Linkovi

El Capitan: Najbrži superkompjuter svijeta osigurava nuklearnu bezbjednost SAD-a


El Capitan obuhvaća više od 11.000 računalnih čvorova i osigurava Nacionalnoj laboratoriji Lawrence Livermore vodeći stroj 22 puta snažniji od njegovog prethodnog najbržeg superračunala, Sierra. (Fotografije: Garry McLeod/LLNL)
El Capitan obuhvaća više od 11.000 računalnih čvorova i osigurava Nacionalnoj laboratoriji Lawrence Livermore vodeći stroj 22 puta snažniji od njegovog prethodnog najbržeg superračunala, Sierra. (Fotografije: Garry McLeod/LLNL)

Najbrži superkompjuter na svijetu, nazvan „El Capitan” službeno je pokrenut u Nacionalnoj laboratoriji Lawrence Livermore u Kaliforniji, gdje će obavljati osjetljive zadatke uključujući sigurnost američkog nuklearnog arsenala.

Superkompjuter, vrijedan 600 miliona dolara, dizajniran je za obavljanje ključnih zadataka nacionalne sigurnosti u nedostatku podzemnih nuklearnih testiranja, koja su zabranjena od 1992. godine, navode predstavnici Nacionalne laboratorije Lawrence Livermore (LLNL).

Kompjuter koji će raditi proračune važne za nuklearne podatke i dizajn oružja

„El Capitan” će se fokusirati na istraživanje vezano za otkrivanje novih materijala, fiziku visoke gustoće energije, nuklearne podatke, dizajn oružja i druge povjerljive operacije. Izgradnja je započela u maju 2023., a kompjuter je postao operativan u novembru 2024. godine, prije nego što je službeno predstavljen 9. januara.

Najbrži na svijetu

Ovaj superkompjuter postao je najbrži na svijetu postigavši 1,742 eksaFLOPS-a na High-Performance Linpack (HPL) testu, standardu za procjenu brzine superkompjutera. To ga čini tek trećim računalom u povijesti koje je dostiglo eksaskalnu brzinu. Njegov vrhunac performansi iznosi 2,746 eksaFLOPS-a.

FLOPS je skraćenica za floating-point operations per second i označava broj operacija s pokretnim zarezom koje računalni sistem može izvršiti u jednoj sekundi. To je standardna mjera za procjenu performansi računara, posebno superkompjutera, jer pokazuje koliko brzo mogu obavljati složene matematičke izračune.
Operacije s pokretnim zarezom uključuju rad s decimalnim brojevima (npr. 3.14159 ili 2.71828) i koriste se za precizne i složene proračune.

Za poređenje, dok najbolji laptopi dosežu nekoliko stotina gigaflops-a (1 milijardu operacija u sekundi), „El Capitan” može izvesti 1 kvintilion operacija u sekundi.

„Neuporediva računalna preciznost 'El Capitana' omogućava Nacionalnoj laboratoriji Lawrence Livermore da provodi virtuelne testove koji osiguravaju da nuklearni arsenal zemlje ostane pouzdan. 'El Capitan' će omogućiti naučnicima da izvode ove simulacije s dosad neviđenim nivoom detalja i tačnosti, čime se osigurava da SAD može održati sposobnosti nuklearnog arsenala bez stvarnih testiranja”, saopštili su iz LLNL.

Dok neke zemlje pokušavaju dostići eksaskalnu računalnu snagu, SAD ne samo da postiže tu razinu, već to čini na način koji povezuje nacionalnu sigurnost, nauku i ekonomiju.

Superkompjuter je razvijen u sklopu CORAL-2 programa Ministarstva energetike SAD-a kako bi zamijenio prethodnika, superkompjuter „Sierra”, koji je pušten u rad 2018. godine.

„El Capitan” nije samo tehnološko čudo, već strateški alat koji osigurava sigurnost i jača geopolitičku poziciju SAD-a. Njegova implementacija šalje snažnu poruku o američkoj dominaciji u ključnim oblastima istraživanja i odbrane, ostavljajući konkurenciju daleko iza.

  • 16x9 Image

    Jelena Kalinić

    Biolog, dopisnik Glasa Amerike za nauku, i dobitnica EurekaAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Vodi blog Quantum of Science od 2015.

XS
SM
MD
LG