„Tamo će početi proces sanacije za uklanjanje svih opasnih materijala koji bi mogli ostati na brodu, za uklanjanje olovne boje, za pripremu da postane koral za otprilike godinu dana“, kaže Warren Jones iz Odbora direktora za konzervaciju broda “SS United States”.
Nakon Alabame, brod će biti odvučen do obale Floride. Plan je da ga tamo potope i da postane najveći vještački koral na svijetu.
Brod je dugačak više od 300 metara, a na svom prvom putovanju 1952. je postavio rekord za najveću prosječnu prekookeansku brzinu za takve brodove, koji drži i danas. U oba pravca je prosječno vozio nešto više od 66 kilometara na sat. Atlantski okean je tada prešao za tri dana, deset sati i 40 minuta.
“Brod je prevozio četiri američka predsjednika, više od milion putnika, diplomate. Zaista je bio ambasador u svijetu za Sjedinjene Države”, navodi Jones koji je i sam kao osmogodišnjak ovim plovilom putovao iz SAD za Evropu. „To je bilo nezaboravno iskustvo.“
Brod je bio ponos američke brodogradnje, a imao je i vojnu namjenu zbog sposobnosti da preveze hiljade vojnika. Kasnije je promijenio brojne vlasnike koji su imali planove za restauraciju, ali ništa od toga nije realizovano, nakon čega je godinama bio usidren u Filadelfiji na rijeci Delaver.
Zvaničnici Okruga Okulusa na Floridi se nadaju da će brod pod vodom pomoći u očuvanju životne sredine i da će postati atrakcija koja će donositi milone dolara zarade. U tom okrugu već postoji više od 500 vještačkih korala.