"Kina je voljna sarađivati s novom američkom vladom na održavanju komunikacije, jačanju suradnje, pravilnom upravljanju razlikama, i odnosima Kine i SAD-a kako bi ostvarili veći napredak s nove početne tačke”, rekao je glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova Guo Jiakun tokom redovne konferencije za novinare u utorak u Pekingu.
Analitičari kažu da se Peking nada da će smanjiti nesporazume između obje strane kroz angažman i razmjenu mišljenja u ranoj fazi drugog Trumpovog mandata.
"Kineska vlada se nada da bi Kina i SAD mogle razumjeti međusobne potrebe putem komunikacije", rekao je Shen Dingli, stručnjak za međunarodne odnose sa sjedištem u Šangaju.
"Peking vjeruje da Kina i SAD još uvijek mogu postići konsenzus i izbjeći mnoge nesporazume koji su se pojavili tokom prvog Trumpovog mandata" ako obje strane daju prioritet naporima za stabilizaciju bilateralnih odnosa, rekao je za Glas Amerike telefonom.
Uoči Trumpove inauguracije u ponedjeljak, Kina i Trumpov tim obavili su nekoliko razgovora na najvišoj razini, uključujući razgovor između novog predsjednika SAD-a i kineskog predsjednika Xi Jinpinga.
Trump je rekao da će on i Xi "zajedno riješiti mnoge probleme", dok je kineski predsjednik rekao da je ključ za upravljanje bilateralnim odnosima "poštivanje međusobnih temeljnih interesa i glavnih briga te pronalaženje odgovarajućeg rješenja za problem".
U nedjelju, kineski potpredsjednik Han Zheng, koji je bio u Washingtonu, kako bi prisustvovao Trumpovoj inauguracijskoj ceremoniji, sastao se sa JD Vanceom i grupom američkih poslovnih čelnika, uključujući osnivača Tesle Elona Muska.
Rekao je da Kina i SAD mogu "doprinijeti međusobnom napretku, donijeti dobrobiti dvjema zemljama i dati važan doprinos svjetskom miru i razvoju" sve dok "podržavaju načela uzajamnog poštovanja, miroljubivog suživota i suradnje u kojoj svi dobivaju".
Osim toga, Han je apelirao na američka poduzeća da "igraju aktivnu ulogu mosta i daju veći doprinos razvoju odnosa između Kine i SAD-a".
Stručnjaci kažu da Peking želi iskoristiti priliku za poboljšanje bilateralnih odnosa s Washingtonom s Trumpovom administracijom.
Peking "ne samo da bi radije izbjegao pojačane sankcije, već i potencijal za veća ograničenja izvoza tehnologije u Kinu", rekao je Timothy Rich, politolog sa Univerziteta Western Kentucky.
Dok je kineska vlada izrazila spremnost na suradnju s Trumpovom administracijom, američki je predsjednik također odgodio nametanje carina na uvezenu robu iz Kine, Meksika i Kanade.
Umjesto toga, objavio je opsežni trgovinski memorandum u kojem je trgovačkog predstavnika SAD-a pozvao da procijeni usklađenost Kine s trgovinskim sporazumom "1. faze" koji je njegova administracija potpisala s Pekingom 2020, a koji je od Pekinga zahtijevao povećanje kupnje američkog izvoza za 200 milijardi dolara tokom dvije godina.
Uz to, Trump je potpisao izvršnu uredbu kojom bi se odgodila zabrana popularne aplikacije društvenih medija TikTok na 75 dana, ali je zaprijetio da će nametnuti carine na kineske proizvode ako Peking ne odobri potencijalni dogovor s TikTokom.
Rich je rekao da Trumpova odluka da odgodi uvođenje carina na kineske proizvode pokazuje želju američkog predsjednika da "pritisne Kinu da učini neke ustupke" koje on može proglasiti pobjedom.
Neki kineski trgovci rekli su da im Trumpova odluka o odgodi uvođenja carina na kineske proizvode omogućuje da budu bolje pripremljeni za slične scenarije u budućnosti.
"Pronalazim druge načine za izvoz proizvoda svojim američkim kupcima prebacivanjem poslovanja u jugoistočnu Aziju”, rekao je za Glas Amerike u pisanoj izjavi kineski izvoznik odjeće prezima Yuan iz Šangaja, koji je tražio da ga se identificira samo prezimenom zbog sigurnosnih razloga.
Dok Trumpov novi kabinet uključuje nekoliko političara poznatih po svom oštroumnom stavu prema Kini, uključujući državnog sekretara Marca Rubija, analitičari kažu da nije jasno kako će se politika Trumpove administracije prema Kini oblikovati.
"Krajnji donositelj odluka je Trump, a ako Kina da Trumpu ono što misli da mu treba, ti jastrebovi i njihova uvjerenja brzo će biti stavljeni na stranu i možda neće imati utjecaja na američko-kinesku politiku", rekao je za Glas Amerike Dexter Roberts, nerezidentni viši saradnik u globalnom kineskom središtu Atlantskog vijeća.
Unatoč nedostatku jasnoće politike Trumpove administracije prema Kini, Shen je rekao da službeni komentari iz Pekinga i Washingtona sugeriraju da su njihove početne razmjene bile "prilično pozitivne".
"To bi moglo značiti da će biti manje nesporazuma i mislim da obje strane neće protraćiti ovu novu priliku da se međusobno surađuju", rekao je za Glas Amerike.