Izdvojeno
30-godišnja potraga za nestalim Sarajlijama
Trideseta godišnjica početka opsade glavnog grada i rata u Bosni i Hercegovini za sarajevske porodice koje još uvijek tragaju za svojim najmilijim je bolan podsjetnik da su prošle gotovo tri decenije u nadi za njihov ukop i konačan smiraj.
Mirno je poslijepodne u sarajevskom naselju Grbavica kada na vrata ugostiteljskog objekta u “Šopingu” ulazi Sanida Đulepa. Novinarima Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) upućuje osmijeh i sjeda za stol, gdje priča da je imala 18 godina kada je počeo rat.
Živjela je sa roditeljima u nekadašnjoj ulici Marijana Baruna blizu “Šopinga”.
Početkom augusta ove godine navršit će se 30 godina kako je u ranim jutarnjim satima odveden njen otac Fikret. Do današnjeg dana ona nije saznala ništa o njegovoj sudbini, niti pronašla posmrtne ostatke.
“On je bio pravnik. Bavio se svim i svačim, ali je bio najbolji tata. Radio je u ʻSarajevu Diskuʼ diskografskoj kući. Bio je jedna dobra duša od čovjeka. Ja mislim da nije bilo boljeg oca. (…) Sve što je mogao da nam ispuni, meni i sestri je ispunjavao”, kaže Sanida, dodajući da su najdraža sjećanja putovanja sa ocem, jer bi im tada pričao o svemu. Govori da je bio “živa enciklopedija”.
Fikreta Džindu su, prema kazivanju njegove kćerke, 2. augusta 1992. godine u jutarnjim satima odvele dvije osobe u alkoholiziranom stanju.
“Oni su došli, maltretirali nas i oca su mi izveli. Ja od tada gubim svaki trag o njemu. (…) Samo pogledao onako tužno, nije ništa rekao. Znam u čemu je bio. Imao je farmerke, žutu Lacoste majicu, teksas jaknu i sivi džemper ispod na kopčanje, i u tome je otišao”, prisjeća se Sanida, dodavši da im je rečeno kako otac ide na ispitivanje.
Te noći, njena majka, opisuje Sanida, koja je imala mahagonij crvenu kosu, preko noći je pobijelila.
“Nikad više nije bila ista žena. Mislim da i sad živi samo i radi nas, a i radi trenutka da možda dobije neku informaciju o njemu”, dodaje Sanida, govoreći kako tada počinje potraga za ocem.
U danima koji su uslijedili njena majka je pokušavala na Grbavici doći do bilo kakvih informacija o njemu, no nailazila je uvijek na zatvorena vrata. Imali su informaciju da je tog dana samo on odveden sa Grbavice, te smatraju da je to jedna od okolnosti zbog kojih ne mogu doći do više informacija.
“On nama nije mrtav. On je nama samo odveden i negdje se nalazi. (…) To mi je žao što ga ne možemo sahraniti”, govori ona kroz suze.
Prema podacima Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO BiH), na području općine Novo Sarajevo, kojoj pripada naselje Grbavica, nestala je 281 osoba, a za njih 107 se još uvijek traga.
Za zločine počinjene na Grbavici, među kojima su i prisilni nestanci, Sud Bosne i Hercegovine je osudio Veselina Vlahovića Batka na 42 godine zatvora.
“Molim te, čuvaj nam djecu”
U ljeto 1992. godine, u nekadašnjoj grbavičkoj ulici Lenjinova na broju 111 živio je Nedžib Behlulović sa porodicom. Prema riječima njegove supruge Razije, od 8. jula njemu se gubi svaki trag.
U razgovoru za BIRN BiH, ona se prisjeća da su vojnici taj dan rekli njenoj porodici i komšijama da izađu iz stanova i poveli kolonu od 200 do 250 žena, djece i muškaraca prema “Šoping centru” na Grbavici. Kada su prelazili ulicu otvorena je vatra i njen suprug teško je ranjen.
Dok priča Razija pravi pauze i objašnjava da je to bila teška slika, jer se utroba njenog muža nalazila na trotoaru, a ona ju je pokušavala vratiti i sakriti kako njihovo maloljetno troje djece to ne bi vidjelo. Najmlađa kćerka, pojašnjava, tada nije imala ni punih sedam godina.
Razija je, kako kaže, na silu ušla u automobil koji je prebacio njenog supruga u Dom zdravlja na Vracama, gdje je bio priključen na infuziju.
