Linkovi

Evropa razmišlja da zaplijeni ruske milijarde kako bi pomogla Ukrajini


Evropa razmišlja da zamrznute ruske milijarde pokloni Ukrajini
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

Evropa razmišlja da zamrznute ruske milijarde pokloni Ukrajini

Čini se da raste podrška na Zapadu za zapljenu stotina milijardi dolara zamrznutih nakon invazije Moskve na Ukrajinu, usljed špekulacija da će novoizabrani američki predsjednik Donald Trump pokušati postići mirovni sporazum između Moskva i Kijeva ubrzo nakon što on preuzme dužnost sljedeće sedmice.

Države, uključujući Sjedinjene Države, Kanadu, Veliku Britaniju, nekoliko država članica Evropske unije i Japan, zamrznule su oko 300 milijardi dolara imovine u vlasništvu ruske Centralne banke nakon potpune invazije Moskve na Ukrajinu u februaru 2022.

Oko 200 milijardi dolara imovine je u posjedu u objektu Euroclear u Briselu, sa oko 5 milijardi dolara zamrznutim u Sjedinjenim Državama.

Američki mediji izvijestili su u utorak da odlazeći predsjednik Joe Biden u posljednjem trenutku traži od evropskih saveznika da u potpunosti oduzmu imovinu kako bi se ona mogla koristiti kao poluga u svim budućim mirovnim pregovorima.

Međutim, neki evropski zakonodavci traže da se sredstva daju Ukrajini, kako bi kupila oružje i pomogla u obnovi zemlje. Drugi se plaše da bi zapljena imovine odvratila investitore i destabilizirala zapadne valute.

Moskva je saopštila da bi bilo kakvo oduzimanje njene imovine bilo nezakonito i obećala je osvetu.

Rekonstrukcija Ukrajine

Troškovi obnove Ukrajine dostići će najmanje 486 milijardi dolara u narednoj deceniji, prema izvještaju ukrajinske vlade, Grupacije Svjetske banke, Evropske komisije i Ujedinjenih naroda iz februara 2024.

Britanija posjeduje rusku imovinu vrijednu oko 22 milijarde dolara. Poslanici su prošle sedmice glasali za neobavezujući prijedlog za zapljenu imovine i davanje novca Kijevu.

Član parlamenta Mike Martin, koji je podnio prijedlog, naveo je neizvjesnost oko buduće vojne pomoći Kijevu pod Trumpom.

“Znamo da on drugačije osjeća Ukrajinu. On drugačije oseća bezbjednost Evrope, a drugačije osjeća i Rusiju. Dakle, ako želimo da pomjerimo okvir na Ukrajinu, posebno pred suočenjem sa smanjenjem ili potencijalnim smanjenjem podrške SAD-a, moramo ići dalje i brže, i moramo zaplijeniti ovih 300 milijardi dolara zamrznute imovine i poslati ih u Ukrajinu “, rekao je Martin poslanicima.

Geopolitički signali

“Ne radi se samo o akcijama koje dovode do praktičnih rezultata. Radi se i o signalima koje šaljemo našim geopolitičkim protivnicima. ... Svaka potencijalna mala finansijska nestabilnost koju će stvoriti zajedno zemlje G7 bit će mala u poređenju sa finansijskom nestabilnošću Ukrajine koja izgubi ovaj rat”, rekao je Martin.

Poslanik Liberalnih demokrata bio je među potpisnicima pisma londonskom listu The Times ranije ovog mjeseca u kojem se poziva na usklađenu evropsku akciju za zapljenu imovine. Potpisali su ga i visoki zakonodavci iz Njemačke, Poljske, baltičkih zemalja i Finske.

„Prethodni zajmovi i hitno finansiranje nisu dovoljni — i ostavljaju zapadne poreske obveznike na udicu. Samo korištenje imovine osigurava da Rusija plati za svoje zločine”, navodi se u pismu.

G7 krediti

Zemlje G7 već daju Ukrajini 50 milijardi dolara kredita, koristeći rusku imovinu kao kolateral. Pored toga, kamata zarađena na zamrznutu imovinu koristi se za finansiranje pomoći Kijevu.

Svaka odluka buduće Trumpove administracije da smanji američku pomoć Kijevu mogla bi potaknuti Evropu da zaplijeni rusku imovinu, rekao je Alexander Kolyandr iz Centra za analizu evropske politike.

“Imali bismo strah od prepuštanja Ukrajine Putinovoj ratnoj mašini. I iskreno, pretpostavljam da bi, ako do toga dođe, odluka bila da se ovaj novac da Ukrajini.”

Američko oružje

Kijev bi se mogao obavezati da će koristiti imovinu za kupovinu američkog oružja i osigurati Trumpovu podršku, dodao je Kolyandr.

“To se lijepo uklapa u ideju America First. Pomaže Ukrajini da dobije oružje. To pomaže Trampu da postigne neke pobjede kod kuće”, rekao je on za Glas Amerike.

Ipak, postoji određena opozicija u Evropi zaplijeni imovine.

Evropski strahovi

"Rezerve uglavnom dolaze od Evropske centralne banke i nacionalnih vlada", rekao je Kolyandr. „Oni se plaše da bi, ako zaplijene rusku imovinu ili ih praktično nacionalizuju i daju Ukrajini, to poremetilo povjerenje u euro kao rezervnu valutu — a strane zemlje bi se prilično plašile ulaganja svojih suverenih sredstava u evropske akcije, dionice, obveznice i valuta.

“Po mom mišljenju, ako je strana zemlja imala bilo kakve rezerve u pogledu sigurnosti svoje suverene imovine, te su se rezerve trebale pojaviti... kada je imovina zamrznuta”, rekao je Kolyandr.

XS
SM
MD
LG