Protiv prijema Kosova u Interpol glasala je 51 država, 68 je bilo za, a uzdržano 16.
Kako je prenio RTS, prijedlog da Kosovo postane član Interpola nije prošao ni u prvom krugu glasanja, jer je za članstvo Kosova u toj međunarodnoj organizaciji glasalo 78 delegata, dok je 56 bilo protiv, uz 22 uzdržanih.
Nakon toga uslijedila je pauza. Ministar spoljnih poslova Srbije Nebojša Stefanović oštro se usprotivio odluci o određivanju pauze, tvrdeći da je to mimo pravila i statuta. Nakon glasanja, Stefanović je na Twitteru proglasio "pobjedu".
Tokom rasprave u utorak ujutro, Nebojša Stefanović je oštro reagovao zbog kršenja Rezolucije 1244, međunarodnog prava i procedura Interpola, kao i politizacije ove policijske organizacije.
Tokom rasprave, u korist Srbije su se za riječ javile Španija, Maroko, Kipar, Kina, Belorusija i Rusija.
Kosovo je do sada tri puta podnosilo zahtjev za prijem u Interpol – 2010., 2015. i 2017. godine, a Interpol je prošle godine na zasjedanju u Kini usvojio Rezoluciju po kojoj zemlje koje traže prijem moraju biti članice UN ili imati status posmatrača.
Vučić: Uspjeh, ali ne biti euforičan
U obraćanju javnosti zakazanom hitno nakon objavljivanja vijesti iz Dubajia, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je odbijanje zahtjeva Kosova za članstvo u Interpolu, uspjeh "male, prkosne i ponosne zemlje", ali da zbog toga ne treba biti eforičan i ponižavati Prištinu.
"Ovo je uspjeh male, prkosne i ponosne zemlje, koja ne smije svoju budućnost da zasniva na prkosu i inatu, već na racionalnom pristupu i koja mora da želi kompromis", kazao je Vučić u Predsjedništvu Srbije.
Zahvaljujući se zemljama koje su pomogle ovakvom ishodu, on je kazao da se Srbija nadala dobrom rezultatu, ali da su ostvareni bolji rezultati od očekivanih u Interpolu.