Lammy je rekao da odluka o suspenziji dozvola ne predstavlja opštu zabranu ili embargo na oružje, već uključuje samo one koji bi se mogli koristiti u tekućem sukobu između Izraela i Hamasa u palestinskoj enklavi Gaze.
"Prepoznajemo, naravno, potrebu Izraela da se brani od sigurnosnih prijetnji, ali duboko smo zabrinuti metodama koje Izrael koristi, a posebno izvještajima o civilnim žrtvama i uništavanju civilne infrastrukture", rekao je Lammy parlamentu.
Ubrzo nakon što je Laburistička stranka pobijedila na izborima u julu, Lammy je rekao da će ažurirati pregled prodaje oružja britanskom savezniku Izraelu kako bi se osiguralo da je to u skladu s međunarodnim pravom.
Britanski izvoz iznosi manje od 1% ukupnog oružja koje Izrael prima, a ministar je rekao da suspenzija neće imati materijalnog uticaja na sigurnost Izraela.
Izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz rekao je da je odluka razočaravajuća i "šalje vrlo problematičnu poruku" islamističkoj militantnoj grupi Hamas i njenim pokroviteljima u Iranu.
I izraelski i palestinski lideri su pod istragom zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti nakon napada Hamasa 7. oktobra na jugu Izraela, u kojima je ubijeno 1.200 ljudi, prema izraelskim izvještajima.
Izraelski odgovor u Gazi ubio je više od 40.700 ljudi, prema palestinskim zdravstvenim vlastima.
Lammy je rekao da odluka od ponedjeljka nije presuda o tome da li je Izrael prekršio međunarodno pravo ili ne.
Izraelski i palestinski lideri odbacili su optužbe za ratne zločine.
"Ovo je procjena usmjerena na budućnost, a ne utvrđivanje nevinosti ili krivice, i ne prejudicira bilo kakve buduće odluke nadležnih sudova", rekao je on.
Uprkos ubjedljivoj pobjedi u julu, stranka britanskog premijera Keira Starmera je pretrpjela značajne neuspjehe u područjima s velikom muslimanskom populacijom, a on je bio pod pritiskom nekih od njegovih zakonodavaca da zauzme čvršći stav prema Izraelu oko sukoba.
Među stavkama obuhvaćenim obustavom izvoza oružja biće komponente za vojne avione, uključujući borbene avione, helikoptere i dronove.
"Izjava vlade da suspenduje 30 dozvola za izvoz oružja u Izrael je zakašnjeli, ali dobrodošao potez, konačno da se postupi prema ogromnim dokazima o izraelskim ratnim zločinima u Gazi", rekao je Sam Perlo-Freeman, istraživački koordinator za kampanju protiv trgovine oružjem rekao je.
Za razliku od SAD-a, britanska vlada ne daje oružje direktno Izraelu, već izdaje dozvole kompanijama za prodaju oružja, uz mišljenje advokata o tome da li su u skladu s međunarodnim pravom.
Ranije ovog mjeseca Sjedinjene Države odobrile su prodaju borbenih aviona i druge vojne opreme Izraelu u vrijednosti od 20 milijardi dolara.