Linkovi

CPJ: Prošla godina najsmrtonosnija za novinare, ubijeno njih 124


Palestinci, uglavnom novinari, okupljeni oko tijela pet palestinskih novinara ubijenih u izraelskom vazdušnom udaru u Gazi, 26. decembra 2024. (Foto: AP/Abdel Kareem Hana)
Palestinci, uglavnom novinari, okupljeni oko tijela pet palestinskih novinara ubijenih u izraelskom vazdušnom udaru u Gazi, 26. decembra 2024. (Foto: AP/Abdel Kareem Hana)

Tokom 2024. godine ubijena su najmanje 124 novinara i medijska radnika u 18 zemalja širom svijeta, što je rekordan broj u više od 30 godina otkako Komitet za zaštitu novinara (CPJ) vodi ovu evidenciju.

U izvještaju ove organizacije, objavljenom 12. februara, navodi se da je riječ o povećanju broja ubistava za 22% u odnosu na 2023. godinu i da takva statistika „odražava rast broja međunarodnih sukoba, političkih nemira i kriminala širom svijeta“.

Komitet za zaštitu novinara navodi da je do povećanja došlo najviše zbog rata u Gazi, koji je doveo do stradanja 85 novinara, od čega su 82 Palestinca. Preostala tri slučaja odnose se na Liban. Za sve smrtne slučajeve, kako je soapštio CPJ, odgovorna je izraelska vojska.

Sudan i Pakistan su naredni na listi, sa po šest ubijenih novinara i medijskih radnika. Dodaje se da su u građanskom rata u Sudanu stradale hiljade ljudi a milioni raseljeni, dok je u Pakistanu – gdje nije bilo smrtnih slučajeva od 2021. – došlo od političkih nemira.

“Danas je najopasnije vrijeme da se bude novinar, u istoriji CPJ-a”, kazala je izvršna direktorica ove organizacije, Džodi Ginsberg. “Rat u Gazi nema presedana po svom uticaju na novinare i pokazuje značajno pogoršanje globalnih normi o zaštiti novinara u zonama sukoba, ali daleko od toga da je to jedino mjesto gdje su novinari u opasnosti. Naše brojke pokazuju da su novinari širom svijeta meta napada.”

Prema njenim riječima, porast broja ubistava je dio šireg globalnog trenda ušutkivanja medija: “Ovo je pitanje koje bi nas sve trebalo brinuti - jer nas cenzura sprečava da se pozabavimo korupcijom i kriminalom i da moćne pozivamo na odgovornost”.

Statistika CPJ-a o broju ubijenih novinara i medijskih radnika po godinama.
Statistika CPJ-a o broju ubijenih novinara i medijskih radnika po godinama.

Najmanje 24 novinara ubijena su namjerno, zbog svog rada, saopštio je CPJ.

Više od 35% smrtnih slučajeva (43) odnosi se na frilensere “koji izvještavaju sa najmanje resursa i uz značajan rizik za vlastitu beznjednost”, navode iz CPJ-a.

Posmatrajući po regionima, najopasniji za bezbjednost novinara su Bliski Istok i Sjeverna Afrika, dok Meksiko, sa pet ubistava u 2024. ostaje “jedna od najopasnijih država za novinare”.

U Siriji su ubijena četiri, Mjanmaru i Iraku po tri, te na Haitiju dva novinara.

U saopštenju CPJ-a je takođe navedeno da su ubistva novinara “nastavljena ubrzanim tempom” i u 2025. godini, sa najmanje šest ubijenih novinara i medijskih radnika u prvih nekoliko sedmica.

CPJ vodi bazu podataka o ubijenim novinarima, a podatke o ubistvima prikuplja od 1992. godine, za sve slučajeve u kojima postoji osnov da se vjeruje da je novinar ubijen zbog obavljanja svog posla, namjerno ili slučajno.

Do sada, najviše ubistava je zabilježeno 2007. godine – 113 – od čega više od pola zbog rata u Iraku.

  • 16x9 Image

    GLAS AMERIKE

    Glas Amerike pruža vijesti i informacije na više od 40 jezika procijenjenoj sedmičnoj publici od preko 326 miliona ljudi. Priče sa autorskim linijama GLAS AMERIKE djelo su više novinara VOA i mogu sadržati informacije iz izveštaja agencija vijesti.

XS
SM
MD
LG