Za rezoluciju glasalo je 89 zastupnika, dok su glasanje bojkotirali zastupnici Srpske liste koji su napustili sjednicu kada je započela rasprava o rezoluciji.
Inicijativu za usvajanje ove rezolucije u kosovskoj skupštini pokrenula je bošnjačka koalicija VAKAT.
Bahrim Šabani iz ove koalicije rekao je da će usvajanje rezolucije imati višestruki značaj i za Bošnjake.
„Pomoći će i da se, pored žrtava u Srebrenici i u celoj Bosni i Hercegovini, ne zaborave ni žrtve na Kosovu i da ova Rezolucija i Dan sećanja na genocid u Srebrenici, budu primer za buduće generacije, da one budu sredstvo pomirenja među narodima, a ne sredstvo otuđivanja i zaoštravanja”.
Tekst usvojene rezolucije "najoštrije osuđuje genocid srpskog režima u Srebrenici nad pripadnicima bosanskog naroda i sva kršenja ljudskih prava".
Rezolucijom se također osuđuje "svaka tendencija namjernog i javnog negiranja genocida u Srebrenici, s ciljem ocrnjivanja žrtava i prikrivanja motiva počinjenih zločina", te se 11. juli proglašava danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
U julu 1995., snage bosanskih Srba okupirale su Srebrenicu, grad koji su Ujedinjeni narodi proglasili sigurnom zonom. Više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka pogubljeno je, a njihova tijela bačena u masovne grobnice na tom području. Bio je to najgori događaj u Europi od Drugog svjetskog rata, a sudovi Ujedinjenih naroda proglasili su ga genocidom.
Suci UN-a presudili su početkom prošlog mjeseca potvrdili kaznu doživotnog zatvora za bivšeg vojnog zapovjednika bosanskih Srba Ratka Mladića zbog genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti. Optužbe protiv njega uključuju i masakr u Srebrenici.
Premijer Kosova Albin Kurti rekao je da će rezolucija i tužba protiv Srbije za genocid koji Kosovo priprema pridonijeti sprječavanju događaja u budućnosti kao što se dogodilo u Srebrenici.
„Danas podržavamo rezoluciju povodom 26. godišnjice genocida u Srebrenici. Ovo je plemenita i pravilna akcija i prije svega naša ljudska univerzalnost naše želje za pravdom. Genocid u Srebrenici najveći je masakr u Evropi od Drugog svjetskog rata. Godinama se sjećamo da je Srebrenica pozivala na pravdu. 2016. godine otišao sam u Srebrenicu na poziv ‘Majki Srebrenice’. Srebrenica je bila puna grobova i spomen obilježja“, rekao je Kurti koji je optužio srpsku vojsku za genocid u Srebrenici.
Vučić: Poplava rezolucija
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, komentarišući odluku Skupštine Kosova da donese rezoluciju o Srebrenici, rekao da je on već najavio da će poslije takvog dokumenta u Crnoj Gori krenuti "poplava rezolucija" u regionu, prenosi Fonet.
Crnogorski parlament usvojio je rezoluciju o Srebrenici 17. juna.
"Iznenađujuće je bilo da je Podgorica bila revnosnija od Prištine", istakao je Vučić i dodao da će se "nastaviti te rezolucije i da će Srbija moći da ih izbjegne u nekim parlamentima prijateljskih zemalja".