Indeks dolara, koji prati američku valutu u odnosu na šest drugih valuta, pao je za 0,7%, i sad je najslabiji od 12. januara.
Euro je porastao za 0,5% što je najjači nivo od 2. januara.
U odnosu na jen, dolar je pao za 2,3%, što je najveći pad u godini.
Podaci o zaposlenosti u Sjedinjenim Državama koji su slabiji nego što se očekivalo, zajedno sa razočaravajućim izvještajima o zaradi velikih tehnoloških firmi i povećanom brigom oko kineske ekonomije, izazvali su globalnu rasprodaju akcija, nafte i valuta protekle nedjelje, jer su investitori tražili sigurnost u kešu.
U međuvremenu, švicarski franak, još jedna popularna valuta za finansiranje trgovine, bio je oko 1% viši u odnosu za dolar.
Tradicionalno sigurnom valutom kao što je švicarski franak, također se trgovalo na najvišem nivou od sedam mjeseci.
"Sve djeluje kao prilično pretjerana reakcija na jedan izvještaj o slabom zapošljavanju, posebno kada znamo da se neće pretjerano reagovati iz perspektive politike", rekao je Michael Brown, tržišni analitičar u Pepperstoneu u Londonu.
Dolar je manje pao u odnosu na britansku funtu jer je značajno pogoršanje globalnog raspoloženja investitora prema riziku smanjilo potražnju za rizičnijim valutama.
Devalvacija meksičkog pezosa produžila se na treći dan u ponedjeljak, a američki dolar je porastao za 1,9% prema pezosu, zbog averzije investitora prema riziku.
Kada su u pitanju kriptovalute, bitcoin i ethereum su u ponedjeljak pali na višemjesečne minimume pošto su investitori požurili da se riješe rizičnih sredstava.