Yousafzai je govorila na završnoj sjednici međunarodnog samita o obrazovanju djevojčica u muslimanskim zajednicama širom svijeta kojem je domaćin bio Pakistan, oštro kritizirajući tvrdokornu talibansku vladu zbog nametanja oštrih ograničenja na pristup afganistanskih žena obrazovanju i zapošljavanju.
“U posljednje tri i po godine, talibani su oduzeli pravo na učenje od svake afganistanske djevojke. Koristili su našu vjeru kao oružje kako bi to opravdali”, navela je aktivistica.
“Talibani su eksplicitni u vezi sa svojom misijom. Žele da eliminišu žene i djevojke iz svakog aspekta javnog života i izbrišu ih iz društva”, rekla je ona.
„Jednostavno rečeno, talibani ne vide žene kao ljudska bića. Svoje zločine prikrivaju kulturnim i vjerskim opravdanjem.”
Talibani su se vratili na vlast u Afganistanu u augustu 2021., nametnuvši svoje strogo tumačenje islamskog zakona, poznatog kao šerijat, koje su Ujedinjene nacije označile kao "rodni aparthejd".
Afganistanskim djevojčicama je potpuno zabranjeno da pohađaju školu nakon šestog razreda. Ženama je zabranjen pristup javnim i privatnim radnim mjestima osim u nekoliko odjela, kao što su zdravstvo, imigracija i policija.
Muslimanska svjetska liga, ili MWL, bila je sudomaćin dvodnevne konferencije u pakistanskoj prijestolnici Islamabadu, koja je okupila ministre, službenike obrazovanja i naučnike iz gotovo 50 većinski muslimanskih zemalja i predstavnike Ujedinjenih naroda i nevladinih organizacija .
"Imam poruku za sve u ovoj prostoriji", rekla je Yousafzai. “Kao muslimanski lideri, sada je vrijeme da podignete svoj glas i iskoristite svoju moć. Možete pokazati istinsko vođstvo; možete pokazati pravi islam”, rekla je okupljenima.
“Afganistanske žene i djevojke moraju biti slobodne da oblikuju svoju budućnost. Najglasniji pobornici njihove stvari moraju biti kolege muslimani, vođe kao što ste vi”, dodala je. Yousafzai je tražila ujedinjeni glas muslimanskih učenjaka kako bi otvoreno osporio i osudio talibanske "opresivne zakone".
Talibanski zvaničnici nisu odmah komentirali kritike. Oni žestoko brane svoju vlast, govoreći da je usklađena sa šerijatom i kulturom u Afganistanu.
Deklaracija konferencije objavljena u nedjelju osuđuje “ekstremističke ideologije” i vjerske uredbe, poznate kao fetve, koje su ukorijenjene u kulturnim normama koje opstruiraju obrazovanje djevojčica kao “tešku zloupotrebu vjerskih principa za legitimizaciju politike lišavanja i isključenosti”.
U deklaraciji se navodi da se svako ko odbacuje ili se protivi islamskim principima koji nalažu jednako obrazovanje za muškarce i žene „smatra izvan okvira koncepata islamskog ummeta (islamskog svijeta) i ne može se smatrati njegovim dijelom. "Neophodno je odreći se njihove ideologije, bilo da se radi o pojedincu, instituciji ili entitetu - javnom ili privatnom", navodi se u saopštenju.
Deklaracija na više stranica ne pominje Afganistan, jedinu zemlju u kojoj je djevojčicama i dalje zabranjeno srednjoškolsko obrazovanje.
Pakistanski zvaničnici rekli su da je talibanska vlada u Kabulu službeno pozvana da prisustvuje globalnom samitu, ali Islamabad nije dobio odgovor.
Govoreći na uvodnoj sesiji u subotu, Mohammad bin Abdulkarim Al-Issa, generalni sekretar MWL-a, naglasio je da muškarci i žene moraju steći obrazovanje kako to nalaže islam.
“Islamski svijet je ujedinjen u svom uvjerenju da su oni koji se protive obrazovanju žena u zabludi i da ne predstavljaju pravi islam”, odgovorio je Al-Issa na pitanje da li bi ishod samita mogao potaknuti talibane da ublaže ograničenja za afganistanske žene i djevojčice.
Ipak, saudijski učenjak je pojasnio da skup u Islamabadu nije bio usmjeren ni na jednu određenu zajednicu ili zemlju.
"Jednostavno smo pokušali da odgovorimo na zabrinutost onih koji se protive obrazovanju žena i prenijeli smo našu poruku da u islamu nema ograničenja u pogledu obrazovanja za djevojčice", rekao je Al-Issa, ne navodeći imena talibana.
Roza Otunbayeva, šefica misije UN-a za pomoć u Afganistanu, prisustvovala je samitu, rekavši panelu da lideri islamskih zemalja moraju podržati afganistanske djevojke.
"Zaista pozivam sve ove ministre... koji su došli iz cijelog svijeta, da nude stipendije, online obrazovanje, da imaju sve vrste obrazovanja za njih. To je zadatak dana", rekla je ona.
Nijedna zemlja nije priznala talibansku vladu prvenstveno zbog ograničavanja afganistanskih žena i djevojčica.
Dok su Sjedinjene Države i Zapad u cjelini odbili diplomatski sarađivati s de facto afganistanskim liderima i premjestili svoje ambasade u susjedne i regionalne zemlje, Kina, Iran, Pakistan i Rusija, zadržale su svoja diplomatska predstavništva u Kabulu i održavaju bliske kontakte sa talibanima.