“Govorio mi je: ʻMolim te, čuvaj nam djecu, molim te čuvaj djecu.ʼ Ja sam se borila da mu pomognem, ali nisu mi dali”, govori Razija i dodaje da joj je rečeno da muž mora u bolnicu na Pale. Ona potom odlazi u “Šoping” gdje su bila njena djeca i komšije.
Nedžib je, prema riječima supruge, slobodno vrijeme provodio vodeći djecu u šetnje, a poseban odnos je imao sa kćerkom koja je jako bila vezana za njega.
“Živjela sam s njim i divan brak sam imala više od 12 godina. To je jedno divno stvorenje koje nikada nije diglo ton ni na mene, ni na djecu. Bio je visok, zgodan, stvarno je bio lijep. (…) Svi su ga voljeli”, priča Razija.
Ona ističe da se “svima obraćala”, ali da nikad ništa nije saznala o sudbini svoga muža.
“Za ovih 30 godina nikad me niko nije nazvao ni za bilo kakvu informaciju, ni da odem na prepoznavanje, ništa. Ni traga o njemu nema”, kaže ona.
Potraga za ocem nestalim u Nahorevu
U trenutku odvođenja sredinom juna 1992. godine Zahid Pandžić imao je 38 godina – manje nego danas njegov sin Aldian koji je sa novinarima BIRN-a BiH razgovarao o ocu.
Sa širokim osmijehom na licu Aldian priča kako je njegov otac radio u Energoinvestu, te da su brat, sestra i on jedva čekali da dođe s posla.
“Nikad nije došao kući da nije donio nešto slatko. Uvijek je problem nastajao kako podijeliti kesu boba, ko će dobiti onu jednu više taj dan”, govori Aldian te dodaje da je njegov otac posebno volio svirati gitaru uz koju se odmarao i znao zaspati na kraju dana.
Za Aldiana najdraži trenuci sa ocem su bili kada bi on djeci, koje je bilo dosta s obzirom da je veliki broj rodbine živio u njihovoj blizini, spremao roštilj.
Zahida je krasila druželjubivost za koju Aldian ponosno kaže da su je naslijedili od oca.
Tog juna Zahid je iz porodične kuće u naselju Nahorevo (općina Centar) u više navrata odvođen na ispitivanje u bolnicu “Jagomir”, gdje je, prema kazivanju njegovog sina, bilo komandno mjesto. Aldian navodi da je i očev brat bio vođen na ispitivanja, te se vodio kao nestala osoba dok mu nisu pronađeni posmrtni ostaci na području Skakavca 1999. godine.
Također su pronađeni posmrtni ostaci i drugih članova njegove porodice. Ipak posmrtni ostaci njegovog oca nikada nisu, iako su u više navrata rađena iskopavanja.
Aldian pojašnjava da za razliku od mnogih osoba koje nemaju nikakve informacije o svojim najmilijim, njegova porodica je došla do saznanja da je Zahid ubijen, kao i do moguće lokacije gdje bi se mogli nalaziti njegovi posmrtni ostaci.
“Prije nekih 15-20 dana mi smo ponovo tražili, pokušali da dođemo do posmrtnih ostataka svog oca i radili smo to u dva navrata”, govori Aldian, na tabletu pokazujući lokaciju gdje je rađeno iskopavanje.
Najveći problem predstavlja veliki nasip zbog kojeg su morali kopati i na dubinu od osam metara, pojašnjava on i dodaje da će nastaviti potragu na toj lokaciji.
“Nadu crpimo iz toga da imamo želju da sutra otac bude sahranjen gdje mu je mjesto. (…) Vjerujem da ćemo ga naći jednog dana. Razlog mog optimizma je što imamo informaciju da je ubijen i gdje bi trebali da budu njegovi posmrtni ostaci”, kaže Aldian.
Sud BiH je pravosnažno oslobodio krivice Gorana Sarića da je, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Centar, nadzirao i učestvovao u razdvajanju muškaraca koji su bili zatvoreni u Psihijatrijskoj bolnici “Jagomir” u Sarajevu. On se teretio za nestanak Zahida Pandžića, o čemu je na Sudu svjedočio i Aldian.
Sarić je u drugom predmetu oslobođen optužbi za genocid u Srebrenici, dok je u toku treći predmet koji ga tereti za zločine u Bijeljini.
Iz INO-a BiH navode da je na području općine Centar, gdje se nalazi Nahorevo, tokom rata nestalo 70 osoba, a traga se za još njih 37.
Prema INO-u BiH, na području devet općina u Sarajevu nestalo je ukupno 1.548 osoba. Još uvijek se traga za 498 nestalih.
