Izdvojeno
CIN: Šefica i njeni „crnokošuljaši“ za iznude
Pojedini inspektori Uprave za indirektno oporezivanje BiH reketiraju trgovce, koristeći se uhodanim načinom rada − traže novac kako ne bi kontrolisali njihovo poslovanje. Onima koji odbiju dati mito, nezakonito oduzimaju robu.
Piše: Centar za istraživačko novinarstvo (CIN)
“Znaš li ti ko sam ja?”, prisjeća se prodavač polovnih kućanskih aparata Mersad Džafić pitanja Jelene Majstorović. Ona je u oktobru 2018. godine sa kolegom Radenkom Popovićem zvanim Pop ušla u Džafićevu radnju u Velikoj Kladuši i postavila mu pitanje prijetećim tonom, bacivši ispred njega značku inspektora Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (UIOBiH).
Iako su prošle dvije i po godine, Džafić se još živo sjeća njihovog susreta. „Ovo je moja šefica Jelena i nju moraš počastiti”, odgovorio je Popović na njegovo „ne znam”.
Dvočlani tim UIO-a je tog dana ušetao u radnju da od Džafića prijetnjama i pritiscima iznudi novac.
Inspektoricin ton i zagledanje radnje u tišini su ga uznemirili. Poslovne knjige mu nisu bile uredne pa je prihvatio „igru“. Ponudio im je 300 KM, ali nisu prihvatili pa im je dao 500 KM. Inspektori su potom izvijestili Upravu da kod Džafića nisu našli krijumčarenu robu.
Iako će je direktor UIO-a Miro Džakula tek kasnije postaviti na čelo Grupe za sprečavanje krijumčarenja i prekršaja u Regionalnom centru u Banjoj Luci, Majstorović je za inspektore Grupe već bila „šefica”.
Jelena Majstorović, Radenko Popović, Stevo Savić i Vladimir Puzić su zbog boje svoje uniforme među vlasnicima trgovina poznati kao „crnokošuljaši”, ali zloslutni nadimak krije i ozbiljnije razloge. Ova grupa ucjenjuje vlasnike trgovačkih radnji koji drže višak robe, nudeći njima „dogovor“, a trgovcima koji ne daju mito oduzimaju robu.
Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) je utvrdila da su ovi inspektori najmanje deset puta tokom 2017. i 2018. godine koristili svoje pozicije i ucjenom tražili mito od trgovaca, a najmanje četiri puta su im nezakonito oduzeli nakit, vrijedan više od 200.000 maraka.
Šefica sa krivičnom presudom
Jelena Majstorović radi u UIOBiH od februara 2013. godine. Deset godina ranije dobila je otkaz u NLB Banci u Prnjavoru. Banka ju je tužila radi počinjenog krivičnog djela i Majstorović je 2005. godine osuđena uslovnom kaznom zatvora. Imala je 26 godina.
Presuda je na njen zahtjev izbrisana iz evidencije suda 2016. godine, u vrijeme kada je već tri godine radila po ugovoru za UIOBiH. Uposlenik institucija u BiH ne može biti osuđen za krivično za koje je zaprijećena kazna zatvora od tri ili više godina, dok državni službenik uopće ne smije biti krivično osuđivan.
Nedugo nakon brisanja presude, u aprilu 2018. godine Majstorović je primljena kao državna službenica u Odsjek za poreze, a desetak dana kasnije ju je direktor Miro Džakula internom odlukom vratio u Grupu za suzbijanje krijumčarenja i prekršaje gdje je radila dok je bila zaposlena po ugovorima. Krajem 2018. godine Džakula je privremeno postavlja za šeficu Grupe. Na ovu poziciju je 2020. godine imenovana za stalno.
„Pritom su za sebe zadržavali dio oduzetog nakita te na prevaran način izdali više potvrda o privremenom oduzimanju nakita naznačenih na manje količine“, navedeno je u SIPA-inom dokumentu, a vlasnici tvrde da nedostaje skoro polovina oduzetog nakita. SIPA slične slučajeve istražuje u: Bihaću, Cazinu, Bosanskoj Krupi, Velikoj Kladuši, Doboju, Banjoj Luci i Gradišci.
Vlasnici radnji su novinarima Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) opisali neprofesionalan odnos inspektora UIO-a: pri ulasku u radnje su tražili da se ugasi videonadzor, pretresali su privatne prostorije bez naloga suda te izvrtali torbe i lične stvari, a robu koju pronađu su oduzimali, kršeći procedure, tvrde trgovci, a potvrđuje to i Izvještaj SIPA-e. Ovi ljudi su preplašeni prijetnjama službenih lica pristajali na ultimatume i, ne znajući šta potpisuju, potpisivali potvrde o oduzimanju robe ili im davali mito kako bi izbjegli oduzimanje robe. Mersad Džafić je među onima koji su to morali učiniti nekoliko puta.
„Bogami da, jer ode mi roba, sine! To je problem!”
Anonimne dojave kao „modus operandi“
Zadatak Grupe za suzbijanje krijumčarenja UIO-a jeste da spriječi, otkrije, istraži, dokaže i na kraju procesuira krijumčarenje iz oblasti indirektnih poreza. Međutim, grupa inspektora na čelu sa Jelenom Majstorović je ulazila u radnje i koristeći se autoritetom uniforme i institucije od vlasnika tražila novac kako ne bi kontrolisala njihovo poslovanje.
Inspektori Radenko Popović i Stevo Savić su u proljeće 2018. godine ušli u radnju za popravke i preprodaju polovnih kućanskih aparata Mersada Džafića u Velikoj Kladuši.
Džafić kaže da su inspektorima jasne „slabe tačke“ njegovog poslovanja: „Mi to kupujemo pod ‘neispravno’ i onda servisiramo i prodajemo. Oni znaju da mi ne možemo imati sve čisto jer je to polovno.”
