Linkovi

Renesansa doručka u američkim restoranima. Da li i to doprinosi visokim cijenama jaja?


Johkiya Pierre priprema omlet u restoranu The Breakfast Brothers, 12. februara 2025., u Arlingtonu, Teksas.
Johkiya Pierre priprema omlet u restoranu The Breakfast Brothers, 12. februara 2025., u Arlingtonu, Teksas.

To je problem piletine i jaja: restorani se bore s rekordno visokim cijenama jaja u SAD-u, ali njihovi omleti, kajgane i huevos rančerosi mogu biti dio problema.

Doručak cvjeta u američkim restoranima. First Watch, lanac restorana koji poslužuje doručak, branč i ručak, skoro je učetvorostručio svoje lokacije u protekloj deceniji na 570. Eggs Up Grill ima 90 restorana u devet južnih država, u odnosu na 26 u 2018. Another Broken Egg Café sa sjedištem na Floridi proslavio je svoj 100. restoran prošle godine.

Lanci brze hrane također dodaju više artikala za doručak. Starbucks, koji je lansirao zalogaje jaja 2017. godine, sada ima meni za doručak sa 12 odvojenih artikala koji sadrže jaja. Wendy's je ponovo uveo doručak 2020. i nudi 10 artikala s jajima.

Web stranica za recenzije Yelp navodi da je prošle godine u Sjedinjenim Državama otvoreno 6.421 preduzeća za doručak i branč, 23% više nego 2019.

U normalnim vremenima, proizvođači bi mogli zadovoljiti potražnju za svim tim jajima. Ali tekuća epidemija ptičjeg gripa, koja je do sada primorala farme da zakolju skoro 159 miliona pilića, ćurki i drugih ptica – uključujući skoro 47 miliona od početka decembra – čini zalihe sve oskudnijim i povećava cene. U januaru je prosječna cijena jaja u SAD-u dostigla rekordnih 4,95 dolara za desetinu.

Procenat jaja koja idu u američke restorane u odnosu na druga mjesta, kao što su trgovine ili proizvođači hrane, nije javno dostupan. U.S. Foods, dobavljač restorana, i Cal-Maine Foods, najveći američki proizvođač jaja u ljusci, nisu odgovorili na zahtjeve Associated Pressa za komentar.

Ali potražnja restorana gotovo sigurno raste. Promet pješaka u američkim restoranima najviše je porastao od 2019. za jutarnje obroke, 2019., prema kompaniji za istraživanje tržišta Circana. Sati prije ručka činili su 21% ukupnih posjeta restoranima u 2024.

Johkiya Pierre razbija jaja dok priprema omlet u restoranu The Breakfast Brothers, 12. februara 2025. u Arlingtonu, Teksas.
Johkiya Pierre razbija jaja dok priprema omlet u restoranu The Breakfast Brothers, 12. februara 2025. u Arlingtonu, Teksas.

Sendviči za doručak su najpopularnija narudžba tokom jutarnjih posjeta, rekao je Circana, a 70 posto sendviča za doručak na američkim jelovnicima uključuje jaja.

Izvršni direktor Eggs Up Grill-a Ricky Richardson rekao je da su restorani za doručak počeli s radom nakon pandemije COVID-a jer su ljudi čeznuli za udobnošću i vezom. Kako je inflacija poskupila hranu, kupci su vidjeli doručak i ručak kao pristupačniju opciju za jelo vani, rekao je.

Rast potražnje u restoranima preokreće obrazac koji se pojavio tokom pandemije, kada su potrošači pokušavali da se opskrbe jajima za kućnu upotrebu, ali restoranima je bilo potrebno manje njih jer su mnogi od njih morali biti zatvoreni na neko vrijeme, kaže Brian Earnest, vodeći ekonomista za životinjske proteine u CoBank-u.

Potrošnja jaja u SAD opadala je više od pet decenija prije nego što je dostigla najniži nivo od 247 po osobi 2008. godine, prema podacima američkog Ministarstva poljoprivrede. Kako su nutricionistička istraživanja i marketing utvrdili da su jaja jeftin izvor proteina umjesto kolesterolskih bombi koje začepljuju srce, potrošnja proizvodima od jaja po glavi stanovnika porasla je na ekvivalent od 292 svježa jaja u 2019., pokazuju podaci.

"Potrošači misle da su jaja zaista svježa, pa ako pravite nešto od jaja, znate da je svježe", rekao je Earnest.

Prije nego što su pandemija smanjila potražnju i epidemije ptičje gripe utjecale na zalihe, USDA je prognozirala da će Amerikanci nastaviti jesti više jaja. Do 2023. godine, posljednje godine za koju su dostupni godišnji podaci, pali su na 249 jaja po osobi.

Drugi trendovi su uticali na ekonomičnost jaja. Kako bi riješili zabrinutost za prava životinja, McDonald's i neke druge kompanije prešle su na 100% jaja bez kaveza, što ograničava izvore iz kojih će kupovati. Deset država, uključujući Kaliforniju i Kolorado, usvojilo je zakone koji ograničavaju prodaju jaja na proizvode iz okruženja bez kaveza.

"To čini tržište mnogo komplikovanijim nego što je bilo prije 20 godina", rekao je Earnest.

Više cijene snažno pogađaju restorane. Veleprodajne cijene jaja prošle sedmice su dostigle nacionalni prosjek od 7,34 dolara po tucetu, prema američkom Ministarstvu poljoprivrede. To je bilo 51% više nego na početku godine. Veleprodajni troškovi mogu biti veći od maloprodajnih cijena jer trgovci mješovitom robom koriste jaja kao lidera u gubitku kako bi privukli kupce na vrata.

Neki lanci, kao što je Waffle House, dodali su doplatu kako bi nadoknadili troškove jaja. Drugi bi se mogli okrenuti zamjenama za jaja kao što je škrob od tapioke za neke recepte ili rezanje jaja s jelovnika, rekao je Phil Kafarakis, predsjednik i izvršni direktor Međunarodnog udruženja proizvođača prehrambenih proizvoda.

Predsjednik i izvršni direktor First Watcha Chris Tomasso rekao je da su jaja ključna za brend lanca i da se nalaze u većini njegovih ponuda, bilo u središtu tanjira ili kao sastojak u tijestu. Do sada je, rekao je, kompanija uspjela nabaviti jaja koja su joj potrebna i ne naplaćuje ih dodatno.

First Watch takođe povećava veličinu porcija za namirnice bez jaja poput mesa i krompira, rekao je Tomaso.

Richardson, iz Eggs Up Grill-a, rekao je da se nedavno sastao s primateljima franšize kako bi razgovarali o dodavanju doplate, ali su se oni odlučili protiv toga.

“Jaja su oduvijek bila i bit će važan dio američke prehrane”, rekao je Richardson.

  • 16x9 Image

    ASSOCIATED PRESS (AP)

    Associated Press (AP) je neprofitna nezavisna globalna novinska organizacija sa uredima u preko 100 zemalja. Osnovana 1846. godine,  licencira svoje činjenično izvještavanje medijima širom svijeta.

XS
SM
MD
LG