Predsjednik Donald Trump je večeras predstavio plan Administracije za postepeno otvaranje države, odnosno vraćanje u normalu, koje će se odvijati u tri faze. Dokumenat je unaprijed dostavljen guverneru svake od 50 američkih saveznih država, jer će , u principu, faze provoditi guverneri, koji će odluke donositi na osnovu realnog stanja u svojim državama.
Govoreci u Bijeloj Kući , okružen članovima specijalnog tima za borbu protiv pandemije, predsjednik je rekao da se Plan od tri faze, pod nazivom Opening Up America Again ( Ponovno otvaranje Amerike) zasniva na kontinuirano ažuriranim podacima, da je napravljen tako da spriječava ponovno širenje zaraze, štiti one najranjivije i one u najrizičnijim grupama, te da se sve tri faze mogu provoditi kako na saveznom nivou, tako i na nivoima zasebnih država. Trump je naglasio da nije moguće za zemlju veličine Sjedinjenih drzava, provoditi svaku fazu Plana u svakoj saveznoj jedinici u isto vrijeme, jer sve savezne države nisu isto pogodjene epidemijom virusa Corona - štaviše, razlike su ogromne od države do države.
Bez obzira na faze, svim saveznim državama se poručuje da se i dalje provodi striktna higijena; da se svakoj bolesnoj osobi, čak ako su simptomi minorni, poručuje da ostane kod kuće; da se poslodavcima naredjuje da se striktno pridržavaju smjernica svoje lokalne vlasti, i obezbijede za uposlene pristup dezinfekcionim sredstvima, kao i rad od kuće, gdje god je to moguće. U svim radnim jedinicama, privatnim ili državnim, zajedničke prostorije moraju ostati zatvorene, ukoliko nije moguće fizičko distanciranje unutar njih.Bijela Kuća je saopćila da ne postoji rok do kojeg savezne države trebaju otpočeti ulazak u Fazu 1, ali je guvernerima rečeno da ovisno o situaciji u njhovim saveznim državama, ulazak u Fazu 1 moze početi vrlo skoro, ili, kako je rekao Trump, "neke savezne države su u situaciji da mogu početi već sutra". Doktorica Deborah Brix, jedan od vodećih medicinskih stručnjaka u timu Bijele Kuće, je predstavila plan po fazama, medjutim prije toga je naglasila da se u svakoj saveznoj državi moraju ispuniti bazični uvjeti, prije nego se udje u prvu fazu, a to su: kontinuirano poravnjavanje krivulje širenja bolesti u trajanju od 14 dana ili kontinurano smanjenje broja novih infekcija u istom vremenskom periodu; povratak situacije u bolnicima u stanje prije izbijanja bolesti te trenutačno raspoloživi testovi za svo medicinsko osoblje; kontinuirano smanjenje svakog respiratornog oboljenja sa simptomima gripe ili COVID-19 u periodu od 14 dana; te sposobnost svake savezne države da brzo i efikasno obavi testiranja, i obezbijedi medicinske ustanove i bolnice svom potrebnom opremom.
- By Aldin Arnautović
- By Amer Jahić
Guverneri američkih država koje su najteže pogođene epidemijom koronavirusa spore se sa predsjednikom Sjedinjenih Država Donaldom Trampom u pogledu njegovih tvrdnji da imaju dovoljno testova na Kovid 19 i da bi trebalo brzo da otvore svoje ekonomije, dok se planiraju novi protesti protiv naredbi građanima da ostanu kod kuće da bi se sprečilo širenje zaraze, prenosi agencija Rojters.
Broj oboljelih od koronavirusa u Sjedinjenim Državama premašio je 750 hiljada, dok je preminulo najmanje 40 hiljada ljudi.
"Administracija pokušava da proširi testiranje, preduzimaju neke stvari kada je riječ o privatnim laboratorijama. Međutim, apsolutno je neistinito reći guvernerima da imaju dovoljno testova i da bi trebalo da nešto da preduzmu tim povodom, i da mi ne radimo svoj posao", rekao je republikanski guverner Merilenda Leri Hogan u intervjuu za kablovsku mrežu CNN.
Demokratski guverner Virdžinije Ralf Nortam rekao je CNN-u da su tvrdnje predsjednika i potpredsjednika SAD da države imaju dovoljno testova "jednostavno obmanjujuće".
U Merilendu, Virdžiniji i prijestolnici Vašingtonu i dalje raste broj slučajeva, čak i dok u epicentru epidemije Njujorku pada. U Nju Džersiju je u nedjelju zabeležen rast broja zaraženih od gotovo 3.900, što je najviše za više od dvije nedelje. Boston i Čikago su takođe nova žarišta, sa nedavnim naglim rastom oboljelih i preminulih.
Potpredsjednik SAD Majk Pens rekao je u nedelju veče da Amerika ima dovoljno testova da bi omogućila bilo kojoj državi da počne da ublažava restrikcije, ako ispunjava ostale kriterijume.
Više pročitajte ovdje.
- By Amer Jahić
Iako je Bijela kuća objavila plan u tri faze za ponovno pokretanje američke ekonomije koja je u zastoju zbog pandemije koronavirusa, stručnjaci upozoravaju da je zbog nedostataka u sistemu javnog zdravlja možda prerano čak i za prvu fazu.
Američki predsjednik Donald Trump rekao je da plan podrazumijeva ulazak u prvu fazu kada se uoči kontinuiran, 14-dnevni pad u broju zaraženih. O primjeni plana odlučiće guverner svake savezne države posebno.
Za sve tri faze Trumpovog plana važe preporuke o redovnom pranju ruku, držanju distance od drugih ljudi, pokrivanju lica i ostajanju kod kuće ukoliko je to moguće. Ali, stručnjaci kažu da to nije dovoljno.
Najprije, upozoravaju na nedovoljan broj testova na koronavirus čime se otežava i praćenje zaraženih širom SAD - pa i otvaranje poslova zato može da ima negativne posljedice.
Više pročitajte: Da li je prerano za ponovno pokretanje poslova u Americi?