Kada su utvrdili da dio aparata nije evidentiran u poslovnim knjigama, Džafić se prisjeća da mu je inspektor Popović rekao: „U velikom si prekršaju!” Zaprijetio mu je da će mu oduzeti svu robu, a potom, protivno ovlaštenjima, naredio da zatvori vrata radnje i ponudio mu rješenje.
„Možemo li to riješiti na drugačiji način?”, upitao je Džafić.
„Možemo”, odgovorio mu je Popović i pitao: „Koliko nudiš?”
Džafić je ponudio 500 maraka, ali je to inspektorima bilo malo.
„Ja sam tad prodao u Doboj neki šporet za oko 500 eura. Ponudio sam im to. To su prihvatili i uzeli”, priča Džafić. Popović je primio novac i rekao da moraju oduzeti i nekoliko aparata kako bi opravdali nalog. „Kaže - što te najmanje boli, to ćemo ti uzeti.” Džafić je na to izdvojio sedam aparata za koje su inspektori napisali prekršajnu prijavu.
U oktobru su po anonimnoj dojavi došli opet - ovaj put sa Jelenom Majstorović i Vladimirom Puzićem. Popović i Majstorović su ušli u radnju. „K’o neki komandos! Bacila je značku sva ponosna, kao da je šefica i kaže znaš li ti ko sam ja”, prepričava Džafić.
Popović mu je onda rekao da šeficu mora počastiti.
Ponudio im je 300 maraka, ali im je to ponovo bilo malo. Inspektori UIO-a su tražili 500 KM koje je Džafić predao Popoviću „naruke“.
Džafić kaže da su ga nakon toga pitali za kuću njegovog prijatelja Alena Veladžića i nešto kasnije istog dana četvorka je ušla u dvorište njegove porodične kuće, nekoliko kilometara dalje od Džafićeve radnje. Veladžić je nezaposleni mašinski tehničar i u svom dvorištu popravlja i preprodaje polovne aparate.
„Nakon što sam ih pitao šta rade tu, odgovorili su mi da imaju anonimnu dojavu da nezakonito dobavljam i prebacujem polovnu robu preko granice”, ispričao je inspektorima SIPA-e. Veladžić je novinarima CIN-a potvrdio svoje svjedočenje, ali nije stao pred kameru jer ne želi nove probleme sa inspektorima. Inspektori su rekli da imaju nalog za pretres i drugu dokumentaciju, ali mu je nisu pokazali.
Iako je znao da nema krijumčarenu robu, Veladžić se plašio kazne jer nije imao registrovan servis. Osim aparata koje servisira za mještane, kod njega su bili i oni koje je kupio od prijatelja Zlatana Jušića, legalno uvezeni preko njegove firme „Kum“ iz Velike Kladuše.
Pozvao je Jušića i tražio pomoć. On je inspektorima objasnio o kakvim aparatima je riječ i odveo ih u prostorije svoje firme da im pokaže dokumentaciju o uvozu.
„Jedno ili dvoje je bilo u trgovini, jedno ili dvoje bili su dole u krugu ispod trgovine. Bili su sa Alenom, stajali su, nešto su razgovarali”, prisjeća se Jušić u razgovoru za CIN.
Kod Jušića su inspektori našli dokumentaciju o porijeklu za veći dio robe iz Veladžićevog dvorišta, ali im on nije uspio opravdati aparate koje su mu građani donijeli na popravku. Inspektor Popović je potom Veladžiću rekao da je zbog tih aparata u velikom prekršaju i da će mu oduzeti svu robu.
„Je li treba da vam dam 500 maraka?”, pitao je konačno Veladžić.
Popović mu je odgovorio da je to malo pa je Veladžić ponudio duplo više. Međutim, Popović mu je nakon konsultacije sa Jelenom Majstorović rekao da bi 1.800 maraka i ručak bili dovoljni da mu ne oduzmu robu i ne napišu prijavu. Veladžiću je falilo novca pa je od prijatelja Mersada Džafića tražio pozajmicu.
„On mene zove i kaže da ona traži 2.000 maraka - nemam toliko para. Rekoh, haj’ daću ja 500, je*i je, da to samo skinemo”, ispričao je Džafić novinarima CIN-a.
Osim iznuđenog novca inspektori su taj dan dobili i ručak na tuđi račun. Veladžić i Jušić su ih odveli u restoran „Kod Abida” na ručak koji je Veladžić platio 132 marke. Jušić nije svjedočio davanju mita, ali razumije zašto je njegov prijatelj pristao na to.
„U tim crnim uniformama kad dođu, nema sa njima razgovora, razumijete? To je ozbiljno i nema za*cije.“
Inspektori i njihovi šefovi, rukovodioci UIOBiH, nisu htjeli razgovarati sa novinarima CIN-a. UIOBiH je na novinarske upite poslao tek djelimične odgovore kojima je potvrdio da je Grupa za suzbijanje krijumčarenja bila kod Džafića i Veladžića i da nisu uočene nepravilnosti u radu inspektora.
Daj šta daš, samo daj
Jelena Majstorović i Radenko Popović su u ljeto 2018. godine došli na Zelenu pijacu u Doboju koja je u nadležnosti drugog regionalnog centra. Vlasnicima štandova sa tekstilom i obućom su prijetili oduzimanjem robe ako ne daju novac.
Prodavačica Kosana Malešić je novinarima CIN-a ispričala da su inspektori tražili „da ih počasti”: “Oni su rekli moramo sad to da riješimo ili će nas kažnjavati, tako da smo se mi uplašili i dali smo”. Od nje su uzeli 200 maraka.
Malešić je svoju priču ispričala i inspektorima SIPA-e i sada čeka pravdu u strahu od osvete inspektora UIO-a Bosne i Hercegovine.
Njen komšija Mirko Vračević kaže da radi legalno i redovno plaća sve dažbine. Međutim, to i nisu bili razlozi zbog kojih je do njegovog štanda taj dan došlo dvoje inspektora u službenim uniformama. Tražili su novac.
