Glas Amerike: Naš današnji kraći razgovor sa novoizabranim članom predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakirom Izetbegovićem počeli smo podjećanjem na njegovu ocjenu jučer, prilikom glasanja, da su ovo najvažniji poslijeratni izbori u BiH i molbom da precizira takvu ocjenu?
„Bosna i Hercegovina se nalazi na razdjelnici.... pred ove izbore se nalazila na razdjelnici. Prepucavanja između Sarajeva i Banjaluke... inati između Sarajeva i Banjaluke su doveli do najava referenduma otcjepljenja, do pogoršanja sigurnosne situacije, do degradiranja kompletne atmosfere u Bosni i Hercegovini. I da se tako nastavilo ne bi bilo dobro. Nismo mogli još ovakve četiri godine sebi priuštiti. Mislim da je ovo jedan pozitivan preokret.... Koliki vidjećemo, ali mislim da jeste preokret i da ćemo zaustaviti te trendove, smiriti situaciju u zemlji i osigurati mir, stabilnost, sigurnost ... koja onda znači poslovni ambijent, omogućiti ulazak investicija, kapitala u Bosnu i Hercegovinu... sve u svemu jedne pozitivne procese otvoriti, otvoriti im prostor....“
Glas Amerike: Gospodine Izetbegoviću.... sa nekog zapadnjačkog pogleda, da li smatrate da, možda, postoji mogućnost da Vaš tretman od strane SAD i, donekle, Evropske unije bude u pozitivnom smislu, pod nekim utjecajem ostavštine Vašeg oca?
„Moj otac je bio pomognut od strane SAD, od strane zapadnih zemalja ... i ne vidim zašto ne bih bio i ja... Jer, mislim da vodim politiku koja može pomoći tim zemljama da na uspješan način završe vlastti angžman u ovoj zemlji. Ja sam tu, mislim, čovjek koji je jako otvoren za to da u ovoj zemlji napravimo reda, da se pridružimo društvu civiliziranih zemalja, evropskih zemalja, da dovršimo misiju SAD na pravilan način, na dobar način u Bosni i Hercegovini i očekujem pomoć... očekujem podršku.“
Glas Amerike: I za kraj... U odnosu na stranku i na to kako je SDA prošla na izborima, možete li neći nešto o tome kakav je Vaš ekononmski plan?
„Mir i sigurnost su prethodna pitanja. Bez mira, sigurnosti i stabilnosti nema investicija u Bosni i Hercegovini. To moramo, prije svega, riješiti.... A onda, normalno, sužavati prostor onome što ometa ekonomiju.... kriminal, korupcija, komplicirana administracija... prevelika administracija koja jede novac, koja nije servis građanima, koja se stavila iznad građana.... Administracija mora biti bolji servis, „sluga“ građanima, onima koji hoće da investiraju, mora brže rješavati te stvari.... Prvo da se riješimo tih negativnih stvari, a onda... ulazak kapitala.... Prvo angažiramo jeftini kapital, naš kapital ovdje u Bosni i Hercegovini putem Razvojne banke.... Dakle, da ubrzamo sve te procese, da ubrzanmo sve pozitivne procese, da kočimo one negativne, da sužavamo prostora za loše stvari, a otvaramo za dobre.... Bosna je u Evropi, Bosna će privući kapital, Bosna će ubrzano sustizati standard života kakav imamo u Evropi.... vidjećete to“
Glas Amerike: I hoće li Vas put uskoro navesti u Washington, kao člana Predsjedništva BiH?
„Vrlo rado, vrlo rado.“
Glas Amerike: Gospodine Izetbegoviću, hvala Vam mnogo na ovom razgovoru.