Izvještaj se odnosi na takozvanu Islamsku državu te “Al-Kaidu” i njima pridružene grupe i pojedince.
U zaključcima izvještaja se navodi da je takozvana Islamska država u Iraku i Levantu (ISIL), nakon gubitka teritorije, počela ponovno uspostavljanje u Siriji i Iraku, uz primjetan rast sve hrabrijih pobunjeničkih napada, pozivajući na planiranje i bjekstvo boraca ISIL-a koji se nalaze u pritvorskim jedinicama, iskorištavajući slabosti u sigurnosnom okruženju obje zemlje.
“ISIL je bio prisiljen na promjenu rukovodstva smrću Abu Bakra al-Bagdadija. Nejasno je da li će navodni Bagdadijev nasljednik Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurashi postati dovoljno snažna sila da vodi različite pristalice i članove. Procjenjuje se da je strateški pravac ISIL-a u pogledu administracije, propagande i regrutovanja nepromijenjen i da će naredba i kontrola između jezgra ISIL-a u konfliktnoj zoni i pripojenih pripadnika u inostranstvu biti zadržana”, navodi se u izvještaju.
Prema ovom izvještaju, smanjenje snaga Sjedinjenih Američkih Država (SAD) izazvalo je zabrinutost među državama članicama u pogledu sposobnosti sigurnosnih snaga koje su trenutno aktivne sjeveroistočno od Sirije o adekvatnoj kontroli nad zatvorenim borcima ISIL-a, kao i članovima njihovih porodica, kojih je više od 100.000.
“Mnogi uzdržavani članovi su podjednako ideološki predani i njihova sudbina je glavna briga međunarodne zajednice. Oko 2.000 stranih terorističkih boraca ostaje u pritvoru u tom području”, upozorava Tim za analitičku podršku i sankcije Vijeća sigurnosti UN-a.
Procjenjuje se da se u ovim pritvorima nalazi još nekoliko desetina muškaraca iz BiH.
Državni sud Bosne i Hercegovine do sada je, u 17 predmeta, pravosnažno osudio 26 osoba na više od 50 godina zatvora za ratovanje u Siriji. Grupi muškaraca koja je iz pritvora u Siriji u decembru 2019. godine deportovana u BiH određen je pritvor i oni se suočavaju s mogućim optužbama za terorizam.
U izvještaju UN-a se navodi da provincija Idlib, na sjeverozapadu Sirije, i dalje dominira grupama povezanim s “Al-Kaidom”, ali također je domaćin premještenim borcima ISIL-a i onima koji su povezani s njima. Dijelovi Iraka, naročito područje provincije Anbar koje graniči sa Sirijom, također predstavljaja pogodno okruženje za kretanje ISIL-ovaca.
Prijetnje “Al-Kaide” i pripadnika ISIL-a i dalje su globalne i opstaju, posebno u Afganistanu i njegovom neposrednom susjedstvu, ali i u dijelovima Afrike i jugoistočne Azije, gdje su prijetnja za sigurnost država i odgovorni su za doprinos pobunjeničkim napadima u pojedinim zemljama.
“Ostale prijetnje ISIL-a, ‘Al-Kaide’ i njihova ideologija i dalje predstavljaju izazove vladama, a uključuju pitanja vezana za potencijalni povratak žena i djece iz konfliktne zone, efikasno gonjenje vraćenih boraca, radikalizaciju u zatvorima i čekanje vala izlazaka iz zatvora u Evropi”, navodi se u izvještaju, kao i da se sada očekuje izlazak iz zatvora onih koji su osuđeni za odlaske na strana ratišta, nakon malih zatvorskih kazni od 2015. godine.
Također, kako stoji u izvještaju UN-a, drugo pitanje se tiče sposobnosti onih koji finansiraju terorizam za sakrivanje i pored sve sofisticiranijih alata namijenjenih identifikaciji i zaustavljanju sumnjivih transakcija povezanih s terorizmom.