Ministri vanjskih poslova NATO-a su iskazali na današnjem sastanku da pomognu Bosni i Herceogovini u reformama, rekao je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg u obraćanju javnosti.
„Spremni smo prihvatiti podnošenje prvog Godišnjeg nacionalnog programa Bosne i Hercegovine. Tu se uključuju mjere, praktične mjere koje uključuju ekonomsku i političku reformu koje će dovesti do članstva. Sada je na Bosni i Hercegovini da napravi naredni korak i odluči da li će iskoristiti ovu priliku”, rekao je Stoltenberg.
Program MAP predviđa savjetovanje, pomoć i praktičnu podršku prilagođene individualnim potrebama zemalja koje se žele priključiti NATO-u.
Bosna i Hercegovina pozvana je da dostavi svoj prvi Godišnji državni program NATO-u, potvrdio je lider HDZ-a BiH i bivši član Predsjedništva BiH Dragan Čović.
Na početku sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a danas generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg je rekao da je Zapadni Balkan "od ključne važnosti za NATO i mi imamo snažne veze sa svim zemljama u regionu".
"Pozdravljamo rad koji je postignut u Skoplju na implementaciji dogovora o imenu. Radujem se da ćemo ih dočekati kao tridesetu članicu NATO-a nakon što nacionalne procedure budu završene. Bosna i Hercegovina je cijenjen partner u misijama NATO-a i mi u cijelosti podržavamo njihove euroatlanske integracije. Srbija ostaje cijenjen partner, NATO podržava pregovore koji se pod okriljem EU vode između Beograda i Prištine. To je krucijalno za regionalni mir i sigurnost", kazao je Stoltenberg, prenosi N1.
On je rekao i kako NATO ima "snažne veze sa svim zemljama u regionu", podsjetivši i na Makedoniju.
"Pozdravljamo rad koji je postignut u Skoplju na implementaciji dogovora o imenu. Radujem se da ćemo ih dočekati kao tridesetu članicu NATO-a nakon što nacionalne procedure budu završene.
Stoltenberg će se sa zaključcima sastanka javnosti obrati nešto iza 13 sati na press konferenciji u sjedištu NATO-a u Briselu.
Odluka ministara vanjskih poslova o aktiviaciji MAP-a podrazumijeva da će od BiH zatražiti izradu prvog godišnjeg programa, te se ostavlja vlastima da odluče o ponudi.
Međutim, već nakon što je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg juče najavio da bi BiH nakon osam godina čekanja mogla dobiti poziv za aktivaciju MAP-a, a neposredno pred današnju pozitivnu odluku u sjedištu NATO-a, predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik i članovi Predsjedništva Željko Komšić i Šefik Džaferovi iznijeli su različite stavove.
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić saglasan je sa Stoltenbergom o potrebi aktivacije MAP-a i smatra da BiH treba prihvatiti ponudu NATO-a. Komšić je danas pozvao sve domaće političke aktere da ulože dodatne napore kako bi došlo do aktivacije MAP-a, saopšteno je iz državnog Predsjedništva.
Komšićevo saopštenje uslijedilo je nakon što je predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio sinoć da će striktno slijediti rezoluciju Narodne skupštine Republike Srpske o vojnoj neutralnosti i da neće podržati ništa što se odnosi na NATO.
Prema Džaferovoiću, integracije BiH u NATO predstavljaju jedan od glavnih vanjskopolitičkih ciljeva zemlje, a da je provedba godišnjih nacionalnih programa u okviru Akcionog plana za članstvo u NATO-u potpuno je u skladu sa svim ranije donesenim zakonima i odlukama BiH.
„Zato od institucija BiH očekujem da u saradnji sa NATO-om odmah preduzmu sve neophodne radnje na otpočinjanju provedbe prvog Godišnjeg nacionalnog programa”, navodi Džaferović u saopštenju za javnost.
"Ja ću se pridržavati rezolucije Narodne skupštine Republike Srpske o vojnoj neutralnosti i sve što je izvan toga i što predstavlja bilo kakvo uključivanje u bilo kakav vojni saziv, bilo NATO ili neki drugi, sa moje strane neće biti podržano", rekao je Dodik novinarima u sjedištu Republike Srpske u Istočnom Sarajevu.
U izjavi za FENU, prvi čovjek Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić aktivaciju MAP-a smatra najkrupnijim korakom na putu ka NATO savezu.
"Od sada ćemo se, osim pitanjima odbrane i sigurnosti, značajnije baviti i brojnim drugim oblastima iz sfere politike, ekonomije i vladavine prava”, rekao je Zvizdić.
Ranije je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio da očekuje da će ministri potvrditi spremnost NATO saveza da prihvati prvi Godišnji nacionalni program Bosne i Hercegovine.
“To je važan instrument, koji može pomoći zemlji da sprovede političke, ekonomske i odbrambene reforme", rekao je Stoltenberg.