U tweetu od 16. februara 2022. na profilu CDC-a je napisano: „Sjećate li se onog #COVID19 testa brisa nosa koji ste napravili? Što se dogodilo s brisom? Ako je obrađen PCR testom, postoji 10% šanse da završi u laboratoriji za analizu genomskog sekvenciranja. Saznajte više o procesu i njegovoj važnosti.“
U tweetu je dat i link na video koje je napravo Wired u kojem se objašnjava što se zapravo događa s tim uzorcima.
Zapravo, ne radi se ni o kakvoj teoriji zavjere da CDC tajno koristi DNK iz prikupljenih uzoraka brisa koji bi se iskoristili za kloniranje ili neke druge svrhe. Jednostavno, uzorci se koriste za genetičko sekvenciranje, ali ne ljudskog genetičkog materijala, nego virusnog, u ovom konkretnom slučaju RNK koronavirusa SARS-CoV-2 i to u svrhu praćenja evolucije virusa i pojave novih varijante.
U krugovima koji promovišu teorije zavjera, često se naglašava kako PCR nije dijagnostička metoda, nego je metoda sekvenciranja. Istina je, međutim, da PCR test ne služi ni za sekvenciranje – to je prosto metoda kojom se uvećava količina DNK ili RNK iz nekog uzorka, pa se poslije mogu izvesti neke druge stvari na tom uzorku, recimo, sekvencirati.
PCR je prvi korak potreban da se napravi da bi se neki uzorak mogao istraživati u različite svrhe. Međutim, kako PCR omogućava detekciju i strane DNK ili RNK u u uzorcima, recimo genetičkog materijala različitih patogena – virusa i bakterija – u uzorcima sline, krvi ili drugim uzorcima ljudi, tako je PCR pronašao i vrlo praktičnu ulogu u dijagnostici. Pomoću PCR se precizno mogu detekovati HIV, ili bakterije koja izazivaju tuberkulozu ili veliki kašalj.
Aplikacije PCR, pored dijagnostike, vidimo i u testiranju da li je neki uzorak porijeklom iz genetički modificiranih organizama te u forenzici.
U videu od Wired, urađenom u partnerstvu s CDC, vrlo je jasno objašnjeno kako se brisevi koji se prikupljaju u svrhu testiranja na COVID-19 mogu uspješno koristiti u svrhu monitoringa cirkulacije virusa i pojave novih varijanti.
Posebna se pažnja pridaje praćenju spike proteina virusa, jer je on odgovoran za ulazak virusa u naše ćelije i promjene na ovom proteinu, uzrokovane mutacijama, mogu mijenjati i „ponašanje“ samog virusa.
CDC je morao dodatno objasniti informaciju o 10% uzoraka briseva koji se dalje analiziraju, u idućem tweetu: „Naš @CDC_AMD @WIRED video tweet doveo je do neke zabune. Da pojasnimo: CDC i naši partneri provode analizu sekvenciranja genoma virusa koji uzrokuje COVID-19. Sekvenciranje virusa pomaže identifikaciji i praćenju širenje i utjecaj varijanti.“
CDC i njegovi partneri imaju veliku ulogu u monitoringu virusa SARS-CoV-2 i prikupljanje i sekvenciranje uzoraka brisa je dio nacionalnog programa praćenja i karakterizacije virusa.
Ovi uzorci briseva se ne koriste za genetičko sekvenciranje ljudi, pogotovo ne u neke tajne svrhe.