Linkovi

Na šta obratiti pažnju u debati Trump - Harris?


Donald Trump i Kamala Harris (Foto: AP)
Donald Trump i Kamala Harris (Foto: AP)

Istraživanja javnog mnijenja ukazuju da Harris ima neznatnu prednost u odnosu na Trumpa u većini država ključnih za ishod predsjedničkih izbora. Međutim, prema istim izvorima, Trump ima dobre izglede za pobjedu na novembarskim izborima.

Demokratska kandidatkinja Kamala Harris i republikanac Donald Trump održaće svoju prvu predsjedničku debatu.

Radi se o odmjeravanju snaga visokog uloga, što bi jednom od kandidata moglo da donese prednost, neposredno uoči novembarskih izbora.

Joe Biden, koji je do jula važio za vjerovatnog demokratskog kandidata, povukao se poslije lošeg učinka u junskoj debati sa Donaldom Trumpom.

Međutim, 2016. opšti utisak bio je da je tadašnja demokratska kandidatkinja Hillary Clinton bila bolja u debatama sa republikanskim kandidatom Trumpom, ali je potom on pobijedio na izborima.

Debata, koja se održava u Filadelfiji, za Kamalu Harris može da bude prilika da istakne prioritete i odvažnost u odnosu na takmaca koji se ne libi da je javno omalovažava i izlaže rasističkim i seksističkim komentarima.

Sa druge strane, debata će za Trumpa biti prilika da oslabi njen zamajac u predizbornoj trci, koja se znatno zaoštrila otkako je promovisana u kandidata Demokratske stranke.

Istraživanja javnog mnijenja ukazuju da Harris ima neznatnu prednost u odnosu na Trumpa u većini država ključnih za ishod predsjedničkih izbora.

Međutim, prema istim izvorima, Trump ima dobre izglede za pobjedu na novembarskim izborima.

Promjena kandidata

Uoči izbora, na kojima će bivši predsjednik odmjeriti snage sa aktuelnom potpredsjednicom, učesnici se predstavljaju kao kandidati koji će donijeti promjenu i izmijeniti, kako se navodi, status quo.

Harris nastoji sebi da pripiše dostignuća Bidenove administracije, izbjegavajući istovremeno da se optereti njenim pogrešnim potezima.

Istovremeno, potencira da bi njen mandat označio novi početak za državu.

Sa druge strane, Trump koji je proveo četiri godine u Bijeloj kući (2017-2021) sebe predstavlja kandidatom koji prkosi vašingtonskim institucijama.

Potencira i svoje, kako ga ocjenjuju, iskustvo u međunarodnim odnosima – tvrdeći da bi mogao da okonča sukobe u Ukrajini i Gazi i zaštiti državu od Sjeverne Koreje ili Irana, koji raspolažu nuklearnim naoružanjem.

Narušavanje ličnog integriteta

Otkako je Kamala Harris nominovana za demokratsku kandidatkinju, Trump je počeo da dovodi u pitanje autentičnost njenog naslijeđa i inicirao napade na njenu ličnost, nasuprot smjernicama svojih saradnika da se više fokusira na njenu politiku.

Ukoliko sa tim nastavi tokom debate, mogao bi da odbije neopredijeljene birače, posebno one koji su skeptični u vezi sa njegovim temperamentom.

Tokom debata sa Hillari Clinton 2016. Trump je često bio glasan, prekidao moderatore i upirao prstom u tadašnju demokratsku kandidatkinju. Istu taktiku pokušao je da sprovode i u debate sa Bidenom 2020.

To je Bidena navelo da reaguje replikom: “Hoćeš li ušutiti, čovječe?“ pošto ga je Trump nekoliko puta prekidao.

Harris je do sada uglavnom bila imuna na napade kojima je Trump ciljao njenu ličnost.

Mogućnosti

Za Kamalu Harris debata predstavlja mogućnost da izgradi sopstveni politički identitet za milione američkih glasača.

To što se smatra nedovoljno poznata američkim biračima, procjenjuje se da bi joj moglo donijeti prednost, kod ljudi koji su ukazivali da ih umara revanš Bidena i Trampa.

Trump bi, sa druge strane, mogao tvrditi da Harris nije spremna da vodi državu i da je on bolji izbor.

Takođe, očekuje se da bi je mogao napasti zbog problema na granici, jer aktuelna američka administracija nije uspjela da spriječi rekordni priliv migranata sa područja centralne Amerike.

Ranjivost

Demokrate već mjesecima tvrde da Trump ima autoritarne tendencije i da predstavlja opasnost po demokratiju.

Harris bi tokom debate mogla da ponovi taj narativ, kao i da izvrši pritisak zbog njegovog protivljenja abortusu, jednog od važnijih političkih pitanja u Americi.

Vjerovatno će istaći njegovu ulogu u postavljanju konzervativnih sudija u Vrhovnom sudu – što je omogućilo da abortus bude ukinut kao ustavno pravo.

Mogla bi da upozori da će reproduktivna prava žena biti dodatno ograničena tokom drugog Trumpovog mandata.

Neke od tema o kojima se očekuje da će govoriti su i Trumpovi učinci u oblasti infrastrukture, ekonomije, kao i pandemiji kovida 19 - za koje se smatra da su bili nedovoljni.

Navodi se i mogućnost da bi Harris, između ostalog, Trumpa mogla da pokuša da poveže sa "Projektom 2025", radikalnim planom konzervativne fondacije "Heritage".

Šta je Projekat 2025?
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

"Projekat 2025" kritičari označavaju svojevrsnim uputstvom za zloupotrebu izvršne vlast. Trump je, sa druge strane, pokušao da se distancira od konzervativne fondacije i njene inicijative.

Procjenjuje se da bi Trump tokom debate mogao da podsjeti javnost na liberalnu politiku koju je Harris promovisala za vrijeme predsjedničke kampanje 2020, koje se - kako djeluje - sada odrekla. Tu spada ukidanje privatnog zdravstvenog osiguranja i podrška takozvanom “Green New Deal”-u, programu proizvodnje korištenja čiste energije.

Debata Kamale Harris i Donalda Trumpa održava se u utorak 10. septembra u udarnom televizijskom terminu, devet sati uveče po lokalnom vremenu, na televiziji ABC.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG