Američki Centri za kontrolu bolesti (Centers for Disease Controle and Prevention – CDC) prošle sedmice su izdali nove preporuke o nošenju platnenih maski, koje se zasnivaju na pregledu nekoliko studija o efikasnosti maski. Zaključak CDC-a je da su maske izuzetno efikasne u smanjenju širenja virusa SARS-CoV-2.
„Eksperimentalni i epidemiološki podaci podržavaju nošenje maske u zajednici radi smanjenja širenja SARS-CoV-2. Prednost maskiranja u prevenciji proizlazi iz kombinacije kontrole izvora i osobne zaštite nositelja maske“, navodi se na službenoj stranici CDC.
Odnos između kontrole izvora i osobne zaštite vjerojatno se nadopunjuje, a možda i sinergijski, tako da se individualna korist povećava s povećanjem upotrebe maski u zajednici. Potrebna su daljnja istraživanja, navde iz CDC, kako bi se proširila baza dokaza o zaštitnom učinku platnenih maski, a posebno kako bi se identificirale kombinacije materijala koje maksimiziraju efikasnost blokiranja i filtriranja, kao i prilagodbu, udobnost, trajnost i privlačnost potrošača. Usvajanje univerzalnih politika nošenja maski može pomoći u sprječavanju budućih zaključavanja, posebno ako se kombinuje s drugim nefarmaceutskim intervencijama poput socijalnog tj. fizičkog distanciranja, higijene ruku i odgovarajuće ventilacije.
Podsjetimo, nošenje maski je izazvalo kontroverzu u toku pandemije COVID-19, jer su iz Svjetske zdravstvene organizacije na početku proglašenja pandemije rekli da maske nisu efikasne, da bi potom promijenili zaključak. Glas Amerike je na početku pandemije u februaru 2020. u tekstu „Mitovi o COVID-19“, također vođen prvobitnim preporukama WHO pisao kako maske većinom štite druge od onih koji nose maske, a inficirani su, ali da su mnogo manje efikasne u zaštiti onih koji ih nose. Nakon čvrstih dokaza i studija koje su potvrdile da je nošenje maski u zajednici efikasna mjera kontrole pandemije, Glas Amerike je više puta pisao o značaju maski.
Čak i platnene maske te one hirurške, kroz koje virusi u sitnim respiratornim kapljicama ipak mogu proći, jesu efikasne u smanjenju rizika od infekcije – ukoliko ih nosimo svi ili bar veliki dio populacije. Time sprječavamo širenje virusa sa sebe, ukoliko smo potencijalno asimptomatski prenosnici ili smo zaraženi, a simptomi se još nisu javili. U situacijama kakva je ova, potrebno je da svi pretpostavimo kako smo nosioci virusa.
Neke druge maske, poput certificiranih FFP2 i FFP3 maski, koje su se često spominjale i u kontekstu zaštite od PM čestica smoga, štite i one koji ih nose, ne samo druge od osoba koje nose masku.
Ljudi su još uvijek zbunjeni ovim informacijama i govore da je SZO slala kontradiktorne informacije, što nije tačno – onda kada su u SZO dobili dovoljno dokaza da masovno nošenje maski smanjuje rizik, tada su promijenili i preporuke.