BIRN BiH je ranije pisao o nestalim sa područja Hadžića, kao i Ilijaša.
Iako osuđeni na doživotne zatvore pred Haškim tribunalom, između ostalog i za zločine počinjene u Sarajevu, u zaključcima presuda Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću se ne spominju nestanci na području Sarajeva.
“Meni treba informacija gdje je moj otac”
Potraga za nestalim članom porodice je, prema Sanidi, tapkanje u mjestu.
“Nema tu traganja jer vi nemate tu traga nikakvog i nemate saradnju sa organima koji bi trebali da se bave time. Vi nemate povratne informacije. (…) Meni treba informaciju gdje je moj otac”, ističe ona.
Posebno je boli što za 30 godina niko nije nazvao njenu majku da bar pita kako se osjeća. Kroz suze zaključuje kako je očekivala da će se više uraditi.
Razija ne gubi nadu da će pronaći supruga, te naglašava kako bi to voljela uraditi dok je živa.
“Nekad ga sanjam da je došao na vrata da ga vidim. Ja znam da on nije živ. Svjesna sam toga, jer nakon toliko godina on da je živ, on bi se javio. (…) Ja bih voljela da ga nađem, da ga sahranim”, kaže ona.
Aldian navodi kako je svjestan da se ljudi plaše davati informacije o nestalim osobama, ali upućuje molbu onima koji ih imaju da ih podijele putem posrednika ili na anonimni broj telefona.
“To je jedina moja molba jer znam kroz šta sve mi prolazimo, mi koji tragamo za svojim nestalim”, kaže on.
Sud BiH je pravosnažno oslobodio krivice Gorana Sarića da je, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Centar, nadzirao i učestvovao u razdvajanju muškaraca koji su bili zatvoreni u Psihijatrijskoj bolnici “Jagomir” u Sarajevu.
On se teretio za nestanak Zahida Pandžića, o čemu je na Sudu svjedočio i Aldian.
See all News Updates of the Day
Američki glavni grad u "okruženju povećane prijetnje" nakon novogodišnjih napada
Sigurnosne agencije u Washingtonu i njegovoj okolini dovode pojačanje dok se pripremaju da osiguraju tri događaje visokog profila u glavnom gradu nacije, nakon novogodišnjeg terorističkog napada u New Orleansu i bombaškog napada Cybertruck-om ispred hotela Trump International u Las Vegas.
Prvi događaj dogodit će se u ponedjeljak, kada se Kongres sastane kako bi potvrdio rezultate predsjedničkih izbora četiri godine od dana od nemira na Kapitolu 6. januara 2021. godine.
Druga će biti državna sahrana pokojnog predsjednika Jimmyja Cartera, koja počinje ceremonijom i procesijom u utorak prije nego što se završi u četvrtak.
Posljednji događaj visokog profila održat će se 20. januara, kada će novoizabrani predsjednik Donald Trump biti inaugurisan.
"To se nikada prije nije dogodilo. Imamo tri [nacionalna specijalna sigurnosna događaja] u periodu od 15 dana," rekao je novinarima u petak Matt McCool, specijalni agent američke tajne službe u Washingtonu.
"Ali ono što ću vam reći je da smo fleksibilni. Prilagodljivi smo. Radili smo na ovim događajima, u nekim slučajevima, godinama", rekao je on. "Dakle, bićemo spremni."
Uprkos zabrinutosti koja proizilazi iz napada u New Orleansu i bombaškog napada u Las Vegasu, službenici sigurnosti za sada su uvjereni da će se događaji u Washingtonu odvijati bezbjedno.
"Ne pratimo nikakve vjerodostojne ili specifične prijetnje povezane s ovim događajima", rekao je David Sundberg, pomoćnik direktora FBI-ovog ureda na terenu u Washingtonu.
Agencije za provođenje zakona i sigurnosne agencije, međutim, ne rizikuju, priznajući da grad i region djeluju u okruženju povećane prijetnje.
Tajna služba je u petak saopštila da dovodi agente iz cijele zemlje kako bi povećala broj zaposlenih, koji je već bio najviši u posljednje tri godine.
Policijska uprava Washingtona saopćila je da je u svoje redove dodala skoro 4.000 policajaca iz odjela širom zemlje.
Biro Nacionalne garde glavnog grada potvrdio je da je također odobrio zahtjeve za dodatnu podršku, uključujući obezbjeđivanje 500 gardista za izbornu potvrdu 6. januara i oficira za vezu za državnu sahranu.