“On kaže ovol’ko! Ja kažem nemam tol’ko, evo ti ‘vol’ko”, prisjeća se Vračević. Dao im je 200 KM.
Cijeli slučaj je otkriven kada je neko od trgovaca sa pijace iznudu prijavio dobojskoj policiji. Svi oštećeni su bili pozvani da daju izjave, ali su, strahujući od odmazde, rekli da nisu dali novac. Čuvši za to u policijskoj stanici, zatečena ponašanjem kolega sa pijace, i Stoja Kevac je odlučila da odustane od istine. “Kažem ja onim momcima: nemojte ni mene, svi su rekli da nisu dali, evo, i ja nisam dala i gotovo.”
Kevac je novinarima CIN-a ispričala šta se, ustvari, desilo. „Ja joj dajem trenerku, neće! Neće žena trenerku, neće i okreće se oko mene! Evo ti trenerka, ženo, nemam para! Hoće pare! Nije htjela otići dok nije dobila pare”, priča Kevac, tvrdeći da joj je teško išta zaraditi. „Evo, čitav dan ti ovdje blejim, sjedim, nisam marke pazarila.” Inspektori su taj dan od nje uzeli 100 maraka.
Centar javne bezbjednosti Doboja i Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske odbili su novinarima CIN-a dati podatke u vezi sa istragom jer su slučaj predali Tužilaštvu BiH i SIPA-i.
I SIPA je jedan izvještaj o ovim događajima predala Tužilaštvu polovinom 2019. godine, a na drugom i dalje radi. Inspektori su utvrdili da su Jelena Majstorović i Radenko Popović na Zelenoj pijaci u Doboju od vlasnika štandova iznudili ukupno 1.300 maraka.
Nezakoniti pretresi i otimanje
Prema propisima po kojima radi UIOBiH, inspektori Grupe za suzbijanje krijumčarenja i prekršaje mogu kontrolisati poslovne knjige, ali bez sudskog naloga ne smiju pretresati objekte i stvari. Osim toga što se dokazi oduzeti bez naloga ne mogu koristiti u krivičnim postupcima, zakoni na ovaj način štite i prava građana od zloupotrebe položaja službenih lica koja bi im mogla nanijeti štetu.
Prema dokumentima do kojih je došao CIN, inspektori za suzbijanje krijumčarenja u Regionalnom centru Banja Luka - Jelena Majstorović, Radenko Popović, Stevo Savić i Vladimir Puzić - najmanje pet puta su nezakonito i bez naredbe suda pretresali vlasnike radnji.
Inspektori su oduzimali robu, uglavnom zlatni i srebrni nakit, vagali i upisivali oduzete količine u zapisnik, bez prisustva vlasnika, te na kraju izdavali potvrde o oduzimanju koje nisu validne jer su izdate bez sudskog naloga. Uprkos tome, inspektori su na potvrdama navodili članove Zakona o krivičnom postupku BiH kao osnov postupanja, dok su osumnjičenim naknadno pisali prekršajne prijave na osnovu Zakona o carinskim prekršajima. Istražitelji vjeruju da su na ovaj način htjeli prikriti da su dokaze prikupljali nezakonito.
Vlasnici robe su ove papire potpisivali, prema njihovim tvrdnjama, pod pritiskom i prijetnjama inspektora. Cazinjanin Omer Džaferović je svoje iskustvo sa inspektorima UIOBiH ispričao SIPA-i.
U novembru 2017. godine su njega i suprugu Halidu zaustavili na cesti kod Bužima, pretresli im stvari i iz njihovih ličnih torbi uzeli nakit vrijedan tridesetak hiljada maraka.
Džaferović je pokušao objasniti da je za tu robu platio sve obaveze državi, ali je to bilo uzalud. Inspektori su bez sudskog naloga odnijeli nakit u službeno vozilo UIO-a gdje su ga izvagali bez prisustva vlasnika i spakovali u najlonsku kesu. Od Džaferovića su tražili da se potpiše u rokovnik sa bilješkama o izvaganom nakitu, bez službenog zapisnika, i tako potvrdi da je dobrovoljno predao nakit. Uprkos cjelodnevnim pritiscima i prijetnjama, on je to odbio pa su ih inspektori držali na cesti duže od deset sati.
Konačno, “crnokošuljaši” su zatražili pomoć kolega iz Odsjeka za istrage UIOBiH, a Džaferović je SIPA-i ispričao šta je čuo i vidio kad su oni došli.
“Šta ste ovo uradili? Nа ovaj način rada ovo sve pada u vodu i neće moći poslužiti kao dokaz”, rekle su im kolege, utvrdivši da inspektori nemaju sudski nalog za pretres.
“Crnokošuljaši” su pokušali vratiti nakit u kombi, ali Džaferović to nije dozvolio, prisilivši ih tako da nabave usmeni nalog za pretres. Iako im to očito nije bila namjera kad su zaustavili Džaferoviće, inspektori su sa zakašnjenjem i pod pritiskom pokrenuli legalnu proceduru.
Sa sudskim nalogom su po službenoj dužnosti na uviđaj došli i policajci iz Bužima. Džaferović je SIPA-i rekao da je čuo kada su inspektori pokušali nagovoriti jednog od njih da vrati oduzeti nakit u kombi, a potom oduzme kako je propisano.
“Radili ste protivzakonito i sada hoćete da mi uvalite vruć krompir da ја ubacujem nakit”, odgovorio im je policajac i odbio to učiniti.
Ipak, podaci o nezakonito oduzetom zlatu su navedeni u potvrdi koju je Džaferović umoran od svega konačno potpisao. Na osnovu toga su inspektori UIO-a protiv njega pokrenuli krivični postupak zbog krijumčarenja.
Nakit kojeg nema
SIPA sumnja da su inspektori UIO-a u drugim slučajevima dio nakita zadržavali za sebe, a na potvrde o oduzimanju upisivali manju količinu robe. Vlasnici oduzete robe to potvrđuju, objašnjavajući da su razliku primijetili tek kada su dobili prekršajne prijave od UIO-a jer ih prije toga niko nije obavijestio niti o otvaranju niti o vještačenju robe.
