Kinesko ministarstvo odbrane je u saopćenju navelo da su snage s obje strane nedavno patrolirale zapadnim i sjevernim Tihim okeanom i da operacija nema nikakve veze s međunarodnim i regionalnim situacijama i da nije ciljala nijednu treću stranu.
Vježba, koja je počela u nedjelju u provinciji Guangdong ima kao cilj da pokaže sposobnosti mornarice u rješavanju sigurnosnih prijetnji i očuvanju mira i stabilnosti na globalnom i regionalnom nivou, izvijestila je u subotu državna televizija CCTV, dodajući da će uključivati protivraketne vježbe, udari s mora i protivvazdušna odbrana.
Novinska agencija Xinhua izvijestila je da su kineske i ruske pomorske snage izvele vojnu simulaciju na karti i vježbe taktičke koordinacije nakon ceremonije otvaranja u gradu Zhanjiang.
Zajedničke vježbe uslijedile su nakon najnovijih tenzija Kine sa NATO saveznicima prošle sedmice.
Strogo sročeno konačno saopštenje, koje su odobrile 32 članice NATO-a na samitu u Washingtonu, jasno je stavilo do znanja da Kina postaje fokus vojnog saveza, nazivajući Peking "odlučujućim pokretačem" ruskog rata protiv Ukrajine. Europske i sjevernoameričke članice i njihovi partneri u Indo-Pacifiku sve više vide zajedničku zabrinutost za sigurnost koja dolazi od Rusije i njenih azijskih pristalica, posebno Kine.
Kao odgovor, Kina je optužila NATO da traži sigurnost na račun drugih i poručila alijansi da ne donosi isti "haos" u Aziju. Njeno ministarstvo vanjskih poslova je tvrdilo da Kina ima pošten i objektivan stav o ratu u Ukrajini.
Prošle sedmice, kater američke obalske straže u rutinskoj patroli u Beringovom moru također je naišao na nekoliko kineskih vojnih brodova u međunarodnim vodama, ali unutar ekskluzivne ekonomske zone SAD-a, rekli su američki zvaničnici. Njegova posada je otkrila tri broda oko 200 kilometara sjeverno od prolaza Amchitka na Aleutskim ostrvima, koji označavaju razdvajanje i vezu između sjevernog Pacifika i Beringovog mora.
Kasnije je četvrti brod uočen otprilike 135 kilometara sjeverno od prolaza Amukta.
Američka strana je rekla da su kineska pomorska plovila radila u okviru međunarodnih pravila i normi.