Šef kabineta Bijele kuće Ron Klajn rekao je za NBC da je "uvjeren da će, na kraju, sudovi odlučiti u korist uredbe o obaveznoj vakcinaciji".
Bidenova uredba odnosi se na 84 miliona ljudi u privatnom sektoru i stupa na snagu 4. januara. Prethodno je donijeta odluka o obaveznoj vakcinaciji zaposlenih u državnim institucijama do 22. novembra, što je oko 4 miliona ljudi. Zaposlenima u privatnim kompanijama ostavljena je i opcija da se često testiraju, dok zaposleni u državnom sektoru nemaju tu opciju.
Vrhovni sud SAD je prethodno podržao obaveznu vakcinaciju zdravstvenih radnika u saveznoj državi Mejn, ali tek treba da se izjasni o obaveznoj vakcinaciji na nivou cijelih SAD - bilo da je riječ o privatnim kompanijama ili federalnim agencijama.
Brojni republikanski guverneri saveznih država usprotivili su se Bidenovoj naredbi i tužili administraciju tvrdeći da je prekoračila ovlaštenja. Državni tužilac Teksasa Ken Pakston je naveo da je Bidenova odluka "zloupotreba ovlaštenja koja oduzima dah" i da je "nedvosmisleno neustavna".
Stotiine hiljada zaposlenih u državnim institucijama su se već vakcinisale, ali je najveći otpor među zaposlenima u policiji i obavještajnim službama. Neki sindikati zaposlenih u tim sektorima takođe su tužili Bidenovu administraciju.
Od oko 333 miliona stanovnika u SAD, potpuno je vakcinisano više od 193 miliona.
Broj zaraženih koronavirusom u SAD posljednjih nedelja opada, ali je i dalje na visokom nivou - oko 70.000 novih slučajeva dnevno.
U Americi je od kovida do sada umrlo 750.000 ljudi.