Linkovi

Coronavirus u SAD

Prvi slučajevi zaraze na tlu SAD otkriveni su u drugoj polovini februara a prva žrtva podlegla je 29.02.

16:20 23.3.2020

Šef zdravstvene službe SAD Jerome Adams izdao je jedno od najoštrijih upozorenja u ponedjeljak u vezi za rizikom od koronavirusa za javno zdravlje i naveo da će se situacija pogoršati ove nedjelje, prenosi Reuters.

Jerome Adams, najviši zdravstveni zvaničnik SAD (Foto: Reuters)
Jerome Adams, najviši zdravstveni zvaničnik SAD (Foto: Reuters)

Upozorenje najvišeg zdravstvenog zvaničnika dolazi kada je skoro jedna trećina Amerikanaca pozvana da ostaje kod kuće.

Od nedjelje uveče, savezne države sa populacijom više od 100 miliona ljudi, sprovele su određene restrikcije kako bi se suzbilo širenje virusa, kojim je do sada u SAD zaraženo više od 3.000 ljudi, a preminulo 428.

Brzina širenja zaraze približila se onoj kakvu su iskusile Italija i Španija.

"Ova nedjelja će biti loša", rekao je Adams u emisiji "Today" na NBC, i rekao da je više ljudi išlo da gleda kako cvijetaju trešnje u Washingtonu, nego što ima cvjetova trešnji.

"Tako se širi zaraza. Svi treba da urade pravu stvar: Ostanite kod kuće", upozorio je Adams.

19:53 23.3.2020

Američki Senat u ponedjeljak će ponovo glasati o paketu pomoći u iznosu od 1.800 milijardi dolara – koji bi trebalo da donese olakšanje građanima i kompanijama koje su u Sjedinjenjim Državama pogođene krizom zbog pandemije koronavirusa.

U nedjelju u tom procesu nije bilo napretka, ali lider većine u Senatu republikanac Mitchell McConnell​ poručio je da će novo glasanje biti održano u ponedjeljak ukoliko sa demokratama ne bude postignut dogovor.

Planirano je da paket pomoći pomogne američkoj ekonomiji tako što će više od 90 posto porodica i kompanija u SAD dobiti direktne novčane isplate kako bi prebrodili ekonomske posljedice koronavirusa.

Predstavnici demokrata su izrazili rezerve prema mjerama tvrdeći da previše povlastica pružaju korporacijama. Umjesto toga, njihov prijedlog je raspodjela većeg dijela novca za javne zdravstvene centre, domove za starije građane, maske za lice, respiratore i lokalne vlasti – da bi efektnije radili na suzbijanju pandemije koronavirusa.

20:48 23.3.2020

Američki Senat nije usvojio plan ekonomske pomoći usljed pandemije koronavirusa, pošto ga predstavnici demokrata nisu podržali u drugom glasanju, objavio je Washington Post.

Rezultat glasanja bio 49:46 u korist predstavnika demokrata koji su se izjasnili protiv - što su učinili i u nedjelju kada su republikanski i demokratski senatori prvi put glasali o paketu pomoći teškom do dvije hiljade milijardi dolara.

U.S. Capitol
U.S. Capitol

Planirano je bilo da paket pomoći pomogne američkoj ekonomiji tako što bi više od 90 posto porodica i kompanija u SAD dobilo direktne novčane isplate kako bi prebrodili ekonomske posljedice koronavirusa.

Predstavnici demokrata su izrazili rezerve prema mjerama tvrdeći da previše povlastica pružaju korporacijama. Umjesto toga, njihov prijedlog je raspodjela većeg dijela novca za javne zdravstvene centre, domove za starije građane, maske za lice, respiratore i lokalne vlasti – da bi efektnije radili na suzbijanju pandemije koronavirusa.

21:40 23.3.2020

U Americi je za samo nekoliko nedjelja broj slučajeva porastao na više od 35 hiljada, dok je umrlo najmanje 400 ljudi.

Trećini američke populacije, od Kalifornije preko Illinoisa do New Yorka, naređeno je ili savjetovano da ne izlazi iz kuće, dok su zatvoreni svi poslovni objekti, koji nisu od neophodni. Značajne su i ekonomske posljedice.

Berza nastavlja da pada, a Senat nije uspio da usvoji veliki stumulativni paket.

Donald Trump, predsjednik Sjedinjenih Država, poručio je naciji da, kako se izrazio, neprijatelj napada.

„Nikad nije bilo ničeg sličnog. Virus je brutalan, brutalan”, Trumpova je poruka.

A poslije poziva u pomoć guvernera saveznih država da će biti potrebno više bolničkih kreveta, Trump je objavio da će Agencija za vanredne situacije uspostaviti medicinske centre u tri države sa najviše slučajeva zaraze – 1.000 kreveta uNew Yorku, 2.000 u Kaliforniji i 1.000 u državi Washington.

Pored toga, brod američke mornarice „MERCY“ treba da stigne u Los Angeles ove nedelje da pomogne lokalnim bolnicama, ali neće liječiti pacijente oboljele od koronavirusa. Još jedan sličan brod „COMFORT” biće posat u New York u narednim nedjeljama.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG