Bio je historijski trenutak u Sjedinjenim Državama 2021. godine kada je bivša senatorka Kamala Harris postala prva potpredsjednica.
"Čast mi je da budem ovde, da stojim na ramenima onih koji su došli ranije", istakla je tada ona.
Harirs je takođe prva Afroamerikanka i prva žena azijsko-američkog porijekla koja je obavljala drugu najvišu funkciju u zemlji.
Barbara Lee, demokratska kongresmenka ističe da je Harris "probila nevidljive barijere za toliko žena".
Kćerka majke Indijke i oca sa Jamajke, Harris je rođena u Aucklandu, u Kaliforniji. Mural sa njenim likom nalazi se u školi u koju je bila vožena autobusom kao dijete, u okviru napora za rasnu integraciju.
Diplomac Univerziteta Howard, Harris je postala prva okružna tužiteljka u San Franciscu 2004, a zatim 2011. godine, prva Afroamerikanka koja je služila kao državna tužiteljica Kalifornije.
Tokom godina kao potpredsednica, Harris je snažno kritikovala odluku Vrhovnog suda da poništi odluku u slučaju Roe protiv Wadea iz 1973. koja je legalizovala abortus širom zemlje.
Tokom svog mandata, bivši predsjednik Donald Trump imenovao je troje konzervativnih sudija najvišeg suda.
"On ponosno preuzima zaslugu za poništenje Roe protiv Wadea tako da, budite sigurni - ako Trump dobije priliku, potpisaće nacionalnu zabranu abortusa kako bi ga zabranili u svakoj saveznoj državi", rekla je Harris.
Potpredsjednica je takođe pozdravila nastavak Zakona o dostupnoj zdravstvenoj nezi i smanjenje cijene insulina koje je postigla Bidenova administracija.
"Podignite ruku ako imate člana porodice sa dijabetesom", rekla je Harris.
Na početku mandata bila je zadužena da se bavi naporima administracije na granici. Ali Bidenova kampanja je završila u odbrambenom stavu, sa imigracijom kao ključnim pitanjem na izborima 2024.
"Sada, nedokumentovani supružnici američkih državljana koji su bili u zemlji deset ili više godina mogu da ostanu u zemlji dok čekaju na zelenu kartu", rekla je ona.
Obraćajući se grupama za zaštitu imigranata kao što su Amerikanci azijskog porijekla, domoroci na Havajima i Pacifiku, ona je brzo usmjerila pažnju na riječi Donalda Trumpa.
"Neko ko kleveta imigrante, ko promoviše ksenofobiju, neko ko širi mržnju, nikada više ne bi trebalo da ima priliku da stane iza mikrofona i simbola predsjednika Sjedinjenih Država", naglasila je ona.
Harris je postala prisutnija na skupovima u kampanji, nakon lošeg nastupa predsjednika Joea Bidena u junskoj debati sa bivšim predsjednikom Donaldom Trumpom.
"Pobijedili smo Trumpa jednom i pobijedićemo ga ponovo", rekla je Harris.
Sa povlačenjem predsjednika Bajdena iz trke, ako Harris bude nominovana, ona će ponovo ući u historiju kao prva žena afroameričkog i azijskog porijekla koja će biti kandidat za najvišu funkciju u zemlji.