Stranka Gruzijski san osvojila je skoro 54% glasova, saopštila je komisija, pošto su opozicione stranke osporile rezultat, a posmatrači glasanja prijavili su značajne prekršaje.
Zurabichvili, bivša saveznica Gruzijskog sna koja je postala žestoki kritičar vladajuće stranke, rekla je da ne priznaje rezultate i nazvala glasanje "ruskom specijalnom operacijom". Nije pojasnila da li vjeruje da je Rusija imala direktnu ulogu na izborima.
"Bila je to potpuna prevara, potpuno oduzimanje vaših glasova", rekla je Zourabichvili novinarima, uz čelnike gruzijske opozicione stranke.
Zurabichvili je pozvala Gruzijce da protestuju u centru glavnog grada Tbilisija u ponedeljak uveče "kako bi objavili svijetu da ne priznajemo ove izbore".
Rezultati, sa gotovo svim prebrojanim biračkim jedinicama, bili su udarac za prozapadne Gruzijce koji su izbore stavili kao izbor između vladajuće stranke koja je produbila veze s Rusijom i opozicije koja ima za cilj ubrzanu integraciju s Evropom.
Premijer Irakli Kobakhidze, koji je član Gruzijskog sna, opisao je u nedjelju pobjedu svoje stranke kao "impresivnu i očiglednu" i rekao da su "svi pokušaji da se govori o izbornoj manipulaciji ... osuđeni na neuspjeh".
Gruzijski san, koji sada ide na četvrti mandat, zauzet će 89 mjesta u parlamentu, jedno manje nego što je osigurao 2020. godine, saopćila je komisija, a četiri prozapadne opozicione stranke dobile su ukupno 61 mjesto.
Tri odvojene posmatračke misije, uključujući 57-članu Organizaciju za evropsku bezbednost i saradnju (OSCE), prijavile su u nedelju niz kršenja.
Grupe su kazale da su navodna kršenja, uključujući ubacivanje glasačkih listića, podmićivanje, zastrašivanje birača i nasilje u blizini biračkih mjesta, mogla utjecati na rezultat, ali nisu uspjeli nazvati rezultat lažnim.
„Nastavljamo da izražavamo duboku zabrinutost zbog demokratskog nazadovanja u Gruziji“, rekao je Antonio Lopez-Isturiz Vajt, šef delegacije Evropskog parlamenta u misiji OEBS-a.
"Provođenje jučerašnjih izbora je nažalost dokaz za to", rekao je on novinarima.
U postu na X, predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel pozvao je izbornu komisiju Gruzije da u potpunosti istraži prijavljene prekršaje.
"Ponavljamo poziv EU gruzijskom rukovodstvu da pokaže svoju čvrstu posvećenost putu zemlje u EU", rekao je on.
Izborna komisija nije odmah odgovorila na zahtjeve za komentar, ali je u subotu pozdravila slobodne i poštene izbore. Premijer Kobakhidze je rekao da zaključci posmatrača pokazuju da nema sumnje u legitimnost izbora.
Četiri gruzijske prozapadne opozicione stranke rekle su da ne priznaju rezultate, a neki članovi obećali su bojkot novog parlamenta i pozvali pristalice da izađu na ulice.
Lider opozicione stranke Koalicije za promjene Nika Gvaramia nazvao je glasanje "ustavnim udarom" i "uzurpacijom vlasti". Njegova stranka je navela dvije izlazne ankete koje su pokazale da je opozicija osvojila većinu mjesta u parlamentu.
Liderka opozicione stranke Ujedinjeni nacionalni pokret Tina Bokučava rekla je da su izbori "ukradeni", pozivajući na proteste.
Izazov širenja EU
Osnivač Gruzijskog sna milijarder Bidzina Ivanishvili, koji je vodio žestoku kampanju da Gruziju zadrži van rata u Ukrajini, pozdravio je pobjedu stranke u subotu navečer nakon njenog najjačeg učinka od 2012. godine.
Podaci izborne komisije pokazuju da je pobijedila s velikom razlikom do 90% u nekim ruralnim područjima, iako je u većim gradovima imala lošije rezultate.
Gruzijski san kaže da želi da se Gruzija pridruži Evropskoj uniji, iako Brisel kaže da je zahtjev za članstvo te kavkaske zemlje zamrznut zbog, kako kaže, autoritarnih tendencija stranke.
Progurao je zakon o "stranim agentima" i drugi zakon o ograničavanju LGBT prava, a oba su izazvala oštre kritike zapadnih zemalja, ali su ih neki ruski zvaničnici pohvalili.
Godinama je Gruzija bila jedna od najprozapadnijih zemalja koje su izašle iz Sovjetskog Saveza, a ankete su pokazale da mnogi Gruzijci ne vole Rusiju zbog njene podrške dvjema otcijepljenim regionima njihove zemlje.
Rusija i Gruzija su vodile kratak rat oko pobunjeničke provincije Južne Osetije 2008. Gruzija je poražena.
Ali izborni rezultat predstavlja izazov za ambiciju EU da dovede više bivših sovjetskih država.
Prošle sedmice, Moldavija je tijesno glasala za odobravanje pristupanja EU u glasanju za koje su moldavski zvaničnici rekli da je narušeno ruskim miješanjem.
Zvaničnik EU rekao je Reutersu da postoji "osjećaj razočaranja" zbog učinka gruzijske opozicije, ali je Brisel prvenstveno zabrinut zbog spornog rezultata koji je doveo do zastoja.
Ministarstvo vanjskih poslova Njemačke, Estonije i Letonije izjavilo je da su zabrinuti zbog izvještaja o izbornim nepravilnostima.
Mađarski premijer Viktor Orban, koji je brzo čestitao Gruzijskom snu, planirao je posjetiti zemlju u ponedjeljak, saopštila je gruzijska vlada.