Virusi su infektivne čestice koje trebaju ćelije da bi se razmnožavali. Oni virusi koji inficiraju ljudske ćelije, ne mogu dugo opstati van njih. Pa ipak, virusi se mogu neko vrijeme zadržati na predmetima i koži, u ovisnosti o važnosti i temperaturi zraka te vrsti materijala na koji prionu. Virusi koji se prenose kapljično, poput virusa koji izazivaju morbile, gripu, prehladu te COVID-19 mogu neko vrijeme opstati, naročito ako su okruženi opnom sline kada ih zaražena osoba iskašlje.
Novi koronavirus SARS-CoV-2 se na površinama predmeta može zadržati prilično dugo. U radu, objavljenom u The New England Journal of Medicine, naučnici su ispitivali stabilnost ovog virusa u aerosolu, u obliku raspršenih infektivnih čestica te na nekoliko različitih tipova površina – na bakru, kartonu, plastici i nehrđajućem čeliku. Ovo su ujedino i najčešći materijali od koji se izrađuju predmeti u domaćinstvima ili transportu te kvake od vrata i slične površine koje često dodirujemo.
U zraku, u obliku aerosola, virus može biti stabilan oko 3 sata.
Od površina, najmanje stabilan je na bakru i tu može opstati do oko 4 sata.
Na kartonu, virus SARS-CoV-2 je bio stabilan do 24h, nakon čega nisu detektovane infektivne čestice.
Na plastici je stabilan 2-3 dana.
Na nehrđajućem čeliku može postojati također 2-3 dana.
Naučnici su koristili poseban aparat da bi virus raspršili po zraku i površinama oponašajući kijanje i kašljanje. Istraživanje je vršeno na temperaturi 21-23oC i pri vlažnosti zraka od oko 50% u toku 7 dana.
Dobra stvar u svemu tome jeste to da se površine na kojima se virus SARS-CoV-2 duže zadržava – plastika i čelik, ujedino i lako čiste. SARS-CoV-2 se može uništiti s površina u kratkom roku ako površine prebrišete sa 60-75% alkoholom, vodikovim peroksidom koncentracije od 0,5% ili sredstvom koje sadrži 0,1% natrijum hipohlorit, kakvi su kućni izbjeljivači i sredstva za za čišćenje kupatila.