Kako invazija traje peti dan, ukrajinska vojska je rekla da su ruske snage usporile "tempo ofanzive".
Britansko ministarstvo odbrane saopštilo je u ponedjeljak da su ruske trupe ostale više od 30 kilometara sjeverno od glavnog grada Ukrajine, Kijeva, dodajući da "logistički neuspjesi i čvrst ukrajinski otpor i dalje osujećuju rusko napredovanje".
To se poklapa s procjenom visokog dužnosnika američke obrane, koji je u nedjelju rekao novinarima: "Nemamo naznaka da je ruska vojska preuzela kontrolu nad bilo kojim gradom."
Ruskim trupama uskoro bi se mogle pridružiti snage saveznice Bjelorusije, tvrde američki dužnosnici koji su razgovarali s više novinskih organizacija.
Među novim sankcijama u ponedjeljak, Britanija je zabranila britanskim subjektima obavljanje transakcija s ruskom centralnom bankom, ministarstvom finansija i fondom bogatstva, dok je Singapur najavio niz sankcija koje uključuju ciljanje bankovnih transakcija i kontrolu izvoza.
Dan nakon što je Evropska unija saopštila da šalje borbene avione u Ukrajinu, Australija se u ponedjeljak obvezala na neodređenu isporuku smrtonosne vojne opreme.
Bijela kuća je saopštila da će američki predsjednik Joe Biden u ponedjeljak razgovarati s brojnim saveznicima o najnovijim zbivanjima u Ukrajini "i koordinirali naš jedinstveni odgovor".
Najmanje 350 civila ubijeno je u ruskoj invaziji prošle sedmice, a još 1700 je ranjeno, saopštila je Ukrajina u nedjelju. Nije bilo informacija o žrtvama među ukrajinskim snagama, a iako je Rusija priznala žrtve među svojim vojnicima, nije javno objavila niti jedan broj.
Filippo Grandi, UN-ov šef za izbjeglice, rekao je u nedjelju da je 368.000 izbjeglica iz Ukrajine prešlo u Poljsku, Mađarsku, Rumunjsku, Moldaviju i druge zemlje.
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je svom ministru obrane da stavi nuklearne snage u "poseban režim borbenog dežurstva" u nedjelju, rekavši da su vodeće sile NATO-a dale "agresivne izjave" i uvele finansijske sankcije zbog invazije na Ukrajinu.
Nakon glasanja za rijetku posebnu sjednicu Generalne skupštine UN-a, američka veleposlanica Linda Thomas-Greenfield odgovorila je na Putinovo nuklearno upozorenje, rekavši da Rusija “nije pod prijetnjom NATO-a, obrambenog saveza koji se neće boriti u Ukrajini. Ovo je još jedan eskalirajući i nepotreban korak koji nam svima prijeti. Pozivamo Rusiju da ublaži svoju opasnu retoriku u vezi s nuklearnim oružjem.”
Visoki američki odbrambeni dužnosnik rekao je novinarima da je odluka Rusije da stavi svoje nuklearno sredstvo odvraćanja u stanje visoke pripravnosti bila "nepotrebna" i "eskalirajuća".
"Uvjereni smo da imamo sposobnost odbrane domovine i odbrane naših saveznika i partnera, a to uključuje i strateško odvraćanje", rekao je dužnosnik, odbijajući dalje raspravljati o nuklearnom odvraćanju Sjedinjenih Država.
Rusija je u ponedjeljak glasala protiv sazivanja posebne sjednice Generalne skupštine UN-a od 193 člana, ali nije mogla staviti pravo veta na proceduralno glasanje. Kina, Ujedinjeni Arapski Emirati i Indija bili su suzdržani.
Objašnjavajući suzdržanost Kine, veleposlanik UN-a Zhang Jun rekao je kako Peking vjeruje da je sada glavni prioritet da sve strane pokažu potrebnu suzdržanost kako bi spriječile pogoršanje situacije.
"Akcije koje poduzima UN trebale bi pomoći u hlađenju situacije i olakšati diplomatska rješenja i suzdržati se od pogoršanja napetosti", rekao je Zhang.
U međuvremenu, ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskyy pristao je poslati delegaciju na bjelorusku granicu kako bi započeli mirovne pregovore s Rusijom bez preduvjeta.
"Dogovorili smo se da će se ukrajinsko izaslanstvo sastati s ruskim bez preduvjeta na ukrajinsko-bjeloruskoj granici, u blizini rijeke Pripjat", stoji u saopštenju njegovog ureda.
Ranije je Zelenskyy rekao da će ući u mirovne pregovore s Rusijom, ali je isključio susret unutar Bjelorusije jer je Rusija iskoristila tu zemlju za napade na Ukrajinu.
Ukrajinski veleposlanik u Sjedinjenim Državama Oksana Markarova istaknula je da je vlada spremna na mirovne pregovore, ali nije spremna na predaju. Ukrajina je podnijela tužbu protiv Rusije najvišem sudu UN-a, optužujući da je Rusija koristila lažne tvrdnje o genocidu u regijama Lugansk i Donjeck na istoku Ukrajine kako bi opravdala svoju invaziju i sada planira genocidne radnje drugdje u Ukrajini.
“Oni koriste projektile i teško topništvo i trupe diljem zemlje kako bi u osnovi gađali civilnu infrastrukturu, bolnice; sad vidimo vrtiće. Mislim, ništa im nije zabranjeno”, rekla je Markarova za ABC.
Neke informacije za ovaj izvještaj stigle su iz Associated Pressa, Agence France-Presse i Reutersa.