Prijetnja od cunamija je uglavnom prošla, saopštio je Pacifički centar za upozorenja na cunami.
Američka geološka služba saopštila je da je epicentar zemljotresa jačine 7,4 stepena bio 18 kilometara južno od tajvanskog grada Hualijen, na dubini od 34,8 kilometara. Tajvanska služba navela je da je jačina zemljotresa bila 7,2 stepena, na dubini od 15,5 kilometara.
Na tajvanskim televizijskim stanicama prikazani su snimci nekih porušenih zgrada u Hualijenu. Vatrogasna služba saopštila je da su srušene dvije zgrade i da se vjeruje da su ljudi zarobljeni ispod ruševina, prenosi Agencija Frans pres. Više od 80.000 domaćinstava je bez struje.
"Bilo je veoma snažno. Činilo se kao da će se kuća srušiti", rekao je 60-godišnji radnik bolnice u Tajpeju Čang Ju-lin.
Predsednička kancelarija saopštila je da će novoizabrani predsednik Laj Čing-te, koji stupa na dužnost narednog mjeseca, posjetiti Hualijen kasnije u srijedu.
Na snimku se vidi kako spasioci koriste merdevine kako bi pomogli ljudima da izađu kroz prozore, dok su na drugim mjestima vide ogromna klizišta izazvana podrhtavanjem.
Zbog jakog potresa, metro u Tajpeju bio je nakratko zatvoren, a putnici evakuisani, iako je usluga ubrzo nakon toga na većini linija nastavljena. U metrou, kasnije je saopšteno, niko nije povrijeđen.
Japanska meteorološka agencija, koja je procijenila jačinu zemljotresa na 7,7, saopštila je da je nekoliko malih talasa cunamija stiglo do delova južne prefekture Okinave.
Filipinska seizmološka agencija bila je izdala upozorenje za stanovnike u priobalnim područjima nekoliko pokrajina, pozivajući ih da se evakuišu na viši nivo.
Tajvan je također izdao upozorenje na cunami, ali je prijavio da nema štete od toga, a Pacifički centar za upozorenje na cunami na Havajima je kasnije saopštio da je rizik od štetnih talasa cunamija prošao.
U Tajpeju su se i kasnije u srijedu mogli osijetiti naknadni potresi, sa više od 50 registrovanih naknadnih potresa, saopštila je tajvanska centralna meteorološka uprava.
Kineski državni mediji javili su da se potres osetio u kineskoj provinciji Fuđijan, dok je Rojtersov svedok rekao da se potres osjetio i u Šangaju.
"Plitak zemljotres"
Direktor Seizmološkog centra Tajpeja saopštio je da je riječ o najsnažnijem zemljotresu od potresa u septembru 1999. godine od 7,6 stepeni u kojem je poginulo 2.400 ljudi.
"Zemljotres je blizu kopna i plitak je. Osjetio se na cijelom Tajvanu i obližnjim ostrvima", rekao je Vu Čen-fu.
Japanska meteorološka služba saopštila je da je zemljotres bio jačine 7,7 stepeni. Očekivalo se da talasi do tri metra stignu do velikih djelova japanske jugozapadne obale, ali su samo manji talasi stigli su do nekih ostrva.
Japan je kasnije snizio nivo upozorenja. Na glavnom aerodromu u južnoj japanskom regionu Okinava obustavljeni su svi letovi zbog upozorenja na cunami. Nema izvještaja o šteti u Japanu.
Tajvan redovno pogađaju zemljotresi zato što se ostrvo nalazi blizu područja gdje se spajaju dvije tektonske ploče.
Zemljotresi su uobičajeni u Japanu, jednom od seizmički najaktivnijih svjetskih područja. U toj zemlji je zabilježeno oko petine svjetskih zemljotresa jačih od 6 stepeni.
Zemljotres jačine 7,6 stepeni pogodio je zapadnu obalu Japana za Novu godinu. Poginulo je više od 230 ljudi, dok je 44 hiljada domova u potpunosti ili djelimično porušeno.
Sredinom marta 2011. godine, sjeveroistočnu obalu pogodio je zemljotres jačine 9 stepeni, najsnažniji ikada u Japanu, a zatim i cunami. To je izazvalo najgoru svjetsku nuklearnu krizu od katastrofe u Černobilu četvrt vijeka ranije.