Tvrdnja Petera Szijjarta, koju je iznio bez pružanja dokaza, uslijedila je dan nakon što je Evropska komisija odbila zahtjev Mađarske i Slovačke da posreduje između njih i Ukrajine oko sankcija.
"Činjenica da je Evropska komisija izjavila da nije voljna da pomogne da se obezbijedi snabdijevanje energijom Mađarske i Slovačke sugeriše da je naredba poslata iz Brisela u Kijev da izazove izazove i probleme u snabdijevanju energijom Mađarske i Slovačke", rekao je Szijarto. na konzervativnom političkom festivalu.
Portparol Evropske komisije odbio je da komentariše Szijjartovu izjavu.
Komisija, koja podržava Ukrajinu od ruske invazije 2022. godine, više puta je pozivala zemlje EU da prekinu svoju ovisnost o opskrbi energijom iz Moskve. EU je uvela sankcije na većinu uvoza ruske nafte.
U petak je glasnogovornik Komisije rekao da nema naznaka da su sankcije Ukrajine ugrozile europske opskrbe energentima, jer je ruska nafta nastavila da teče kroz odvojeni naftovod Družba, koji također povezuje Rusiju sa Slovačkom i Mađarskom preko Ukrajine.
Ukrajinska vlada nije odmah odgovorila na zahtjev za komentarom mađarske izjave u subotu.
Slovačka i Mađarska su obje zemlje EU koje su se usprotivile vojnoj pomoći zapadnih saveznika Ukrajini dok se bori protiv invazije koju je Rusija pokrenula u februaru 2022.
Južni krak gasovoda prolazi kroz Ukrajinu do Češke, Slovačke i Mađarske i godinama služi kao primarni izvor snabdijevanja njihovih rafinerija.
Szijjarto je prošlog mjeseca dao slične komentare kada je optužio Evropsku komisiju za ucjenu u sporu oko nafte i rekao da je možda "Brisel, a ne Kijev, taj koji je izmislio cijelu stvar".
Zvaničnik mađarske vlade rekao je u četvrtak da je mađarska naftna kompanija MOL u završnoj fazi razgovora o uspostavljanju šeme za osiguranje tokova sirove nafte iz Rusije.
Mađarski ministar vanjskih poslova rekao je u subotu da odluka Evropske komisije da ne posreduje u sporu oko blokade isporuke nafte iz Rusije preko Ukrajine u njegovu zemlju ukazuje na to da Brisel stoji iza obustave.