Šefica Majstorović i inspektor Popović su kod Husnije Kurtovića u zlatari „Atlantis“ u Bihaću bili dvaput tokom 2018. godine. U martu su u radnji pronašli zlato koje nije bilo evidentirano u poslovnim knjigama pa je inspektor Popović rekao Kurtoviću da se mogu dogovoriti ako isključi videonadzor. Zatim mu je Majstorović u rokovnik napisala ponudu – 3.000 KM, što je Kurtović odbio. Inspektori su mu na to tražili da pogledaju sat „Raptor”, vrijedan 120 maraka i zlatni prsten od 350 maraka koje su iznijeli iz radnje, ne plativši. Kurtović je SIPA-i tvrdio da im to nije poklonio.
No, nisu mu oprostili što je odbio „saradnju“. Četiri mjeseca kasnije su opet došli i, utvrdivši da videonadzor ne radi, u pretresu pronašli i oduzeli 1.733,8 grama zlatnog nakita koji nije bio evidentiran u poslovnim knjigama. Kurtović je njegovu vrijednost procijenio na 170.000 maraka. On kaže da je u tome bilo i oko 120 grama nakita koji su građani donijeli na popravak, čišćenje ili poliranje.
Inspektori su zabilježili da su oduzeli tek nešto više od kilograma zlata, a Kurtović kaže da to nije primijetio kada je potpisivao dokumente. „Drži mi samo ćoškove – ‘potpiši tu, potpiši tu, potpiši tu’! Ja nisam gledao šta je u zapisniku.” Kaže da se pomirio sa gubitkom: „Pošto ja nisam gledao šta sam potpisao, gotovo je!“
Robu su mu oduzeli zbog sumnje na krivično djelo, ali je on na kraju platio kazne za neposjedovanje dokumentacije o porijeklu robe jer je samo takvu prekršajnu prijavu i dobio. Oduzet nakit mu nije vraćen. „Ja sam tada vidio da njima ne može niko ništa i to je to”, kaže Kurtović za CIN.
U februaru 2018. godine Majstorović i Popović su bez sudskog naloga ušli u zlataru Senije Lipovača u Bosanskoj Krupi i pod izgovorom da imaju anonimnu prijavu o krijumčarenju oduzeli više od kilograma nakita, vrijednog oko deset i po hiljada maraka. Prije pretresa su, tvrde vlasnici, inspektori tražili da se isključi videonadzor.
„Oni su išli na prepad! Od tresanja zidova, kucanja, otvaranja vodokotlića, diranja moje jakne, moje torbe”, opisuje sin vlasnice Aldin Lipovača.
Senija Lipovača je platila kaznu za poreski prekršaj i nakit joj je oduzet. UIOBiH ni protiv nje nije pokrenuo krivični postupak.
I bivši policajac Mujo Čović iz Velike Kladuše je zapamtio susret sa inspektorima UIO-a u Bosanskoj Otoci. On je u maju 2018. godine došao kod vlasnika zlatare „Gumuš“ kako bi mu prodao staro srebro. U autu je, kaže, imao i zlatne dukate za koje tvrdi da su porodično naslijeđe koje nije planirao prodavati. Policija ga je zaustavila na parkingu na osnovu anonimne dojave, pronašla zlato i srebro i pozvala inspektore UIO-a.
Pojavili su se inspektori Stevo Savić i Vladimir Puzić koji su Čoviću oduzeli 38 zlatnih dukata i oko četiri kilograma srebra. On tvrdi da mu nisu rekli zašto i na osnovu čega to rade. Nadležni tužilac nije bio prisutan iako Čović kaže da je to tražio. „Ja njima kažem: ljudi, ovo što se dešava, ovo su nezakonite radnje. Vi mene ovdje zadržavate četiri sata! Hoćete li vi obavijestiti tužioca, zna li iko da sam živ?“, prisjeća se Čović. Ne provjeravajući sadržaj, pod takvim pritiskom je potpisao potvrdu o oduzimanju.
Nekoliko dana kasnije u radnji polovne opreme u Velikoj Kladuši koju drži njegova supruga posjetili su ga inspektor Savić i šefica Majstorović. Uz objašnjenje da traže krijumčareno zlato, pretresali su prostorije i stvari bez sudske naredbe.
„To su radili arogantno, razbacujući robu“, kaže Čović.
Nisu pronašli ništa pa je Majstorović dala broj mobitela Čoviću i rekla da je nazove. Svoj broj telefona dao mu je i Savić.
Čekajući svoje srebro i dukate, Čović je nekoliko mjeseci kasnije pozvao Savića da pita hoće li mu ih vratiti, a on mu je rekao da nazove Majstorović jer “ona je šefica, dala ti je broj”. Čović je odlučio da to ne uradi i da sačeka sudski rasplet u regularnoj proceduri.
Inspektori i njihovi šefovi, rukovodioci UIOBiH, ignorisali su pozive CIN-a da novinarima daju na uvid dokaze i argumente koji bi osporili tvrdnje građana o iznudama.
Godinu i po kasnije, u januaru prošle godine Čović je dobio prvi glas od UIO-a – prekršajnu prijavu za neposjedovanje dokumentacije o porijeklu robe u kojoj je njegov nakit procijenjen na 3.233 KM, a umjesto 38 dukata, koliko tvrdi da je imao, piše da su mu oduzeta 34.
“Kad sam to vidio, evo ovdje je mene presjeklo”, prisjetio se vidno uznemiren. Nakit koji su mu Savić i Puzić oduzeli procjenjuje na oko 40.000 maraka.
Zbog stresa od pretresa i višesatnog zadržavanja u policijskoj stanici to nije primijetio kad je potpisivao potvrdu o oduzimanju. Kaže da je bio prisiljen da potpiše i nije gledao šta piše u potvrdi.
