Varijanta Delta plus sadrži novu mutaciju u spike proteinu koji virus koristi za ulazak u ljudske stanice. Budući da je usko povezan s varijantom Delta, nazvan je Delta Plus, a ne po nekom drugom slovu u grčkom alfabetu. Do sada je Delta plus pronađen u relativno malom broju uzoraka, ali budi zabrinutost jer ima potencijal za još brže širenje od Delte.
Prvi put je identificirana u Evropi u martu ove godine, a potom i u Indiji i SAD. Ova varijanta je također poznata kao B. 1.617.2.1 ili AY.1.
Svjetska zdravstvena organizacija navela je tu varijantu kao zabrinjavajuću, a američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) rekli su da će je nastaviti procjenjivati i pratiti.
Varijanta SARS-CoV-2 Lambda, poznata i kao linija C.37, varijanta je SARS-CoV-2 koja je prvi put otkrivena u Peruu u avgustu 2020. Svjetska zdravstvena organizacija ju je 14. juna 2021. nazvala Lambda varijanta i označila kao varijantu od interesa.
Lambda varijanta je junu 2021. dostigla maksimum, ali iako je bila varijanta koja izaziva zabrinutost, nije potisnula Deltu i počela je jenjavati. Kada je Delta postala dominantna, podaci GISAID pokazuju kako udio Lambde u sekvenciranim uzorcima brzo pada od kraja jula i čini se da će biti potisnuta.
Jasno je da stalna pojava varijanti ovog virusa te vijesti o njima izazivaju strah kod ljudi, ali zapravo, ovo praćenje varijanti je dobro, jer to znači da naučnici imaju svijest o njihovom postojanju. Praćenje i sekvenciranje genoma virusa te detektovanje novih varijanti u mnogome pomažu bržem odgovoru na njih: stvaranju upozorenja, odlukama o epidemiološkim mjerama te pomažu bržem stvaranju vakcina.
Pfizer-BioNTech i Moderna mogu relativno jednostavno i brzo adaptirati svoje vakcine na nove sojeve, a BioNTech je nedavno izašao sa saopštenjem kako su stvorili vakcinu na Delta soj.
Odgovor društva na pandemiju i nove varijante zapravo ovisi o praćenju pojave ovih varijanti to ne služi zaplašivanju građana nego je znak da su nauka i zdravstvene institucije itekako angažovani po ovom pitanju.