Linkovi

Južna Koreja prijeti da će poslati oružje i osoblje u Ukrajinu


Čovjek čita novine istaknute na ulici u Seulu 21. oktobra 2024. Neke od stranica sadrže navode da je Sjeverna Koreja odlučila da rasporedi hiljade vojnika za Rusiju na ukrajinskim linijama fronta.
Čovjek čita novine istaknute na ulici u Seulu 21. oktobra 2024. Neke od stranica sadrže navode da je Sjeverna Koreja odlučila da rasporedi hiljade vojnika za Rusiju na ukrajinskim linijama fronta.

Južna Koreja obnavlja svoju prijetnju slanjem oružja Ukrajini, nekoliko dana nakon što je objavila obavještajne podatke u kojima se navodi da Sjeverna Koreja planira rasporediti veliki broj vojnika za podršku ruskoj invaziji.

Južna Koreja će razmotriti slanje Ukrajini "oružja za odbranu i napad", prema novinskoj agenciji Yonhap, koja je u utorak citirala neimenovanog visokog predsjedničkog zvaničnika.

Yonhap je također izvijestio da bi Seul mogao poslati vojno i obavještajno osoblje u Ukrajinu da analizira taktiku sjevernokorejskog bojnog polja i pomogne u ispitivanjima zarobljenih Sjevernokorejaca.

U saopćenju, Vijeće za nacionalnu sigurnost Južne Koreje pozvalo je na "trenutno povlačenje" sjevernokorejskih trupa iz Rusije i obećalo neodređene "fazne kontramjere".

Ovo upozorenje je jedno od najjačih do sada u Seulu, jer raste zabrinutost zbog sve veće uključenosti Sjeverne Koreje u sukob u Ukrajini.

Prošle sedmice, južnokorejska obavještajna agencija je saopćila da je Sjeverna Koreja već poslala oko 1.500 specijalnih snaga u Rusiju da se pridruže ratu u Ukrajini, te da planira rasporediti ukupno 12.000 vojnika.

Zvaničnici SAD-a i NATO-a rekli su da ne mogu potvrditi raspoređivanje trupa Sjeverne Koreje, ali su osudili vojnu saradnju Sjeverne Koreje i Rusije, uključujući isporuku Pjongjanga artiljerije i projektila za upotrebu u Ukrajini.

Zapadne zemlje već dugo pozivaju Južnu Koreju, jednog od najvećih svjetskih izvoznika oružja, da direktno naoruža Ukrajinu. Južna Koreja se opirala, bojeći se da bi to moglo potaknuti Rusiju da proširi vojne veze sa Sjevernom Korejom, koja traži napredno oružje za ciljanje Seula.

Vojnici južnokorejske vojske rade na svojoj samohodnoj haubici K-9 u Paju, Južna Koreja, blizu granice sa Sjevernom Korejom, 19. avgusta 2024.
Vojnici južnokorejske vojske rade na svojoj samohodnoj haubici K-9 u Paju, Južna Koreja, blizu granice sa Sjevernom Korejom, 19. avgusta 2024.

Strateški pomaci

Međutim, neki analitičari vjeruju da se strateške kalkulacije Južne Koreje mogu promijeniti, budući da veze Sjeverne Koreje i Rusije rastu uprkos oprezu Seula.

Ranije ove godine, Sjeverna Koreja i Rusija obnovile su sporazum o međusobnoj odbrani iz doba hladnog rata, otvarajući vrata za mnogo širi spektar vojne saradnje.

Slanjem trupa u Ukrajinu, vojska Sjeverne Koreje mogla bi steći dragocjeno iskustvo na bojnom polju, osigurati finansijsku podršku za jačanje ekonomije zemlje i postaviti temelje za buduće zajedničke vježbe s Rusijom, smatraju analitičari.

U Seulu se također strahuje da Pjongjang traži naprednu vojnu tehnologiju od Moskve, potencijalno uključujući pomoć u nuklearnim, raketnim ili satelitskim programima.

Ove zabrinutosti vjerovatno objašnjavaju snažan odgovor Južne Koreje na umiješanost Sjeverne Koreje u Ukrajinu, rekao je Mason Richey, profesor na Hankuk Univerzitetu za strane studije u Seulu.