„I tako su otišli dukati”, zaključuje Čović.
See all News Updates of the Day
Palestinci se vraćaju u Gazu dok Trump pojačava napore za njihovo raseljavanje
Veliki broj Palestinaca nastavlja marširati s juga Pojasa Gaze prema svojim kućama u gradu Gazi i sjevernim područjima enklave nakon što je Izrael otvorio kontrolne punktove i pustio ljude da prođu.
Raseljeni Palestinci uglavnom su pješice, putujući kroz područja koja su sada uglavnom u ruševinama nakon 15 mjeseci rata između Izraela i Hamasa.
Do kasno u ponedjeljak, Hamasove vlasti u Gazi saopćile su da je prešlo više od 300.000 ljudi. Oko milion ljudi dobilo je naređenje da napusti sjevernu Gazu kada je izraelska ofanziva počela u oktobru 2023. nakon napada Hamasa na Izrael.
Masovna migracija Palestinaca dolazi kada je američki predsjednik Donald Trump udvostručio svoj kontroverzni prijedlog da se nasilno preseli veliki broj Palestinaca u susjedni Jordan i Egipat.
"Kada pogledate pojas Gaze, to je pakao toliko godina", rekao je Trump novinarima u ponedjeljak navečer na Air Force One-u. “Mogli biste natjerati ljude da žive u područjima koja su mnogo sigurnija i možda mnogo bolja, a možda i mnogo ugodnija.”
Trump je prvi put iznio tu ideju u subotu, rekavši da želi da Jordan i Egipat prime više raseljenih Palestinaca u sklopu napora da se "očisti" Gaza.
Hamas, teroristička grupa koju su proglasili SAD i Izrael, a koja vlada Gazom, rekao je da masovni povratak Palestinaca svojim domovima predstavlja odbijanje bilo kakvog prijedloga masovne deportacije.
U saopćenju objavljenom na internetu u ponedjeljak, glasnogovornik Hamasa Abdul Latif al-Qanou rekao je da te scene “predstavljaju još jedan neuspjeh okupacije u postizanju ciljeva rata istrebljenja i uništenja i poruku prkosa svakom novom pokušaju njihovog raseljavanja”.
Povratak Palestinaca u grad Gazu dolazi u ranim fazama šestosedmičnog prekida vatre, prvog u trofaznom dogovoru između Izraela i Hamasa. Prva faza do sada je rezultirala oslobađanjem sedam talaca držanih u Gazi, oslobađanjem 300 palestinskih zatvorenika koje drži Izrael i navalom humanitarne pomoći u Gazu. Sljedeća runda oslobađanja talaca trebala bi se održati kasnije ove sedmice.
Trumpov tim upravljao je krhkim prekidom vatre, osiguranim u posljednjim danima administracije bivšeg predsjednika Joea Bidena. Trumpov izaslanik za Bliski istok, Steve Witkoff, trebao bi se kasnije ove sedmice sastati s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom u Izraelu kako bi razgovarali o implementaciji prve faze primirja i pregovorima o drugoj fazi.
Prije posjete Izraelu, Witkoff će u utorak svratiti u Saudijsku Arabiju kako bi se sastao s prijestolonasljednikom princom Mohamedom bin Salmanom, rekao je američki zvaničnik.
Arapsko odbijanje
Palestinci i arapske države, uključujući Egipat i Jordan, odbacile su Trumpovu ideju da primi Palestince, strahujući da bi njihovo raseljavanje postalo trajno.
Ali nakon njegovih poziva tokom vikenda s jordanskim kraljem Abdulahom i egipatskim predsjednikom Abdel-Fatahom el-Sisijem, Trump je izrazio uvjerenje da će lideri nadvladati svoje protivljenje.
„Volio bih da uzmu malo. Pomogli smo mu mnogo, i siguran sam da bi oni pomogao nama”, rekao je Tramp o Sissi-ju. „Ali mislim da bi on to uradio, a mislim da bi to uradio i kralj Jordana.”
Trump je rekao da će o tom pitanju razgovarati s Netanyahuom "vrlo brzo". Prema američkim zvaničnicima, izraelski premijer bi mogao posjetiti Washington već sljedeće sedmice.
Netanyahu i njegovi krajnje desničarski saveznici odbacuju stvaranje palestinske države. Premijer je pod pritiskom ultranacionalističkog krila njegove koalicije koje želi da Izrael ponovo uspostavi naselja unutar Gaze. Vlada se povukla iz enklave 2005. godine, iskorijenivši hiljade izraelskih doseljenika.
Ultranacionalistički članovi Netanyahuove koalicije, uključujući Bezalela Smotricha i Itamara Ben Gvira, snažno su se založili za Trumpov prijedlog.
Veliki broj Palestinaca je dva puta protjeran iz svojih domova u onome što se danas zove Izrael. Izraelsko zauzimanje Zapadne obale i pojasa Gaze 1967. odvelo je 300.000 Palestinaca uglavnom u Jordan. Dok je u ratu 1948. oko stvaranja Izraela, oko 700.000 Palestinaca napustilo je svoje domove - događaj koji Palestinci obilježavaju kao Al-Nakba, što na arapskom znači "katastrofa".
Godine 2008. bivši predsjednik George W. Bush, republikanac, najavio je svoju podršku dvjema državama, Izraelu i Palestini, koje žive jedna pored druge u miru i sigurnosti. Od tada, svi američki predsjednici i republikanci i demokrate, uključujući Bidena, podržavaju rješenje o dvije države.
Tokom svog prvog mandata 2020. godine, Trump je najavio svoj mirovni plan za Bliski istok koji u velikoj mjeri favorizuje Izrael i koji će Palestincima uskratiti njihov dugogodišnji cilj punopravne države.
Rat u Gazi počeo je hamasovim terorističkim napadom na Izrael 7. oktobra 2023. u kojem je ubijeno 1.200 ljudi i doveo do hvatanja 250 talaca.
