Linkovi

Bjeloruski aktivista Andrej Gnjot na slobodi i nalazi se u EU


Bjeloruski aktivista Andrej Gnjot u avionu kojim je danas napustio Srbiju poslije godinu dana zatočeništva. (Foto: Andrej Gnjot/WhatsApp)
Bjeloruski aktivista Andrej Gnjot u avionu kojim je danas napustio Srbiju poslije godinu dana zatočeništva. (Foto: Andrej Gnjot/WhatsApp)

Bjeloruski aktivista i novinar Andrej Gnjot poslije tačno godinu dana provedenih u zatočeništvu u Srbiji je ponovo na slobodi i nalazi se, kako je objavio na društvenim mrežama, na teritoriji Evropske unije.

Uz objavu da je njegov život poput holivudskog filma, Gnjot ističe da se "poslije godinu dana očajničke borbe evakuisao iz Srbije", i podsjeća da je proveo sedam mjeseci i šest dana u zatvoru, kao i pet mjeseci u kućnom pritvoru.

Gnjotov beogradski advokat Filip Sofijanić izjavio je za Radio Slobodna Evropa da je Viši sud u Beogradu 31. oktobra ukinuo pritvor njegovom klijentu nakon što je istekao zakonski rok od godinu dana.

Današnja objava Andreja Gnjota na aplikaciji WhatsApp
Današnja objava Andreja Gnjota na aplikaciji WhatsApp

Gnjot je uhapšen 30. oktobra prošle godine na beogradskom aerodromu kada je pokušao da uđe u Srbiju, po crvenoj potjernici Interpola koju je za njim izdale bjeloruske vlasti.

Zvanični Minsk tereti bjeloruskog aktivistu za navodnu utaju poreza od oko 300.000 eura, a sam Gnjot i njegov pravni tim tvrde da je to neosnovana i politička motivisana optužba, poput mnogih koje režim Aleksandra Lukašenka vodi protiv kritičara vlasti u Bjelorusiji.

U međuvremenu Interpol je povukao potjernicu za Gnjotom, u njegovu odbranu ustali su mnogi umjetnici i intelektualci iz cijelog svijeta, a i Evropski parlament je usvojio rezoluciju o progonu političkih zatvorenika u Bjelorusiji i pozvao vlasti u Srbiji da ne izruče bjeloruskog aktivistu Minsku.

Krajem prošle nedjelje i deset država članica Upravnog savjeta globalne međuvladine koalicije "Zajednica demokratija" (CoD) pozvalo je Srbiju da oslobodi bjeloruskog aktivistu i novinara Andreja Gnjota.

Poziv Srbiji da oslobodi Gnjota potpisalo je deset članica Zajednice demokratija: Estonija, Finska, Litvanija, Norveška, Poljska, Republika Moldavija, Rumunija, Švedska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Države.

XS
SM
MD
LG