Čeka se dodatni zahtjev za 7.800 vojnika i avijatičara Nacionalne garde da pomognu u obezbjeđenju Trumpove inauguracije.
Pojačane sigurnosne mjere, uključujući barijere i ograde, već su podignute u dijelovima Washingtona i oko Kapitola, ali dolazi ih još.
"Mnoštvo vidljivih i nevidljivih sigurnosnih mjera djelovat će u tandemu kako bi se osiguralo da se sveobuhvatan i besprijekoran sigurnosni plan ostvari", rekao je McCool, dodajući da će mjere uključivati upotrebu dronova.
"Tajna služba će koristiti dronove kao dio našeg sveobuhvatnog sigurnosnog plana", rekao je McCool. "Nemojte se uznemiriti ako ih vidite tokom predstojećih događaja ili treninga u danima koji su pred nama."
Gradska policijska uprava saopštila je da će njene pojačane mjere sigurnosti stupiti na snagu od nedjelje, s raspoređivanjem specijalizovanih službenika po gradu kako bi odgovorili na sve vanredne situacije.
Američka policija Capitola, čijih 2.400 službenika i civilnih službenika je odgovorna za zaštitu Kapitola i članova Kongresa, također je rekla da je spremnija za nepredviđene situacije nego prije četiri godine, kada su pobunjenici uznemireni ishodom predsjedničkih izbora 2020. napali Kapitol, primoravajući zakonodavce na bijeg i ranivši policajce.
Oko 1.560 ljudi optuženo je za savezne zločine u neredima. Do sada je oko 979 priznalo krivicu, dok je još 210 osuđeno.
"Glavni grad naše zemlje je spreman da osigura da se zakonodavni proces odvija bez ometanja, a naša vlada će imati miran prijenos vlasti", rekao je šef policije Capitola J. Thomas Manger, napominjući da su snage implementirale više od 100 preporuka datih nakon pobune 2021.
Zvaničnici u Washingtonu se također pripremaju za potencijalne proteste, navodeći da je nekoliko planiranih demonstracija već dobilo potrebne dozvole.
"Posvećeni smo održavanju prava na mirno okupljanje i proteste ovdje u našem gradu", rekla je šefica Metropolitanske policije Pamela Smith.
"Pozdravljamo posjetitelje da dođu i iskuse šta ovaj nevjerovatni grad nudi, ali oni koji namjeravaju nezakonite aktivnosti treba da znaju da će biti posljedica", rekla je Smith.
„Međutim, kao što sam već rekla, kada imamo posebne događaje, želim da budem vrlo jasna, nećemo tolerisati bilo kakvo nasilje, nerede, uništavanje imovine ili bilo kakvo ponašanje koje ugrožava sigurnost našeg grada."
Biden blokirao japanski Nippon Steel da kupi US Steel
Predsjednik Joe Biden ispunio je svoje višemjesečno javno protivljenje predloženoj kupovini američke kompanije U.S. Steel od strane japanske kompanije Nippon Steel, najavljujući u petak da blokira preuzimanje od 14,9 milijardi dolara.
Ova akvizicija bi "stavila jednog od najvećih američkih proizvođača čelika pod stranu kontrolu i stvorila rizik za našu nacionalnu sigurnost i naše kritične lance opskrbe", rekao je u izjavi. Nije precizirao na koji način bi sporazum ugrozio nacionalnu sigurnost.
Kolaps predložene akvizicije predstavlja pobjedu za radnike kompanije sa sjedištem u Pittsburghu, Pennsylvania, izborno ključnoj državi. U martu je moćni sindikat United Steelworkers podržao Bidena, koji se u to vrijeme još uvijek kandidirao za ponovni izbor na izborima u novembru.
“Ovo je očito bila politička odluka koju je predsjednik Biden prežvakao dugo vremena. Odlučan je da pokaže da će zaštititi američke radnike, a posebno u sektoru čelika,” rekao je Matthew Goodman, direktor RealEcon inicijative pri Vijeću za vanjske odnose.
"To je važan sektor i podložan je nepoštenoj trgovinskoj praksi, ali je teško razumjeti logiku nacionalne sigurnosti blokiranja ove transakcije", rekao je on za Glas Amerike.
Federalni zakon daje predsjedniku ovlaštenje da blokira transakciju na osnovu preporuke Komiteta za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama, kojim predsjedava ministrica financija Janet Yellen, a koji čine drugi članovi kabineta. Prošlog mjeseca, CFIUS nije uspio postići konsenzus o mogućim rizicima za nacionalnu sigurnost sporazuma.