Izraelska kontraofanziva u Gazi ubila je najmanje 47.300 ljudi, većinom žena i djece, prema zdravstvenim zvaničnicima. Izraelska vojska saopćila je da broj poginulih uključuje 17.000 militanata.
Vjeruje se da Hamas drži oko 60 talaca i posmrtne ostatke još oko 30 drugih. Prema uslovima prekida vatre, 33 će biti puštena tokom prve faze u zamjenu za stotine Palestinaca koje je Izrael zatvorio.
Ken Bredemeier i Chris Hannas dali su doprinos ovom izvještaju.
Kineski DeepSeek AI potresa Wall Street, ali pitanja ostaju
Kineski istraživači nedavno su objavili novu verziju velikog jezičkog modela (LLM) pod nazivom DeepSeek-R1 koji se takmiči s mogućnostima najnaprednijih AI proizvoda proizvedenih u SAD-u, ali navodno to čini s manje računarskih resursa i uz mnogo niži trošak.
High Flyer, hedge fond koji podržava DeepSeek, rekao je da model skoro odgovara performansama LLM-a koje su izgradile američke firme poput OpenAI, Google i Meta, ali to radi koristeći samo oko 2.000 kompjuterskih čipova starije generacije koje proizvodi lider u industriji sa sjedištem u SAD-u Nvidia dok košta samo oko 6 miliona dolara računarske snage za obuku.
Poređenja radi, Metin AI sistem, Llama, koristi oko 16.000 čipova i navodno košta Metu znatno više novca za obuku.
Model otvorenog koda
Očigledni napredak u kineskim AI sposobnostima dolazi nakon godina napora američke vlade da ograniči pristup Kine naprednim poluvodičima i opremi koja se koristi za njihovu proizvodnju. U protekle dvije godine, pod predsjednikom Joeom Bidenom, SAD su uvele više mjera kontrole izvoza sa specifičnim ciljem ugušivanja napretka Kine u razvoju umjetne inteligencije.
Čini se da je DeepSeek inovirao svoj put do nekog svog uspjeha, razvijajući nove i efikasnije algoritme koji omogućavaju čipovima u sistemu da efikasnije komuniciraju jedni s drugima, čime se poboljšavaju performanse.
Barem nešto od onoga što su programeri DeepSeek R1 učinili da poboljšaju njegove performanse vidljivo je promatračima izvan kompanije, jer je model otvorenog koda, što znači da su algoritmi koje koristi za odgovaranje na upite javni.
Reakcija tržišta
Vijest o mogućnostima DeepSeek-a izazvala je široku rasprodaju tehnoloških dionica na američkim tržištima u ponedjeljak, jer su investitori počeli da se pitaju da li će objavljeni planovi američkih kompanija da ulože stotine milijardi dolara u AI podatkovne centre i drugu infrastrukturu očuvati njihovu dominacija na terenu. Kada su se tržišta zatvorila u ponedjeljak, tehnološki težak Nasdaq indeks je pao za 3,1%, a cijena dionice Nvidije je pala za skoro 17%.
Međutim, ne vjeruju svi stručnjaci za umjetnu inteligenciju da je reakcija tržišta na izlazak DeepSeek R1 opravdana, ili da tvrdnje o razvoju modela treba uzeti zdravo za gotovo.
Mel Morris, izvršni direktor Corpora.ai sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, AI istraživačkog motora, rekao je za Glas Amerike da, iako je DeepSeek impresivan dio tehnologije, vjeruje da je reakcija tržišta pretjerana i da je potrebno više informacija kako bi se precizno procijenio uticaj DeepSeek-a imati na AI tržištu.
"Uvijek postoji pretjerana reakcija na stvari, a postoji i danas, pa hajde da se odmaknemo i analiziramo ono što vidimo ovdje", rekao je Morris. “Prvo, nemamo stvarno razumijevanje o tome koliki je tačno trošak ili vremenska skala uključena u izgradnju ovog proizvoda… Tvrde da je znatno jeftinije i efikasnije, ali nemamo dokaza za to.”
Moris je rekao da, iako se performanse DeepSeeka mogu uporediti sa performansama OpenAI proizvoda, "još nisam vidio ništa što bi me uvjerilo da su zapravo uspjeli probiti kvantni korak u troškovima rada s ovakvim modelima."
Sumnje oko porijekla
Lennart Heim, naučnik za podatke iz RAND Corporation, rekao je za Glas Amerike da iako je jasno da DeepSeek R1 ima koristi od inovativnih algoritama koji povećavaju njegove performanse, on se slaže da šira javnost zapravo relativno malo zna o tome kako je osnovna tehnologija razvijena.
Heim je rekao da je nejasno da li trošak obuke od 6 miliona dolara koji navodi High Flyer zapravo pokriva cjelokupne troškove kompanije - uključujući osoblje, troškove podataka o obuci i druge faktore - ili je to samo procjena onoga što bi konačna obuka imala trošak u smislu sirove računarske snage. Ako je ovo drugo, rekao je Heim, cifra je uporediva s troškovima koje imaju bolji američki modeli.
Takođe je doveo u pitanje tvrdnju da je DeepSeek razvijen sa samo 2.000 čipova. U blog postu napisanom tokom vikenda, on je napomenuo da se vjeruje da kompanija ima postojeće operacije sa desetinama hiljada Nvidia čipova koji su se mogli koristiti za obavljanje posla potrebnog za razvoj modela koji može raditi na samo 2.000.
„Ovaj ekstenzivni računarski pristup je verovatno bio ključan za razvoj njihovih tehnika efikasnosti putem pokušaja i grešaka i za pružanje njihovih modela kupcima“, napisao je on.
Također je istakao da je odluka kompanije da objavi verziju R1 svog LLM-a prošle sedmice - nakon inauguracije novog američkog predsjednika - izgledala političke prirode. Rekao je da je "očito bila namjera da uzdrma povjerenje javnosti u vodstvo umjetne inteligencije Sjedinjenih Država tokom ključnog trenutka u američkoj politici".
