Uređaji koje razvija Neuralink, kompanija milijardera Elona Muska, imaju namjenu pomoći u liječenju raznih neuroloških poremećaja, uključujući tretmane za vraćanje vida i kretanja.
Međutim, skupina za prava životinja Physicians Committee for Responsible Medicine (Komitet ljekara za prava životinja) tvrdi da su mnogi eksperimenti kršili propise o dobrobiti životinja.
Prema ovog grupi, „zaposlenici Neuralinka bušili su rupe u lobanjama rezus makakija i ugrađivali uređaje koji su se često kvarili ili izazivali ozbiljne infekcije. Nisu slijedili vlastiti protokol, što je rezultovalo time da je najmanje jedan majmun patio od krvarenja u mozgu i jakog povraćanja i dobio čir na jednjaku prije nego što je ubijen.” Oni tvrde da su i drugi majmuni imali zdravstvene probleme i patili.
Prema Reutersu, federalnu istragu Neuralinka otvorio je proteklih mjeseci glavni inspektor Ministarstva poljoprivrede SAD-a i usredotočuje se na kršenja Zakona o dobrobiti životinja.
Reuters izvještava, na osnovu izjava uposlenih, kako je Elon Musk vršio pritisak na uposlenike Neurolinka što je rezultiralo neuspjelim testovima koji su se morali ponavljati, a što je automatski povećalo broj životinja koje su testirane i ubijene.
Dokazi do kojih je Reuters došao pokazuju kako je za potrebe Neuralinka ubijeno oko 1500 životinja, uključujući više od 280 ovaca, svinja i majmuna, nakon eksperimenta iz 2018.
Na stranici Neuralinka u odjelu o dobrobiti životinja stoji: „U Neuralinku smo apsolutno predani radu sa životinjama na najhumaniji i najetičniji mogući način.”
Trenutno se svi novi medicinski uređaji, tretmani i vakcine moraju testirati na životinjama prije nego što se mogu etički ispitati na ljudima. Međutim, postoje jasni zahtjevi postupanja prema životinjama koje je potrebno ispoštovati.
Mnoge kompanije rutinski koriste životinje u eksperimentima kako bi unaprijedile zdravstvenu zaštitu ljudi. Životinje se obično ubijaju nakon završetka eksperimenta, često kako bi se mogle pregledati nakon smrti u svrhu istraživanja.