Linkovi

Izdvojeno

Armen Dželko osuđen na tri i po godine zbog ratovanja u Siriji

Armen Dželko dolazi u Sud BiH (Izvor: BIRN BiH)
Armen Dželko dolazi u Sud BiH (Izvor: BIRN BiH)

Sud Bosne i Hercegovine prihvatio je sporazum o priznanju krivice i osudio Armena Dželku na tri i po godine zatvora za pridruživanje terorističkoj grupi u Siriji.

Dželko je proglašen krivim zbog pridruživanja ISIL-u i učešća u terorističkim aktivnostima s ciljem destabilizovanja i prisilnog uklanjanja legitimne vlasti u Siriji, izvještava BIRN BiH.

On je u Siriju otišao 12. februara 2013, a vraćen je u decembru prošle godine.

Predsjedavajući Sudskog vijeća Branko Perić je kazao da je Sud uzeo u obzir olakšavajuće okolnosti – da je Dželko priznao izvršenje djela, da je mlad i porodičan čovjek, da je ranjavan i invalid, te da je izrazio kajanje.

Perić je rekao da se nada da je Dželko shvatio grešku i da će u daljem životu raditi na zbližavanju ljudi.

Prije objavljivanja presude, tužiteljica Merisa Nurkić je, obrazlažući sporazum, kazala da je Tužilaštvo imalo u vidu da je za ovo djelo propisana kazna od najmanje tri godine zatvora.

Ona je rekla da je Dželko imao 23 godine kada je otišao u Siriju, da je odmah ispričao sve što se desilo, da se korektno držao, da su njegove žene u Siriji, te da je invalid.

Nurkić je dodala da se u psihijatrijskom nalazu konstatuje da se Dželko kaje i da je svjestan pogreški. Navela je i da je tokom boravka u Siriji sam sebe ranio u nogu kako ne bi išao na ratište.

U periodu kada je bio pušten iz pritvora, kako je dodala, Dželko se zaposlio i pokušao da se uključi u društvo.

Branilac Senad Dupovac kazao je da od teškog ranjavanja 2015. godine Dželko više nije bio pripadnik struktura ISIL-a, te da je pokušavao da se vrati.

U vrijeme izdržavanja kazne Dželki će biti uračunato vrijeme provedeno u pritvoru od 24. decembra 2019. do 21. maja ove godine, kao i od 23. juna pa nadalje. Pritvor mu je produžen.

Dželko je oslobođen plaćanja troškova sudskog postupka, što je predložila i Odbrana. Branilac Dupovac je rekao da Dželko nema imovine, kao ni prihoda, te da se iz Sirije vratio bez cipela.

Žalba na kaznu izrečenu na osnovu sporazuma nije dozvoljena.

See all News Updates of the Day

SAD i Kolumbija postigle dogovor o deportaciji migranata nakon prijetnje tarifama

Slika koju je objavilo Ministarstvo odbrane SAD-a prikazuje migrante koji se pripremaju da se ukrcaju nalet u Fort Blissu, Teksas, 23. januara 2025. (AFP/DVIDS/Ministarstvo odbrane/narednik američke vojske 1. klase Nicholas). J. De La Pena)
Slika koju je objavilo Ministarstvo odbrane SAD-a prikazuje migrante koji se pripremaju da se ukrcaju nalet u Fort Blissu, Teksas, 23. januara 2025. (AFP/DVIDS/Ministarstvo odbrane/narednik američke vojske 1. klase Nicholas). J. De La Pena)

Bijela kuća objavila je kasno u nedjelju da Sjedinjene Države odustaju od niza mjera odmazde protiv Kolumbije, rekavši da su dvije zemlje postigle sporazum o američkim letovima koji šalju kolumbijske migrante kući.

U priopćenju Bijele kuće navodi se da su se dvije zemlje složile da će Kolumbija prihvatiti svoje migrante bez ograničenja, uključujući i njihovo vraćanje američkim vojnim avionima.

Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro ranije je odbio dva američka vojna aviona i rekao da će prihvatiti migrante samo kada se SAD prema njima budu ponašale dostojanstveno, uključujući korištenje civilnih aviona za deportacije.

Bijela kuća je također rekla da će nove tarife i sankcije protiv Kolumbije držati "u rezervi, ako Kolumbija ne ispoštuje ovaj sporazum".

Vizne sankcije State Departmenta protiv nekoliko kolumbijskih zvaničnika, kao i pojačane carinske inspekcije ostaće na snazi sve dok prvi avion kolumbijskih migranata ne sleti u Kolumbiju, saopštila je Bijela kuća.

Ministarstvo vanjskih poslova Kolumbije saopćilo je kasno u nedjelju da je prevazišlo ćorsokak sa Sjedinjenim Državama, te da ministar vanjskih poslova Luis Gilberto Murillo i kolumbijski ambasador u SAD-u Dnaiel García-Peña putuju u Washington na sastanke na visokom nivou radi praćenja sporazuma.

Kolumbija je rekla da će poželjeti dobrodošlicu svojim ljudima kući i da će im garantovati pristojne uslove kao građanima sa pravima.

Izjave su preokrenule seriju eskalirajućih izjava čelnika dviju zemalja koje se brzo razvijaju, u kojima je američki predsjednik Donald Trump najavio trenutne tarife od 25% na kolumbijsku robu, koje će porasti na 50% za sedmicu dana, i suspenziju viza obrada u američkoj ambasadi u Bogoti.

Ova slika koju je objavilo Ministarstvo odbrane prikazuje migrante bez dokumenata koji čekaju polijetanje na let na međunarodnom aerodromu Tucson, Arizona, 23. januara 2025. (AFP fotografija/DVIDS/Ministarstvo odbrane/Viši zrakoplovac Devlin Bishop)
Ova slika koju je objavilo Ministarstvo odbrane prikazuje migrante bez dokumenata koji čekaju polijetanje na let na međunarodnom aerodromu Tucson, Arizona, 23. januara 2025. (AFP fotografija/DVIDS/Ministarstvo odbrane/Viši zrakoplovac Devlin Bishop)

Petro je zauzvrat najavio carinu od 25% na američku robu, rekavši da Sjedinjene Države "nikada neće vladati nama".

“Migrant nije kriminalac i prema njemu se mora postupati s dostojanstvom koje ljudsko biće zaslužuje”, rekao je Petro. “Zato sam vratio američke vojne avione koji su prevozili kolumbijske migrante. ...U civilnim avionima, a da nas ne tretiraju kao kriminalce, primićemo naše sugrađane."

Kolumbija je treći po veličini američki trgovinski partner u Latinskoj Americi.

Do sukoba je došlo nakon što su američke vlasti počele hapsiti stotine migranata bez dokumenata dnevno i slati ih nazad u njihove matične zemlje, izvršavajući Trumpovo obećanje u kampanji iz 2024. da će deportirati mase migranata koji su ilegalno ušli u Sjedinjene Države.

"Mi ćemo sprovoditi zakone o imigraciji", rekao je potpredsjednik JD Vance za "Face the Nation" za CBS News u nedjelju.

Više od 1.000 migranata je uhapšeno, a stotine su vraćene u druge zemlje, uključujući Gvatemalu, prošle sedmice, tokom prvih dana nove Trumpove administracije, prema podacima koje su sakupile američka agencija za imigraciju i carinu i Bijela kuća.

Američka služba za imigraciju i carinu (ICE) saopštila je da je u nedjelju uhapsila 956 ljudi širom zemlje.

Nije precizirano koliko ih je bilo dio operacije fokusirane na područje Čikaga kojoj je svjedočilo nekoliko najviših zvaničnika Trumpove administracije, uključujući "cara granice" Toma Homana.