Dean W. Ball, istraživač u Mercatus centru Univerziteta George Mason, također je bio oprezan kada je izjavio da je DeepSeek R1 na neki način promijenio AI pejzaž.
„Mislim da Silicijumska dolina i Wall Street donekle pretjeruju“, rekao je on za Glas Amerike. “Ali na kraju, R1 znači da će konkurencija između SAD-a i Kine vjerovatno ostati žestoka i da to moramo shvatiti ozbiljno.”
Debata o kontroli izvoza
Očigledni uspjeh DeepSeek-a neki stručnjaci koriste kao dokaz da sugerišu da kontrola izvoza uspostavljena pod Bidenovom administracijom možda nije imala željene efekte.
„To sugeriše da američki pristup vještačkoj inteligenciji i kontroli izvoza možda neće biti tako efikasna kao što zagovornici tvrde“, rekao je za Glas Amerike Pol Triolo, partner DGA-Allbright Stone Bridge grupe.
„Dostupnost vrlo dobrih, ali ne i vrhunskih GPU-a – na primjer, koje kompanija poput DeepSeek-a može optimizirati za specifične obuke i radna opterećenja – sugerira da bi fokus izvoznih kontrola za najnapredniji hardver i modele mogao biti zabačen,” Triolo rekao je. “I pored toga, ostaje nejasno kako će DeepSeek biti u stanju da drži korak sa globalnim liderima kao što su OpenAI, Google, Anthropic, Mistral, Meta i drugi koji će nastaviti da imaju pristup najboljim hardverskim sistemima.”
Drugi stručnjaci su, međutim, tvrdili da kontrole izvoza jednostavno nisu postojale dovoljno dugo da bi pokazale rezultate.
Sam Bresnick, istraživač u Centru za sigurnost i novu tehnologiju Univerziteta Georgetown, rekao je za Glas Amerike da bi bilo "veoma prerano" nazvati mjere neuspjelim.
"Generalni direktor DeepSeeka je rekao da je najveće ograničenje s kojim se suočavaju pristup računarskim resursima visokog nivoa," rekao je Bresnick. „Kada bi [DeepSeek] imao toliko računara na dohvat ruke kao Google, Microsoft, OpenAI, itd., došlo bi do značajnog povećanja njihovih performansi. Dakle... ne mislim da je DeepSeek pokazatelj da kontrola izvoza ne funkcionira.”
Bresnick je napomenuo da su najoštrije kontrole izvoza uvedene tek 2023. godine, što znači da se njihovi efekti možda tek počinju osjećati. On je rekao da će pravi test njihove efikasnosti biti da li su američke firme u stanju da nastave da nadmaše Kinu u narednim godinama.
Administracija Donalda Trumpa pokrenula racije na imigrante bez dokumenata
Izabranik DonaldaTrumpa koja je trenutno vođa procesa deportacija, Tom Homan, izjavio je da je trenutni prioritet administracije deportovati nedokumentirane imigrante koje smatra sigurnosnom prijetnjom zemlji. No, naglasio je da se ilegalna imigracija općenito neće tolerisati.
SAD i Kolumbija postigle dogovor o deportaciji migranata nakon prijetnje tarifama
Bijela kuća objavila je kasno u nedjelju da Sjedinjene Države odustaju od niza mjera odmazde protiv Kolumbije, rekavši da su dvije zemlje postigle sporazum o američkim letovima koji šalju kolumbijske migrante kući.
U priopćenju Bijele kuće navodi se da su se dvije zemlje složile da će Kolumbija prihvatiti svoje migrante bez ograničenja, uključujući i njihovo vraćanje američkim vojnim avionima.
Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro ranije je odbio dva američka vojna aviona i rekao da će prihvatiti migrante samo kada se SAD prema njima budu ponašale dostojanstveno, uključujući korištenje civilnih aviona za deportacije.
Bijela kuća je također rekla da će nove tarife i sankcije protiv Kolumbije držati "u rezervi, ako Kolumbija ne ispoštuje ovaj sporazum".
Vizne sankcije State Departmenta protiv nekoliko kolumbijskih zvaničnika, kao i pojačane carinske inspekcije ostaće na snazi sve dok prvi avion kolumbijskih migranata ne sleti u Kolumbiju, saopštila je Bijela kuća.
Ministarstvo vanjskih poslova Kolumbije saopćilo je kasno u nedjelju da je prevazišlo ćorsokak sa Sjedinjenim Državama, te da ministar vanjskih poslova Luis Gilberto Murillo i kolumbijski ambasador u SAD-u Dnaiel García-Peña putuju u Washington na sastanke na visokom nivou radi praćenja sporazuma.
Kolumbija je rekla da će poželjeti dobrodošlicu svojim ljudima kući i da će im garantovati pristojne uslove kao građanima sa pravima.
Izjave su preokrenule seriju eskalirajućih izjava čelnika dviju zemalja koje se brzo razvijaju, u kojima je američki predsjednik Donald Trump najavio trenutne tarife od 25% na kolumbijsku robu, koje će porasti na 50% za sedmicu dana, i suspenziju viza obrada u američkoj ambasadi u Bogoti.
Petro je zauzvrat najavio carinu od 25% na američku robu, rekavši da Sjedinjene Države "nikada neće vladati nama".
“Migrant nije kriminalac i prema njemu se mora postupati s dostojanstvom koje ljudsko biće zaslužuje”, rekao je Petro. “Zato sam vratio američke vojne avione koji su prevozili kolumbijske migrante. ...U civilnim avionima, a da nas ne tretiraju kao kriminalce, primićemo naše sugrađane."
Kolumbija je treći po veličini američki trgovinski partner u Latinskoj Americi.
Do sukoba je došlo nakon što su američke vlasti počele hapsiti stotine migranata bez dokumenata dnevno i slati ih nazad u njihove matične zemlje, izvršavajući Trumpovo obećanje u kampanji iz 2024. da će deportirati mase migranata koji su ilegalno ušli u Sjedinjene Države.
