Među njima je bila i potpredsjednica SAD Kamala Harris, koja je istakla dostignuća i humanost predsjednika koji je preminuo u 101. godini 29. decembra prošle godine.
David Smith, profesor Carter škole za mir i rješavanje konflikta na Univerzitetu George Mason, rekao je Glasu Amerike da je Carter utjecao na njegovu karijeru. Došao je da mu oda poštu.
"Imao je veliki utjecaj na mnoge. Njegov rad na unapređenju prava manjina, imenovanje žena u pravosuđu, zaštita životne sredine, promovisanje ljudskih prava - za mene su sve to bile jako važne stvari", kaže Smith.
Kovčeg sa tijelom 39. američkog predsjednika stoji u dijelu Kongresa koji se zove rotunda i tu će biti do zvanične komemoracije u Nacionalnoj katedrali u četvrtak u 10 ujutro po lokalnom vremenu.
Lider senatske republikanske većine Džon Thune je Cartera opisao kao "veterana mornarice, uzgajivača kikirikija, guvernera Georgije, predsjednika SAD, dobitnika Nobelove nagrade, borca za mir i ljudska prava, ali na prvom mjestu - odanog sluge boga i ljudi".
Potpredsjednica Harris je veličala njegovu politiku.
"Bio je prvi predsjednik SAD koji je imao sveobuhvatnu energetsku politiku i prvi koji je podržao proizvodnju čiste energije. Inicirao je donošenje više od deset velikih zakona o zaštiti životne sredine. On je više nego udvostručio broj američkih nacionalnih parkova", rekla je Harris.
Carter je preminuo u svom domu u Georgiji, poslije dvije godine na palijativnoj njezi. Njegovo telo je dovezeno u Washington iz njegovog rodnog mesta Plains, gdje će biti sahranjen poslije državne komemoracije u Nacionalnoj katedrali.
Članovi Kongresa su za Glas Amerike govorili šta je za njih značio Carter.
Demokrata iz Sjeverne Karoline, Alma Adams, rekla je da je 39. predsjednika smatrala "moralnom osobom".
"Držao je propovijed u crkvi nedjeljom, a i ja sam! Ali mislim da je presudno to što je brinuo o ljudima. Bio je narodni predsjednik", rekla je.
Republikanac iz Sjeverne Karoline Ralph Norman je rekao da nije saglasan sa Carterovim političkim stavovima, ali da smatra da je bio "dobar čovek i da je služio svojoj zemlji".
"Volio je Ameriku. Nisam se slagao sa njegovim politikama, ali ne možete da mu osporite patriotizam. Jednostavno je volio svoju zemlju", rekao je Norman.
Govor na komemoraciji održaće predsednik SAD Džo Bajden.
"Možda nikada neće biti sličnih njemu, ali možemo samo da se trudimo da budemo malo više kao Jimmy Carter", naveo je Biden u pismu povodom njegove smrti.
Na komemoraciji se očekuje i novoizabrani predsjednik Donald Tramp.
Bill Galston iz Instituta Brookings za Glas Amerike je rekao da su "Biden i Carter imali nešto zajedničko - obojica su bili predsjednici u samo jednom mandatu i platili su cijenu što su neke svoje političke odluke stavljali iznad dnevne politike".
Upitan da li Carter i Trump imaju nešto zajedničko, Galston je odgovorio da je riječ o "dijametralno različitim ljudima u svakom asopektu sem jednog - da su na poziciju predsjednika došli kao autsajderi".