Istočna komanda kineske vojske saopštila je da izvodi zajedničku vojnu vježbu pod nazivom „Zajednički mač-2024B” u vodama oko sjevernog, južnog i istočnog Tajvana, kao i na sjevernom kraju Tajvanskog moreuza.
Komanda je izdala saopštenje u kojem se navodi da će vojska, mornarica, vazduhoplovstvo i raketne snage sprovoditi patrole i vježbe borbene gotovosti more-vazduh kako bi simulirali blokadu ključnih luka i napad na pomorske i kopnene ciljeve. Kineska vojska nije precizirala koliko će vježba trajati.
Vježba služi da bi se poslalo „strogo upozorenje” zbog separatističkih akata „tajvanskih snaga za nezavisnost. To je legitimna i neophodna operacija za očuvanje državnog suvereniteta i nacionalnog jedinstva", rekao je Li Xi, portparol Komande istočnog krila vojske.
Kao odgovor, tajvansko Ministarstvo nacionalne odbrane izdalo je saopštenje u kojem osuđuje provokativne vježbe i obećava da će braniti tajvansku demokratiju, slobodu i suverenitet.
„Različite vrste iracionalnih i provokativnih akcija koje preduzima Kina su izvor koji pojačava napetost i narušava mir i stabilnost širom Tajvanskog moreuza”, navodi se u saopštenju tajvanskog Ministarstva odbrane objavljenom u ponedjeljak ujutro.
U Washingtonu kasno u nedjelju, portparol State Departmenta Matthew Miller objavio je izjavu u kojoj se kaže: „Sjedinjene Države su ozbiljno zabrinute zbog zajedničkih vojnih vježbi Narodnooslobodilačke vojske (Kine) u Tajvanskom moreuzu i oko Tajvana. Odgovor NRK vojnim provokacijama na rutinski godišnji govor je neopravdan i rizikuje eskalaciju.”.
„Nastavljamo da pratimo aktivnosti NRK-a i koordiniramo se sa saveznicima i partnerima u vezi sa našim zajedničkim brigama”, navodi se u saopštenju.
„Treniranje odsijecanja tajvanskog vazdušnog i pomorskog saobraćaja”
Neki vojni analitičari kažu da kineska vojska ima za cilj da simulira zajedničku blokadu i napade zajedničkih snaga i da uspostavi kontrolu nad tajvanskim priobalnim ostrvima kroz ovu konkretnu vježbu.
„Kineska vojska simulira kako da odsiječe tajvanski vazdušni i pomorski saobraćaj prema spoljnom svijetu i spriječi mobilizaciju tajvanskih pomorskih i vazdušnih snaga kroz raspoređivanje svojih pomorskih i vazdušnih snaga u određena područja oko ostrva”, rekao je Glasu Amerike u pisanom odgovoru Chieh Chung, istraživač u Asocijaciji za strateško predviđanje na Tajvanu.
Chung je rekao da Peking pokušava da poboljša svoje sposobnosti da uvede potpunu blokadu oko Tajvana izvođenjem vojnih vježbi u oblastima koje direktno odgovaraju svim ključnim lukama Tajvana.
Vježba je uslijedila četiri dana nakon što je predsjednik Tajvana poslao čvrstu poruku Pekingu tokom svog govora na Dan državnosti 10. oktobra, tvrdeći da Narodna Republika Kina, što je zvanični naziv Kine, nema pravo da predstavlja Tajvan.
On je ponovio činjenicu da „Republika Kina [zvanični naziv Tajvana] i Narodna Republika Kina nisu podređene jedna drugoj” i obećao da će se „oduprijeti aneksiji ili zadiranju” u suverenitet Tajvana.
Kina gleda na Tajvan kao na dio svoje teritorije i više puta je obećavala da će se ponovo ujediniti sa demokratskim ostrvom putem sile ako bude potrebno. Otkako je na vlasti na Tajvanu Demokratska progresivna partija, Peking je pojačao svoju vojnu agresiju prema Tajpeju kroz sve veću učestalost upada kineskih vojnih aviona i pomorskih brodova, kao i učestalost vojnih vježbi u stilu blokade oko ostrva.