"Mi ćemo sprovoditi zakone o imigraciji", rekao je potpredsjednik JD Vance za "Face the Nation" za CBS News u nedjelju.
Više od 1.000 migranata je uhapšeno, a stotine su vraćene u druge zemlje, uključujući Gvatemalu, prošle sedmice, tokom prvih dana nove Trumpove administracije, prema podacima koje su sakupile američka agencija za imigraciju i carinu i Bijela kuća.
Američka služba za imigraciju i carinu (ICE) saopštila je da je u nedjelju uhapsila 956 ljudi širom zemlje.
Nije precizirano koliko ih je bilo dio operacije fokusirane na područje Čikaga kojoj je svjedočilo nekoliko najviših zvaničnika Trumpove administracije, uključujući "cara granice" Toma Homana.
ICE je u saopćenju naveo da je sarađivao s drugim saveznim agencijama na provođenju "pojačanih ciljanih operacija danas u Čikagu kako bi se proveo američki zakon o imigraciji i očuvala javna sigurnost i nacionalna sigurnost zadržavanjem potencijalno opasnih kriminalnih stranaca izvan naših zajednica".
Homan je u nedjelju u emisiji ABC-ja "Ova sedmica" rekao: "Biće više hapšenja širom zemlje."
Trump je odobrio slanje 1.500 vojnika na američko-meksičku granicu, a Homan je rekao: “Vidjet ćete kako se broj povećava. Oni su tamo dole da stvore sigurnu granicu.”
Rekao je da SAD deportuju "koliko god možemo", s fokusom prvo na one osuđene za zločine u SAD-u, a zatim prelazi na pritvaranje i deportaciju onih čije su zahtjeve za azil odbili američki zvaničnici.
„U početnoj smo fazi“, rekao je Homan.
Vjeruje se da oko 11 miliona migranata bez dokumenata živi u SAD-u, što je zapanjujući broj za koji većina zvaničnika vjeruje da će biti nemoguće deportovati.
Republikanski senator Lindsey Graham, uvjereni Trumpov saveznik, pozvao je svoje republikanske kolege u Kongresu da odobre više troškova za deportaciju.
"Nismo Trumpovom timu dali resurse", rekao je Graham u emisiji "Meet the Press" na NBC-u. Rekao je da Homan „treba da unajmi više [imigracionih] agenata. On treba da završi [granični] zid [sa Meksikom] i tehnologiju. Treba da pređe sa 41.000 na 150.000 kreveta da bi ovo funkcionisalo.”
„Dakle, mojim republikanskim kolegama, posebno u Predstavničkom domu, dok se petljamo, naši planovi za imigraciju udaraju o zidove. Ne gradimo zidove, mi udaramo u zidove. Moramo dati Tomu Homanu novac sada da izvrši plan koji je smislio. A bez finansiranja Kongresa ovo će udariti u zid”, izjavio je Graham.
Trumpova administracija prestala je primati termine za migrante koji čekaju u Meksiku da zatraže azil putem mobilne aplikacije, ali Trumpovi antiimigracijski ukazi suočavaju se sa pravnim izazovima. Jedan sudija je već privremeno blokirao Trumpa nakon izjave da više ne priznaje ustavom zagarantovano državljanstvo za djecu migranata bez dokumenata rođenih u Sjedinjenim Državama.
Neki materijali za ovaj članak došli su od The Associated Pressa i Reutersa.
Zelenski kaže da bi Trump mogao da okonča rat u Ukrajini samo ako se Kijev uključi u pregovore
Američki predsjednik Donald Trump mogao bi ispuniti svoje obećanje da će okončati rat u Ukrajini, ali samo ako uključi Kijev u bilo kakve razgovore, rekao je u subotu predsjednik Volodimir Zelenski.
Zelenski je također rekao da su uvjeti bilo kakvog dogovora koji bi mogli nastati pod Trumpom još uvijek nejasni - a možda čak ni samom Trumpu - jer ruski predsjednik Vladimir Putin nema interesa da okonča rat.
Trump, koji je preuzeo dužnost u ponedjeljak, obećao je tokom svoje predizborne kampanje da će okončati rat u prva 24 sata u Bijeloj kući, ne govoreći kako. Saradnici su od tada sugerirali da bi dogovor mogao potrajati mjesecima.
Završetak rata ne bi bio moguć osim ako Trump ne uključi samu Ukrajinu u bilo kakve pregovore, rekao je Zelenski.
"U suprotnom neće uspjeti. Jer Rusija ne želi da okonča rat, dok Ukrajina želi da ga okonča", rekao je on.
U odvojenom intervjuu emitovanom kasnije u subotu, Zelenski je rekao da vjeruje da Trump zaista želi da vidi kraj rata.
"Za sada ne znamo kako će se to dogoditi jer ne znamo detalje", rekao je Zelenski italijanskoj novinarki Ceciliji Sala, koja je puštena ovog mjeseca iz pritvora u Iranu u kojem je provela 21 dan.
"Vjerujem da sam predsjednik Trump ne zna sve detalje. Jer, rekao bih, mnogo toga zavisi od toga kakav pravedni mir možemo postići. I da li Putin u principu želi da zaustavi rat. Vjerujem da ne želi to", rekao je Zelenski.
Trump je izrazio spremnost da razgovara s Putinom o okončanju rata, za razliku od odlazeće administracije Joea Bidena, koji je izbjegavao ruskog lidera.
Kijev, dugo zabrinut zbog mogućnosti da će o njegovoj sudbini odlučivati veće sile bez njegovog učešća, navodi da radi na organizovanju sastanka između Zelenskog i Trumpa.
Zelenski je rekao da vjeruje da bi evropski saveznici također trebali biti uključeni u sve buduće mirovne pregovore.
"Što se tiče rasporeda pregovora: Ukrajina, stvarno se nadam da će Ukrajina biti tamo, Amerika, Evropa i Rusi", rekao je Zelenski.