Ali mala su očekivanja da će Blinkenovo putovanje moći da resetuje teške odnose dvije zemlje.
Blinken je prvi državni sekretar koji će posjetiti Peking od 2018.
U utorak navečer, Blinken je telefonom razgovarao sa kineskim ministrom vanjskih poslova Qin Gangom.
Glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller dodao je u izjavi da je Blinken „jasno stavio do znanja da će SAD nastaviti koristiti diplomatske angažmane kako bi istaknule područja zabrinutosti, kao i područja potencijalne saradnje”.
U saopćenju kineskog Ministarstva vanjskih poslova o pozivu navodi se da je Qin rekao Blinkenu da bi Sjedinjene Države trebale prestati da se miješaju u kineske poslove i potkopavaju kineske sigurnosne i razvojne interese. Ministarstvo je također izrazilo nadu da će Sjedinjene Države raditi s Kinom na upravljanju razlikama i promoviranju saradnje.
Putovanje koje je prvobitno bilo planirano ranije ove godine otkazano je zbog problema s balonom i prigovora Kine na podršku SAD Tajvanu. Peking je tvrdio da je balon bio „civilni” koji se uglavnom koristio u „meteorološke” svrhe.
Američki zvaničnici rekli su da je u interesu obje zemlje da održe otvorene linije komunikacije. Pentagon također želi da Peking odgovori na vojnu telefonsku liniju kako bi generali mogli razgovarati tokom incidenata poput nedavnog bliskog susreta američkih i kineskih brodova u Tajvanskom moreuzu.
Stručnjaci kažu da, uprkos tenzijama, obje vlade pokušavaju uspostaviti samit kasnije ove godine.
„Obe zemlje rade na mogućem sastanku između [SAD Predsjednik Joe] Bidena i [kineski predsjednik] Xija Jinpinga na sastanku APEC-a [Asia Pacific Economic Cooperation] koji će se održati u San Franciscu u novembru, a za uspješan samit, ako je to zaista na dnevnom redu, potrebno je biti dosta priprema”, rekla je Bonnie Glaser, izvršna direktorica Indo-Pacifičkog programa u njemačkom Marshall fondu Sjedinjenih Država.
Dok Washington nastoji da ponovo angažuje Peking po pitanju borbe protiv narkotika i klimatskih promjena, stručnjaci i kongresni kritičari su skeptični da dvije zemlje mogu imati značajnu promjenu u svojim odnosima.
„Ne mislim da bi trebalo da gledamo na resetovanje odnosa SAD-a i Kine”, rekao je Glaser za Glas Amerike.
„To je prilika za obje strane da nastave izražavati svoje zabrinutosti i možda pronađu načine za rješavanje razlika. Ovo je posebno tačno u vojnom području, gdje su oni zapravo zamrznuti”, dodao je Glaser.
Može li posjeta američkog državnog sekretara Kini popraviti odnose dvije zemlje?
Američki državni sekretar Antony Blinken putuje u Kinu u petak nakon što je svoju posjetu planiranu u februaru odložio zbog navodnog kineskog špijunskog balona koji je proletio kroz američki zračni prostor.