Pakt je istekao 27. avgusta.
Ministarstvo vanjskih poslova Kine nije odmah odgovorilo na zahtjev za komentarom da li će ovaj sporazum imati stabilizirajući učinak na kinesko-američke veze.
Sporazum, potpisan kada su Peking i Washington uspostavili diplomatske odnose 1979. godine i obnavljan otprilike svakih pet godina, hvaljen je kao stabilizirajuća snaga za odnose dvije zemlje, sa saradnjom u oblastima od atmosferske i poljoprivredne nauke do osnovnih istraživanja u fizici i hemija.
Postavio je temelje za procvat akademske i komercijalne razmjene. Te su razmjene pomogle Kini da preraste u tehnološku i vojnu moć, ali zabrinutost zbog krađe američkih naučnih i komercijalnih dostignuća od strane Pekinga dovela je do pitanja da li sporazum treba nastaviti.
Kritičari u Kongresu, uključujući republikanskog senatora Marca Rubija, Trumpovog izbora za državnog sekretara, bili su otvoreni protivnici obnavljanja američko-kineske suradnje u nauci i tehnologiji.
Ranije ove godine, Rubio je pozvao na jače mjere za zaštitu sigurnosti američkih naučnih istraživanja. Također je predstavio nacrt zakona kojim bi se podvukao rizik koji predstavlja problematična istraživačka saradnja sa entitetima povezanim s Kinom.