"Za mene je najlakše objašnjenje da Južna Koreja misli da Sjeverna Koreja dobija nešto dovoljno vrijedno za raspoređivanje trupa, tako da ima smisla preuzeti određeni rizik da bi se nametnuli troškovi Rusiji", rekao je Richey.

Kalkulacije Južne Koreje

Odluka o naoružavanju Ukrajine također bi mogla igrati na vanjskopolitičku mantru južnokorejskog predsjednika Yoon Suk Yeola o "mir kroz snagu", rekao je Ben Engel, koji predaje političke nauke i međunarodne odnose na Univerzitetu Dankook izvan Seula.

Neće izgledati jako ako nekako ne reaguju. A slanje oružja u Ukrajinu je nešto što oni de facto već rade”, rekao je Engel. „Dakle, činiti to eksplicitno kao lak korak da pokažete snagu.”

Južna Koreja je do sada davala oružje samo trećim stranama kao što su Sjedinjene Države i Poljska, koje direktno isporučuju oružje Ukrajini.

Zvaničnici često brane ovaj stav pozivajući se na domaće zakone koji ograničavaju izvoz oružja u zone aktivnih sukoba, iako je Yoon također nagovijestio da bi se te barijere mogle zaobići.

Jedan od načina na koji bi Yoon mogao zaobići takva ograničenja bio bi korištenje pravne rupe koja bi trebala omogućiti pružanje pomoći zemljama u razvoju, rekao je južnokorejski zakonodavac Kim Joon-hyung.

Kim, koji se protivi umiješanosti Južne Koreje u rat u Ukrajini, rekao je da uskoro planira uvesti zakon koji će ograničiti takav potez.

Neka istraživanja javnog mnijenja sugeriraju da se većina Južnokorejaca protivi naoružavanju Ukrajine, iako ta tema nije bila predmet intenzivne javne debate.

Neki analitičari sugeriraju da bi Južna Koreja također mogla vagati ishod predstojećih izbora u SAD prije nego što poduzme bilo kakve odlučujuće poteze - pogotovo jer je bivši predsjednik Donald Trump sugerirao da će smanjiti podršku Ukrajini.

"Nema smisla pozitivno odgovarati na apele koje su [predsjednik SAD Joe] Biden i NATO uputili prije šest mjeseci ako Trump pobijedi", rekao je Jeffrey Robertson, profesor diplomatskih studija na Univerzitetu Yonsei u Seulu.

Dugoročna smjena

Osim političkih razmatranja kao što su američki izbori, neki stručnjaci upozoravaju da produbljivanje strateškog usklađivanja između Sjeverne Koreje i Rusije predstavlja dugoročne izazove koji prijete sigurnosti Južne Koreje.

Hyun Seung-soo, istraživač specijaliziran za Rusiju na Korejskom institutu za nacionalno ujedinjenje, rekao je da se odnosi između Sjeverne Koreje i Rusije razvijaju izvan kratkoročne vojne saradnje.

“Ljudi su skloni da misle da će Sjeverna Koreja jednostavnoza nekoliko vojnika, dobiti ekonomsku podršku i zauzvrat dobiju manje vojne tehnologije. Ali perspektiva Kim Džong Una je mnogo šira od toga”, rekao je Hyun.

"Za Sjevernu Koreju, borbe u Rusiji nisu samo pomoć Rusiji - na njih se gleda kao na učešće u vlastitom svetom ratu Sjeverne Koreje protiv SAD-a", rekao je. “Njihov način razmišljanja bi mogao biti da žive, bore se i umiru zajedno sa Rusijom.

Ovo šire prestrojavanje moglo bi imati ozbiljne implikacije za Južnu Koreju, upozorio je Hyun.

"Iako bi broj raspoređenih trupa mogao biti mali, implikacije takvog raspoređivanja su značajne", rekao je Hyun. "To je akcija Rusije i Sjeverne Koreje koja bi mogla promijeniti globalni politički pejzaž."

XS
SM
MD
LG