Biden je to objavio u preostalim danima na funkciji, uprkos tome što su neki analitičari i savjetnici upozorili da bi njegovo odbijanje sporazuma moglo narušiti odnose s Japanom, ključnim američkim saveznikom i trgovinskim partnerom. Pogotovo s nadolazećim trgovinskim ratom pod dolazećom Trumpovom administracijom koja je obećala da će uvesti visoke carine na trgovinske partnere.
"Potrebni su nam saveznici posebno u ratu - potencijalnom ratu protiv Kine", rekao je John Ferrari, nerezidentni viši saradnik na American Enterprise Institute.
„Japan je nepokolebljiv saveznik na Pacifiku. Oni imaju hrabrost u brodogradnji i proizvodnji, pa su nam potrebni”, rekao je Ferrari za Glas Amerike. „Dozvoliti im da ulažu u Sjedinjene Države učinilo bi nas jačima.”
Novoizabrani predsjednik Donald Trump, koji bi trebao doći na vlast 20. januara, također se protivi preuzimanju. U novembru na društvenim mrežama, obećao je da će blokirati dogovor i koristiti porezne olakšice i tarife za rast US Steel-a.
I Nippon Steel i U.S. Steel obećali su da će pokrenuti pravni postupak, navodeći da američka vlada nije ispoštovala odgovarajuće procedure prilikom razmatranja kupovine.
"Predsjednikova izjava i nalog ne predstavljaju nikakav kredibilan dokaz o pitanju nacionalne bezbjednosti, jasno stavljajući do znanja da je ovo politička odluka", navodi se u saopštenju kompanija. "Nakon odluke predsjednika Bidena, ne preostaje nam ništa drugo nego da preduzmemo sve odgovarajuće radnje za zaštitu naših zakonskih prava."
Najava je uslijedila nakon drugih protekcionističkih poteza administracije. Prošle godine, Biden je utrostručio carine na uvoz čelika iz Kine.
“Predugo su se američke čeličane suočavale s nepoštenom trgovinskom praksom jer su strane kompanije izvozile čelik na svjetska tržišta po umjetno niskim cijenama, što je dovelo do gubitka radnih mjesta i zatvaranja tvornica u Americi”, rekao je predsjednik u svom priopćenju u petak.
Republikanci se suočavaju s izazovima uprkos kontroli Kongresa i Bijele kuće
119. Kongres SAD-a zasijeda u petak. Međutim, nakon sporne bitke za finansiranje vlade prošlog mjeseca, kontrola Republikanske stranke nad oba doma Kongresa i predsjedničkim domom suočava se s izazovima.
Senat ulazi u novu sjednicu dok republikanci oduzimaju većinu od demokrata, a senator Mitch McConnell se po prvi put u 18 godina udaljava od stranačkog rukovodstva. Republikanski senator John Thune već je izabran da vodi Senat kao lider većine.
Republikanci će imati većinu od 53 prema 47 mjesta, znatno ispod 60 glasova potrebnih za unapređenje većine zakona.
U Predstavničkom domu, gdje republikanci imaju tijesnu većinu od 219 prema 215, fokus će biti na glasovima za predsjedavajućeg. Pozicija trenutnog predsjedavajućeg Mikea Johnsona je ugrožena nakon njegovog prošlomjesečnog dogovora s demokratama da zadrži vladu finansiranu i otvorenu.
Bilo bi potrebno samo dva republikanca da glasaju protiv Johnsona da bi ugrozilo njegovo predsjedavanje. Očekuje se da će demokrate nominirati lidera manjine Hakeema Jeffriesa za predsjedavajućeg, ali će vjerovatno ostati ispod za nekoliko glasova.
Novoizabrani predsjednik Donald Trump objavio je svoju podršku Johnsonu na društvenim mrežama u ponedjeljak, rekavši da je "dobar, vrijedan, religiozan čovjek".
Ali republikanski predstavnici Chip Roy i Thomas Massie već su izrazili svoje sumnje u njegovo vodstvo, a Trumpov saveznik i savjetnik Steve Bannon pozvao je republikance da uklone Johnsona s čela.
"Gospodin Johnson je dobio dosta vatre od svojih kolega iz GOP-a. I on ima izuzetno ograničenu marginu za svoju većinu, samo nekoliko ljudi", rekao je Kevin Kosar, saradnik na American Enterprise Institute, za Glas Amerike preko Zoom-a.
Prije dvije godine, na početku drugog Kongresa, republikanac Kevin McCarthy suočio se sa sličnim izazovima u svojoj kandidaturi za mjesto predsjedavajućeg. Konačno je izabran u 15. krugu glasanja.
