Operacija je bila nezapamćeni proboj sigurnosti Hezbollaha u kojem su hiljade pejdžera detonirali širom Libana, ubivši devet ljudi i ranivši skoro 3.000 drugih, uključujući borce grupe i iranskog izaslanika u Bejrutu.
Libanski sigurnosni izvor je rekao da su pejdžeri iz tajvanske kompanije Gold Apollo, ali je kompanija u izjavi rekla da nije proizvodila uređaje. Rečeno je da ih je napravila kompanija pod nazivom BAC koja ima licencu za korištenje brenda, ali nisu dali više detalja.
Hezbollah koji podržava Iran obećao je da će uzvratiti Izraelu, čija vojska je odbila da komentariše eksplozije.
Hezbollah je rekao u saopćenju u srijedu da će se „otpor nastaviti i danas, kao i svaki drugi dan, sa svojim operacijama podrške Gazi, njenom narodu i otporu, što je odvojen put od oštre kazne koju zločinački neprijatelj (Izrael) treba da čeka u odgovor na masakr u utorak”.
Čini se da se zavjera pripremala mnogo meseci, reklo je nekoliko izvora za Reuters.
Visoki libanski sigurnosni izvor rekao je da je grupa naručila 5.000 pejdžera od Gold Apolla, za koje nekoliko izvora kaže da su uvedeni u zemlju ranije ove godine.
Osnivač Gold Apolla Hsu Ching-Kuang rekao je da je pejdžere korištene u eksploziji napravila kompanija u Evropi koja je imala pravo da koristi brend te firme, čije ime nije mogao odmah potvrditi. Kompanija je u saopštenju navela BAC kao firmu, ali je Hsu odbio da komentariše njenu lokaciju.
„Proizvod nije bio naš. Samo što je na njemu bio naš brend”, rekao je Hsu novinarima u uredima kompanije u sjevernom tajvanskom gradu New Taipei u srijedu.
Visoki libanski sigurnosni izvor identifikovao je fotografiju modela pejdžera, AP924, koji kao i drugi pejdžeri bežično prima i prikazuje tekstualne poruke, ali ne može telefonirati.
Gold Apollo je u saopštenju naveo da je model AR-924 proizveo i prodao BAC.
„Mi samo dajemo autorizaciju robne marke i ne učestvujemo u dizajnu ili proizvodnji ovog proizvoda”, navodi se u saopštenju.
Borci Hezbolaha su koristili pejdžere kao niskotehnološko sredstvo komunikacije u pokušaju da izbjegnu izraelsko praćenje lokacije, izjavila su za Reuters dva izvora upoznata s operacijama grupe ove godine.
Ali visoki libanonski izvor je rekao da je izraelska špijunska služba modificirala uređaje „u fazi proizvodnje”.
„Mosad je ubrizgao ploču unutar uređaja koja ima eksplozivni materijal koji prima šifru. Vrlo je teško otkriti ga na bilo koji način. Čak i sa bilo kojim uređajem ili skenerom”, rekao je izvor.
Izvor je rekao da je 3.000 pejdžera eksplodiralo kada im je poslata kodirana poruka, istovremeno aktivirajući eksploziv.
Drugi sigurnosni izvor rekao je Reutersu da je do tri grama eksploziva bilo skriveno u novim pejdžerima.
Hsu je rekao da ne zna kako su pejdžeri mogli biti namješteni da eksplodiraju.
Izraelski zvaničnici nisu odmah odgovorili na zahtjeve Reutersa za komentar.
Izraelska špijunska agencija Mossad postavila je eksploziv u 5.000 pejdžera koje je uvezla libanska grupa Hezbollah mjesecima prije detonacija u utorak, rekli su Reutersu visoki libanski sigurnosni izvor i još jedan drugi izvor.