„Ne treba vam Evropska unija da vam kaže da su korupcija i organizovani kriminal problem u Bosni i Hercegovini koji se treba riješiti”, kaže zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Khaldoun Sinno.
U zgradi Delegacije Evropske unije u Sarajevu danas je predstavljen projekat „EU4Justice” vrijedan 2,2 miliona eura. Obrazlaže se da je cilj doći do kredibilnih rezultata na polju borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Ovaj projekat samo je jedan nizu projekata kroz koji se ulaže novac sa namjerom poboljšanja bosanskohercegovačkog pravosudnog sistema.
Samo projekti Evropske unije na polju vladavine prava, koji ili traju ili će uskoro početi, iznose oko 15 miliona eura, kaže je zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini.
„Nije tajna da je ovo vrhunski prioritet, ne samo u Bosni i Hercegovini, već u cijeloj regiji”, kaže Sinno.
Rezultatima u borbi protiv korupcije niko nije zadovoljan. Rijetke su kazne za korumpirane političare. Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini prati predmete korupcije pred sudovima.
Podaci, koje su predstavili u nedavno objavljenom izvještaju pokazuju da su u 2017. i 2018. godini, okončana svega tri predmeta visoke korupcije. Preovladavaju predmeti srednje i sitne korupcije.
Kada je riječ o ishodima, osuđujuće presude uglavnom se vežu za predmete sitne i srednje korupcije.
Posebno loše rezultate bilježi Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, koje se unazad osam godina jedino može pohvaliti osuđujućom presudom u predmetu „Lijanović i drugi”, a koja nije pravosnažna.
A kroz novi projekat Evropske unije nastoji se poboljšati pristup u borbi protiv
korupcije i organizovanog kriminala duž cijelog pravosudnog lanca, kaže francuska tužiteljica Isabelle Arnal.
Tužiteljica Arnal, koja je ujedno i voditeljica „EU4Justice” i specijalizirana je za teški kriminal, objašnjava da će fokus biti na rukovođenju tužilaštvima i na načinima vođenja istraga.
„Bolja istraga daje bolji rezultat”, kaže Arnal.