Ali neki stručnjaci vide veće izazove koji koče ambicije bloka da bude "teška kategorija" u AI, od potrebe za udruživanjem resursa do privlačenja više investicija i talenata.
Nakon ogromnog investicionog projekta Stargate predsjednika SAD Donalda Trumpa i kineskog startupa DeepSeek, Evropa želi dobiti dio kolača s umjetnom inteligencijom. Između ostalih najava na samitu u Parizu, sudomaćin francuski predsjednik Emmanuel Macron iznio je planove za 113 milijardi dolara privatnih ulaganja u umjetnu inteligenciju.
Dvodnevni samit je naglasio tenzije između straha od prevelike i nedovoljne regulacije AI.
"U ovom trenutku, suočavamo se s izvanrednom perspektivom nove industrijske revolucije, jednake parnoj mašini ili Bessemer čeliku", rekao je američki potpredsjednik JD Vance učesnicima samita u utorak. “Ali to se nikada neće dogoditi ako prekomjerna regulacija odvrati inovatore da preuzmu rizike neophodne za napredovanje.”
Macron, koji je dobio nadimak francuski predsjednik startup-a, iznio je upozorenja.
Rekao je da će unapređenje međunarodnog upravljanja umjetnom inteligencijom omogućiti konsolidaciju povjerenja, ubrzanje i inovacije kako bi se postavila pravila za umjetnu inteligenciju koja su neophodna za napredak.
Trenutno, evropska AI industrija zaostaje za onima u SAD-u i Kini. Ali ispravna politika, smatraju neki stručnjaci, može pomoći da se zatvori jaz.
„Evropa zaista ima skoro sve ostalo što joj je potrebno da vodi u AI ili drugim složenim tehnologijama“, rekao je Pierre Alexandre Balland, glavni naučnik podataka u Centru za evropske političke studije u Briselu.
“Talenat je apsolutno nevjerovatan. ... razmjera evropske ekonomije je također ogromna ... obrazovni sistem. U suštini, vidimo vjetar promjena u EU koju zaista vodi Francuska, a Emmanuel Macron uveliko stoji iza toga.”
Osim ublažavanja propisa EU, Balland vidi veće izazove — kao što je udruživanje europskih istraživanja i drugih resursa, pozivanje na ulaganje penzionih fondova za financiranje rasta umjetne inteligencije i koncentriranje na jedinstveno AI čvorište u Europi.
„Pariz je apsolutno daleko vodeći ekosistem vještačke inteligencije u Evropi“, rekao je.
Alicia Garcia-Herrero, viši saradnik Bruegelovog instituta za politiku sa sjedištem u Briselu, složila se da Francuska prednjači. Ona vjeruje da bi Evropa trebala suziti svoje ciljeve – fokusirajući se na oblasti kao što su AI aplikacije za robotiku.
„Može li AI učiniti EU konkurentnijom? Bez sumnje”, rekao je Garcia-Herrero. “Ali mislim da postoje mnoga druga pitanja koja treba riješiti osim AI. Najvažnije je imati jedinstveno tržište.”
Organizatori samita u Parizu također se zalažu za preuzimanje obaveza da AI učine etičnijom, pristupačnijom i ekološki održivijom.