Blinkenova posjeta dolazi uoči odlaska premijera Keira Starmera u Washington u petak, što je njegov drugi sastanak u Bijeloj kući otkako je njegova Laburistička stranka pobijedila na julskim izborima, pomevši konzervativce nakon 14 godina.
Očekuje se da će se Blinken — najviši američki zvaničnik koji je posjetio London od trijumfa laburista — sastati sa Starmerom i ministrom vanjskih poslova Davidom Lammyjem tokom svojih razgovora u utorak.
Visoki američki diplomata će razgovarati o Aziji, Bliskom istoku i "našim zajedničkim naporima da podržimo Ukrajinu", rekao je glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller u saopćenju u kojem je najavio Blinkenovo putovanje.
Sjedinjene Države i Britanija usko sarađuju u većini globalnih pitanja, a Starmer je jasno stavio do znanja da će zadržati ulogu Ujedinjenog Kraljevstva kao jednog od najsrčanijih branilaca Ukrajine dok se ona suprotstavlja ruskoj invaziji.
Bivši advokat za ljudska prava Starmer, međutim, zauzeo je tvrđi stav prema Izraelu otkako je preuzeo dužnost, a njegova vlada je najavila obustavu nekih isporuka oružja, navodeći rizik da bi ono moglo biti iskorišteno za kršenje humanitarnog prava.
Laburistička vlada je također odustala od planova svog konzervativnog prethodnika da ospori pravo Međunarodnog krivičnog suda da traži hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
Sjedinjene Države nisu članice ICC-a i protivile su se pokušajima da se cilja na Netanyahua, tvrdeći da Izrael ima svoje vlastite sisteme odgovornosti.
Ali Sjedinjene Države, glavni izraelski dobavljač oružja, nisu kritizirale odluku Ujedinjenog Kraljevstva o naoružavanju, rekavši da Britanija ima svoj vlastiti proces za procjenu.