Ako Johnson, ili neki drugi republikanac, ne bude u mogućnosti da prikupi dovoljno glasova za predsjedavanje, Dom bi mogao ostati bez lidera u vrijeme zvanične potvrdu Trumpove izborne pobjede 6. januara. Ko kod preuzme funkciju, barem i privremeno, imaće još čvršću većinu nakon što je Trump preuzeo dužnost 20. januara, pošto je on odabrao dvojicu republikanaca iz Doma da se pridruže njegovoj administraciji.
Tradicionalno, prvih 100 dana novog predsjedništva i Kongresa vrijeme je za ambiciozan zakonodavni program.
"On će veoma snažno udariti na tarife. Fokusiraće se na granicu i izvršne naredbe vezane za imigraciju i imigrante, posebno iz Meksika i muslimanskih zemalja. A onda će raditi na kompromisima koje može da prođe kroz zakonodavni dnevni red o stvarima koje utiču na ekonomiju, namirnice, kako on to voli da zove", rekao je za VOA Casey Burgat, profesor na Univerzitetu George Washington u Washingtonu. Zoom.
Neke informacije za ovu priču stigle su iz Reutersa.
Napad u New Orleansu koji je inspirirala grupa Islamska država oživljava poznate strahove
Čak i prije nego što je šok od smrtonosnog novogodišnjeg terorističkog napada u New Orleansu mogao splasnuti, prve naznake istrage upućivale su na scenario od kojeg su se američki službenici za provođenje zakona i sigurnosti dugo bojali – zavjeru koja je nspirirana terorističkom grupom ISIL.
FBI je u srijedu potvrdio izvještaje da je osumnjičeni postavio zastavu IS u kamionet kojim je ubio više osoba u ulici Bourbon u srijedu ujutro prije nego što je ubijen tokom pucnjave s policijom.
Kasno u srijedu, američki predsjednik Joe Biden rekao je da je FBI otkrio da je osumnjičeni poduzeo druge radnje "samo nekoliko sati prije napada" kako bi pokazao svoju lojalnost.
Shamsud-Din Jabbar, 42-godišnji američki državljanin i bivši vojni rezervista, "objavio je video-snimke na društvenim mrežama koji pokazuju da je inspirisan ISIL-om", rekao je Biden, koristeći drugo ime za terorističku grupu.
"Situacija je vrlo fluidna", dodao je Biden. "Zajednica za provođenje zakona i obavještajna služba nastavljaju tražiti bilo kakve veze, udruženja ili saučesnike", rekao je on.
Međutim, ta istraga je uključivala izvršenje naloga za pretres na različitim lokacijama u New Orleansu i drugim državama, operaciju FBI-a na saobraćajnoj raskrsnici u Houstonu i pitanja da li bi moglo biti bilo kakve veze s pokušajem dizanja u vazduh Tesla Cybertrucka ispred hotela Trump u Las Vegasu.
Bez obzira na dodatne zavjerenike ili veze, detalji samog napada u New Orleansu odgovaraju taktici koju su dugo zastupali propagandisti ISIL-a.
"Ono što smo vidjeli uklapa se u uobičajeni obrazac koji smo već neko vrijeme vidjeli od Islamske države", rekao je Aaron Zelin, saradnik na Washington Institutu za bliskoistočnu politiku, koji je specijaliziran za džihadizam. "Godinama su pozivali na napade automobilima."
„Svakog dana daju pristalice, potencijalne regrute, bilo koga da uradi nešto u njihovo ime“, rekao je Zelin za Glas Amerike.
Jedan od prvih napada povezanih s ID koji je koristio vozilo kao oružje dogodio se u Nici, Francuska, 2016. godine. 31-godišnji Francuz, rođen u Tunisu, koji je bio razveden i patio od depresije, upao je na proslavu Dana Bastilje, ubivši više preko 80 ljudi.
Mjesecima kasnije, 24-godišnji Tunižanin je kamionom upao u gužvu na božićnom sajmu u Berlinu, ubivši 13 ljudi. On je također objavio video u kojem se zaklinje na vjernost ISIL-u prije nego što je izveo napad.
ISIL je dodatno preuzeo odgovornost za napad kamionom u New Yorku u novembru 2017. u kojem je ubijeno najmanje osam ljudi, u kojem su policijski službenici rekli da je napadač slijedio upute ISIL-a o napadima na vozila.
Čak i dok se teroristička grupa ISIL povlačila od kontraterorističkog pritiska na mjestima kao što su Sirija i Afganistan, njeni lideri nikada nisu odustali od pokušaja da inspirišu napade širom svijeta.
"U Afganistanu... ISIS-Khorasan nastavlja da gaji namjeru da vodi vanjske operacije i održava medijska saopštenja na engleskom jeziku koja imaju za cilj globalizirati lokalne pritužbe grupe među zapadnom publikom", upozorio je američki sekretar za unutrašnju sigurnost Alejandro Mayorkas u pisanom svjedočenju u Kongresu u oktobar 2023.
Čak i najnovija procjena prijetnje za domovinsku sigurnost, objavljena u septembru, upozorava da ISIL s drugim terorističkim grupama kao što je al-Qaida, „održavaju trajnu namjeru da izvode ili inspirišu napade u domovini“, ocjenjujući nivo prijetnje kao „visok. ”
Septembarska procjena dalje upozorava da su internetske medijske grupe ISIL-a također nastojale iskoristiti sukob Izraela i Hamasa na Bliskom istoku "kako bi inspirisale nasilniju akciju".
Direktor FBI-a Christopher Wray je također više puta rekao da je broj domaćih slučajeva terorizma u Birou i dalje velik, s oko 1.000 istraga u vezi s ISIL-a svake godine u svih 50 američkih država.
Prema podacima koje je prikupio Seamus Hughes, viši istraživač u Nacionalnom centru za inovacije, tehnologiju i obrazovanje, ili NCITE, više od 250 osoba optuženo je za aktivnosti vezane za IS od 2014.
Većina tih slučajeva, prema Hughesu, rezultirala je izjašnjavanjem o krivici ili osudama; Tužioci Ministarstva pravde izgubili su samo jedan slučaj koji je otišao na suđenje.
U međuvremenu, FBI je imao uspjeha u ometanju terorističkih zavjera povezanih s ISIL-om.
U oktobru su agenti uhapsili 27-godišnjeg državljanina Afganistana u Oklahoma Cityju, optužujući njega i maloljetnog saučesnika za pokušaj masovne pucnjave na dan izbora.
ISIL za sada još nije proglasio teroristički napad u New Orleansu svojim, ali Aaron Zelin iz Washingtonskog instituta rekao je da napad već izaziva uzbuđenje među pristalicama ISIL-a na društvenim mrežama.
Neki američki zvaničnici za borbu protiv terorizma zabrinuti su da će uzbuđenje igrati u korist terorističke grupe.
"S njihovog gledišta, manje je važno da napad ubije veliki broj ljudi nego da jednostavno privuče veliku pažnju medija", rekao je Brett Holmgren, vršilac dužnosti direktora američkog Nacionalnog centra za borbu protiv terorizma, publici u Washingtonu u novembru.
Neki zvaničnici i stručnjaci za borbu protiv terorizma, međutim, kažu da su zabrinuti da bi napadi mogli postati smrtonosniji.
NCTC je upozorio da IS ima koristi od poboljšanih finansija i čak je uspostavio eksternu jedinicu za planiranje u Siriji, s fokusom na izvođenje napada na SAD.
“Cijele prošle godine došlo je do porasta tempa zavjera i napada Islamske države”, rekao je Zelin za Glas Amerike. “Vidjeli smo pet napada u Sjedinjenim Državama prošle godine, dok 2023. nije bilo nijednog.”
Ta aktivnost možda nije ograničena na Ameriku, a neki analitičari ukazuju na smrtonosne napade ISIL-a prošle godine u Kermanu, Iranu i Moskvi.
"To je u skladu sa širim trendom koji smo vidjeli u SAD-u, ali i u drugim dijelovima svijeta gdje smo, znate, vidjeli više zavjera i napada u Evropi, Rusiji, Turskoj, Iranu, Centralnoj Aziji", rekao je Zelin.
FBI identifikovao ubicu iz New Orleansa. U autu kojim je napao imao zastavu ISIL-a
Osumnjičeni koji je na Novu godinu dovezao vozilo velikom brzinom u gomilu slavljenika u New Orleansu, ubijen je nakon vatrenog okršaja sa policijom, rekli su zvaničnici za provođenje zakona za AP.
Zvaničnici nisu bili ovlašteni da javno govore o detaljima istrage i razgovarali su za AP pod uslovom da ostanu anonimni.
Deset ljudi je poginulo, a više od 35 je povrijeđeno nakon što je osumnjičeni naletio velikom brzinom na gomilu pješaka u užurbanoj francuskoj četvrti New Orleansa u srijedu u 3:15 ujutro duž ulice Bourbon.
Područje je poznato širom svijeta kao jedno od najvećih odredišta za novogodišnje zabave, a uz gužvu u gradu koja se diže u iščekivanju utakmice doigravanja koledža Sugar Bowl u obližnjem Superdomeu kasnije tokom dana.
FBI je u saopćenju naveo da vodi istragu "sa našim partnerima kako bi se ovo istražilo kao teroristički čin". Na konferenciji za novinare, gradonačelnik New Orleansa LaToya Cantrell opisao je ubistva kao "teroristički napad", a šef gradske policije rekao je da je čin očigledno bio namjeran.
FBI je identificirao osumnjičenog kao Shamsud-Din Jabbara, 42-godišnjeg američkog državljanina iz Teksasa.
"Zastava ISIL-a je locirana u vozilu i FBI radi na utvrđivanju potencijalne povezanosti i povezanosti subjekta s terorističkim organizacijama", navodi se u saopćenju FBI-a, koji vodi istragu.
Osumnjičeni je godinama služio u vojsci SAD, ali je neko vrijeme bio van vojske, rekli su zvaničnici.
Istražitelji su u vozilu pronašli oružje i potencijalnu eksplozivnu napravu, a druge potencijalne eksplozivne naprave pronađene su u Francuskoj četvrti, saopštio je FBI. Takođe je rečeno da je vozilo izgleda bilo iznajmljeno.
Alethea Duncan, pomoćnica specijalnog agenta za FBI u New Orleansu, rekla je na konferenciji za novinare u srijedu popodne da istražitelji ne vjeruju da je osumnjičeni "isključivo odgovoran".
Whit Davis, 22, rekao je za CNN da je napuštao noćni klub u vrijeme napada.
“Svi su počeli da viču i vrište i bježe pozadi, a onda smo zapravo nakratko ušli u blokadu i onda se smirilo, ali nam nisu dali da odemo”, rekao je Davis.
“Kada su nas konačno pustili iz kluba, policija nam je mahala kuda da hodamo i govorila nam da brzo napustimo prostor. Vidio sam nekoliko mrtvih tijela koja nisu mogli ni sakriti i puno ljudi kojima je pružena prva pomoć.”
Policijska komesarka Anne Kirkpatrick rekla je da će policajci raditi na obezbjeđivanju sigurnosti u Sugar Bowl-u, nagovještavajući da će se utakmica odvijati prema rasporedu.
Ona je rekla da je osumnjičeni bio "pakleno odlučan da stvori pokolj i štetu koju je napravio".
“To je bilo vrlo namjerno ponašanje. Ovaj čovjek je pokušavao da pregazi što je više ljudi mogao", rekao je Kirkpatrick.
Dvojica policajaca koji su ranjeni oružjem nakon što je vozač izašao iz kamioneta u stabilnom su stanju, rekla je ona.
NOLA Ready, gradsko odjeljenje za hitne slučajeve, saopštilo je da su povrijeđeni prebačeni u pet lokalnih bolnica.
Bijela kuća je saopštila da je predsjednik Joe Biden obaviješten.
“Moje srce je za žrtve i njihove porodice koje su jednostavno pokušavale da proslave praznik. Ne postoji opravdanje za nasilje bilo koje vrste i nećemo tolerisati bilo kakav napad na bilo koju zajednicu naše nacije”, rekao je Biden u izjavi na društvenoj medijskoj platformi X.
Bijela kuća je saopćila da je u kontaktu sa Kantrelom, gradonačelnikom, kako bi pružila podršku.
"FBI je već na terenu i podržava lokalne organe za provođenje zakona u istrazi, a predsjednik će i dalje biti informisan tokom dana", navodi se u saopštenju Bijele kuće.
Ministarstvo pravde saopćilo je da je i državni tužilac Merrick Garland također bio obaviješten o napadu.
Novoizabrani predsjednik Donald Trump osudio je napad u objavi na svojoj platformi za društvene mreže Truth Social.
"Naša srca su sa svim nevinim žrtvama i njihovim najmilijima", rekao je Trump. Trumpova administracija će u potpunosti podržati grad New Orleans dok istražuju i oporavljaju se od ovog čina čistog zla!
Na video snimku koji je snimio posmatrač na mjestu napada vidi se najmanje dva iskrivljena tijela koja leže na ulici, a jedno od njih je u nečemu što izgleda kao lokva krvi. Vidi se posmatrač kako kleči nad jednim od tijela.
"Dok tražimo motiv, zapamtite da zlo nema smisla", rekao je gradonačelnik New Orleansa Oliver Thomas.