Linkovi

Meksiko gradi privremena skloništa kako bi se pripremio za masovne deportacije iz SAD-a


Agent granične patrole gleda kako se migranti pakuju nakon što su ilegalno prešli i čekali da podnose zahtjev za azil između dva granična zida koja razdvajaju Meksiko i Sjedinjene Države, u utorak, 21. januara 2025, u San Diegu. (Foto: AP /Gregory Bull)
Agent granične patrole gleda kako se migranti pakuju nakon što su ilegalno prešli i čekali da podnose zahtjev za azil između dva granična zida koja razdvajaju Meksiko i Sjedinjene Države, u utorak, 21. januara 2025, u San Diegu. (Foto: AP /Gregory Bull)

Meksičke vlasti grade ogromna privremena skloništa u gradu Ciudad Juarez za mogući priliv Meksikanaca nakon što je američki predsjednik Donald Trump obećao masovne deportacije.

Privremena skloništa u Ciudad Juarezu imat će kapacitet za smještaj hiljada ljudi i trebala bi biti spremna za nekoliko dana, rekao je općinski zvaničnik Enrique Licon.

Skloništa u Ciudad Juarezu dio su plana meksičke vlade da pripremi prihvatne centre u devet gradova širom sjevernog Meksika.

Vlasti će deportiranim Meksikancima osigurati hranu, privremeni smještaj, medicinsku skrb i pomoć pri dobivanju ličnih dokumenata, prema vladinom dokumentu koji opisuje strategiju pod nazivom "Meksiko te grli".

Vlada također planira pripremiti autobuse za prijevoz Meksikanaca iz prihvatnih centara natrag u njihove rodne gradove.

Trump je obećao provesti najveću deportaciju u historiji SAD-a, koja obuhvata milione imigranata. Operacija tog obima, međutim, vjerovatno bi potrajala godinama i bila bi veoma skupa.

Gotovo pet miliona Meksikanaca neovlašteno živi u SSAD-u, prema analizi meksičke think tank organizacije El Colegio de la Frontera Norte (COLEF) na temelju nedavnih podataka popisa stanovništva u SAD-u.

Mnogi su iz dijelova centralnog i južnog Meksika koji su pogođeni nasiljem i siromaštvom.

Meksička vlada kaže da je spremna na mogućnost masovnih deportacija. Ali zagovornici imigracije sumnjaju u to, jer se boje da bi kombinacija masovnih deportacija i Trumpovih mjera za sprječavanje migranata da uđu u SAD mogla brzo opteretiti meksičke pogranične gradove.

Trumpova administracija u ponedjeljak je okončala program, poznat kao CBP One, koji je omogućio nekim migrantima koji čekaju u Meksiku da legalno uđu u SAD tako što su dobili termin na vladinoj aplikaciji. U utorak je saopšteno da vraća Protokole za zaštitu migranata (MPP), inicijativu koja je prisilila nemeksičke tražioce azila da čekaju u Meksiku na rješavanje svojih slučajeva u SAD-u.

U ponedjeljak je Jose Luis Perez, tadašnji direktor za pitanja migracija za Tijuani, postao jedan od rijetkih meksičkih zvaničnika koji su izrazili zabrinutost javnosti o tome da li je Meksiko zaista spreman.

"U osnovi, s otkazivanjem CBP One i deportacijama, vlada nije koordinirana da ih primi", rekao je.

Nekoliko sati kasnije, otpušten je u, kako je rekao, odmazdi za izdavanje takvih upozorenja.

Opštinska vlast nije odgovorila na pitanja o njegovom otkazu.

"Meksiko će učiniti sve što je potrebno da se brine o svojim sunarodnicima i izdvojit će sve što je potrebno da primi one koji su vraćeni", rekla je meksička ministrica unutrašnjih poslova Rosa Icela u ponedjeljak na dnevnoj jutarnjoj konferenciji za novinare.

Ali, s obzirom na slab ekonomski rast koji se predviđa ove godine, Meksiko bi se mogao boriti da apsorbuje milione Meksikanaca deportovanih iz SAD-a, dok bi značajan pad doznaka mogao uzrokovati "ozbiljne ekonomske poremećaje" u gradovima i selima širom zemlje koji zavise od takvog prihoda, rekao je Wayne Cornelius, istaknuti profesor emeritus na Univerzitetu Kalifornija-San Diego.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG