Linkovi

Google: Suzbijanje grešaka u kvantnim bitovima


Googleov tim za kvantno računarstvo ostvario je prekretnicu objavljenu u časopisu Nature. Razvili su metodu za smanjenje grešaka u kvantnim bitovima (kjubitima), omogućivši im dužu stabilnost. Ovo je ključan korak ka izgradnji velikog kvantnog računara.

Kvantni kompjuteri postoje već neko vrijeme, ali još nisu na komercijalnoj razini. Njihov razvoj kao da neko vrijeme ide korak naprijed-korak nazad. Međutim, 10. decembra Google je predstavio novi kvantni kompjuter koji prevazilazi mane postojećih kvantnih kompjutera, stabilniji je i ima sistem redukcije grešaka.

Nada da se mogu graditi veliki kvantni kompjuteri

Istraživači iz Google Quantum AI tima ostvarili su značajan napredak u razvoju kvantnih računara, objavljeno je u časopisu Nature. Koristeći mrežu od više kvantnih bitova (kjubita) za stvaranje jednog „logičkog" kjubita, uspjeli su produžiti njegovu stabilnost izvan trajanja pojedinačnih fizičkih kjubita.

Ovo je prvi put da je ovakva metoda dokazano efikasna, što predstavlja prekretnicu u smjeru stvaranja velikih kvantnih računara.

„Ovaj rezultat me uvjerava da zaista možemo izgraditi veliki kvantni računar koji će raditi”, rekao je fizičar Kevin Satzinger iz Google Quantum AI.

Kako rade kvantni kompjuteri

Za razliku od klasičnih bitova, koji mogu biti ili 0 ili 1, kjubit može istovremeno biti i 0 i 1 zahvaljujući kvantnom fenomenu superpozicije – da neki sistem može biti istovremeno u dva stanja. Ova osobina daje kvantnim računarima potencijal da rješavaju probleme koji su izvan dosega konvencionalnih superračunara, poput faktorizacije ogromnih brojeva i probijanja modernih šifriranih sistema.

Stabilniji i jači sistemi

Trenutni kvantni računari ne mogu ostvariti takvu moć jer kjubiti ne mogu dovoljno dugo zadržati svoju osjetljivu superpoziciju.
Googleov novi čip sa 107 kjubita omogućio je značajno smanjenje stope grešaka kako se mreža kjubita širila, od 9 do 49 kjubita. Najveći „logički” kjubit sada traje 291 mikrosekundu, što je 2,4 puta duže od trajanja pojedinačnih fizičkih kjubita.

Korak ka stvaranju potpuno funkcionalnog kvantnog kompjutera
Iako su timovi sa Harvarda i Yalea prethodno postigli slične rezultate, Google je otišao korak dalje dešifrirajući podatke iz pomoćnih kjubita.

Googleov sljedeći cilj je testiranje interakcije između više logičkih kjubita, što je korak prema stvaranju potpuno funkcionalnog kvantnog računara s milion kjubita. Ipak, stručnjaci upozoravaju da je pred timom još dug put i brojni izazovi.

  • 16x9 Image

    Jelena Kalinić

    Biolog, dopisnik Glasa Amerike za nauku, i dobitnica EurekaAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Vodi blog Quantum of Science od 2015.

XS
SM
MD
LG