Izraelski Amerikanac Sagui Dekel Chen, 36, stanovnik kibuca Nir Oz u južnom Izraelu, navodno je zarobljen kada se suočio s militantima Hamasa tokom njihovog terorističkog napada 7. oktobra 2023. u južnom Izraelu. Dva mjeseca nakon njegovog hapšenja, njegova supruga Avital rodila im je treću kćer.
Pušten je i Izraelac Rus Saša Troufanov, 29, takođe iz Kibuca Nir Oz. On je zarobljen u napadu Hamasa, zajedno sa svojom majkom Jelenom, bakom Irinom Tati i devojkom Sapirom Koenom. Sve tri žene su puštene na slobodu u dogovoru o taocima mjesec dana kasnije. Njegov otac Vitalij poginuo je u napadu. Porodica je emigrirala u Izrael iz Rusije prije 25 godina.
Treći oslobođeni talac identifikovan je kao izraelski Argentinac Iair Horn, 46, takođe iz Kibuca Nir Oz. On je kidnapovan u napadu Hamasa, zajedno sa svojim bratom Eitanom, koji nije dio trenutne faze sporazuma o taocima.
Trojica muškaraca predati su Međunarodnom komitetu Crvenog krsta u gradu Khan Younis u Gazi prije nego što su prevezeni izraelskim snagama.
U međuvremenu, prvi autobus koji je prevozio oslobođene palestinske zatvorenike i zatočenike stigao je u Ramallah do razdragane gomile koja je mahala palestinskim zastavama. Hamas je saopćio da će oko 369 Palestinaca biti oslobođeno u subotu.
U Tel Avivu, članovi porodice i pristalice koji su gledali puštanje putem video snimka klicali su dok su muškarci izlazili iz vozila na mjestu primopredaje.
To je šesta zamjena izraelskih talaca za palestinske zatvorenike u sklopu sporazuma o prekidu vatre između dvije strane od 19. januara. Hamas je rekao da će taoci biti razmijenjeni za 369 palestinskih zatvorenika i zatočenika.
Militantna grupa imenovala je trojicu talaca u petak nakon što je ranije ove sedmice zaprijetila da ih neće osloboditi, optužujući Izrael za kršenje sporazuma o prekidu vatre.
Tokom prve faze primirja, koja će trajati šest sedmica, Hamas će postepeno osloboditi 33 izraelska taoca u zamjenu za stotine palestinskih zarobljenika.
Dvadeset jedan talac i više od 730 palestinskih zatvorenika su do sada oslobođeni tokom prve faze primirja.
Zabrinutost u Izraelu je porasla za stanje preostalih talaca nakon što su posljednja tri taoca, puštena prije nedelju dana, vratila kući izgledajući mršavo.
U četvrtak je glasnogovornik Hamasa Abdul-Latif al-Qanou nagovijestio da će se militantna grupa pridržavati primirja.
"Nas ne zanima kolaps sporazuma o prekidu vatre u Pojasu Gaze, a mi smo željni njegove implementacije i osiguravanja da ga se okupacijske [izraelske snage] u potpunosti pridržavaju", rekao je on.
Qanou je također kritizirao ono što je nazvao "jezikom prijetnji i zastrašivanja" izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i američkog predsjednika Donalda Trumpa, rekavši da oni ne pomažu u provedbi primirja.
Izraelska vlada je kasnije ponovila da Hamas ovog vikenda mora osloboditi tri taoca.
"Ako ova trojica ne budu puštena, ako Hamas ne vrati naše taoce do subote podneva, prekid vatre će biti okončan", rekao je portparol izraelske vlade David Mencer.
Hamas je ranije ove sedmice optužio Izrael da je prekršio sporazum nastavljajući zračne napade na ljude u Gazi i blokirajući pomoć. Grupa je rekla da će buduća oslobađanja talaca biti odgođena.
Netanyahu je rekao da će se borbe nastaviti ako u subotu ne bude oslobođeno još zarobljenika.
Također u petak, u sjedištu UN-a u New Yorku, generalni sekretar Antonio Guterres rekao je Vijeću sigurnosti UN-a da je više od 630 kamiona s humanitarnom pomoći ušlo u Gazu u četvrtak, od kojih je najmanje 300 krenulo u sjeverni dio Gaze.
Pozvao je Vijeće sigurnosti i sve države članice UN-a da podrže napore za provedbu primirja i trajnog prekida neprijateljstava. Također je pozvao da se međunarodnim medijima dozvoli ulazak u Gazu kako bi izvještavali o situaciji na terenu.
U međuvremenu, ambasadori UN-a iz Arapske grupe od 22 zemlje odbili su u petak Trumpov prijedlog da SAD preuzmu kontrolu nad pojasom Gaze i da Palestinci budu premješteni negdje drugdje. Oni su također izrazili vlastitu želju da vide obnovljenu Gazu za Palestince.
Govoreći u sjedištu UN-a u New Yorku, predsjedavajući grupe, ambasador UN-a iz Kuvajta Tareq Albanai, rekao je da bi predloženo raseljavanje Palestinaca iz Gaze predstavljalo „čisto kršenje člana 49. Četvrte Ženevske konvencije iz 1949. godine, koji zabranjuje prisilno premještanje stanovništva zaštićenog rimskom populacijom, zaštićenog stanovništva, motiv."
Palestinski ambasador pri UN-u Riyad Mansour rekao je da bi Palestinci željeli vidjeti da je Gaza obnovljena kako je Trump zamislio, samo za Palestince.
"Nemamo domovinu osim Palestine," rekao je. "Volimo Palestinu. Obnovit ćemo pojas Gaze. Obnovit ćemo Palestinu."
Mansour je rekao da je grupa također snažno ujedinjena iza sadašnjeg sporazuma o prekidu vatre i da ga učini trajnim, te da se proširi na ne samo Gazu već i okupiranu Zapadnu obalu. Arapska grupa je također uputila poziv Vijeću sigurnosti UN-a da posjeti Gazu.
Natasha Mozgovaya i Margaret Besheer iz Glasa Amerike doprinijele su ovom izvještaju. Neke informacije za ovaj izvještaj stigle su od Asošijeted presa, agencije Frans pres i Rojtersa.