ICE je u saopćenju naveo da je sarađivao s drugim saveznim agencijama na provođenju "pojačanih ciljanih operacija danas u Čikagu kako bi se proveo američki zakon o imigraciji i očuvala javna sigurnost i nacionalna sigurnost zadržavanjem potencijalno opasnih kriminalnih stranaca izvan naših zajednica".

Homan je u nedjelju u emisiji ABC-ja "Ova sedmica" rekao: "Biće više hapšenja širom zemlje."

Trump je odobrio slanje 1.500 vojnika na američko-meksičku granicu, a Homan je rekao: “Vidjet ćete kako se broj povećava. Oni su tamo dole da stvore sigurnu granicu.”

Rekao je da SAD deportuju "koliko god možemo", s fokusom prvo na one osuđene za zločine u SAD-u, a zatim prelazi na pritvaranje i deportaciju onih čije su zahtjeve za azil odbili američki zvaničnici.

„U početnoj smo fazi“, rekao je Homan.

Vjeruje se da oko 11 miliona migranata bez dokumenata živi u SAD-u, što je zapanjujući broj za koji većina zvaničnika vjeruje da će biti nemoguće deportovati.

Republikanski senator Lindsey Graham, uvjereni Trumpov saveznik, pozvao je svoje republikanske kolege u Kongresu da odobre više troškova za deportaciju.

"Nismo Trumpovom timu dali resurse", rekao je Graham u emisiji "Meet the Press" na NBC-u. Rekao je da Homan „treba da unajmi više [imigracionih] agenata. On treba da završi [granični] zid [sa Meksikom] i tehnologiju. Treba da pređe sa 41.000 na 150.000 kreveta da bi ovo funkcionisalo.”

„Dakle, mojim republikanskim kolegama, posebno u Predstavničkom domu, dok se petljamo, naši planovi za imigraciju udaraju o zidove. Ne gradimo zidove, mi udaramo u zidove. Moramo dati Tomu Homanu novac sada da izvrši plan koji je smislio. A bez finansiranja Kongresa ovo će udariti u zid”, izjavio je Graham.

Trumpova administracija prestala je primati termine za migrante koji čekaju u Meksiku da zatraže azil putem mobilne aplikacije, ali Trumpovi antiimigracijski ukazi suočavaju se sa pravnim izazovima. Jedan sudija je već privremeno blokirao Trumpa nakon izjave da više ne priznaje ustavom zagarantovano državljanstvo za djecu migranata bez dokumenata rođenih u Sjedinjenim Državama.

Neki materijali za ovaj članak došli su od The Associated Pressa i Reutersa.

Zelenski kaže da bi Trump mogao da okonča rat u Ukrajini samo ako se Kijev uključi u pregovore

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski: (Foto: Tetiana Dzhafarova/AFP)
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski: (Foto: Tetiana Dzhafarova/AFP)

Američki predsjednik Donald Trump mogao bi ispuniti svoje obećanje da će okončati rat u Ukrajini, ali samo ako uključi Kijev u bilo kakve razgovore, rekao je u subotu predsjednik Volodimir Zelenski.

Zelenski je također rekao da su uvjeti bilo kakvog dogovora koji bi mogli nastati pod Trumpom još uvijek nejasni - a možda čak ni samom Trumpu - jer ruski predsjednik Vladimir Putin nema interesa da okonča rat.

Trump, koji je preuzeo dužnost u ponedjeljak, obećao je tokom svoje predizborne kampanje da će okončati rat u prva 24 sata u Bijeloj kući, ne govoreći kako. Saradnici su od tada sugerirali da bi dogovor mogao potrajati mjesecima.

Završetak rata ne bi bio moguć osim ako Trump ne uključi samu Ukrajinu u bilo kakve pregovore, rekao je Zelenski.

"U suprotnom neće uspjeti. Jer Rusija ne želi da okonča rat, dok Ukrajina želi da ga okonča", rekao je on.

U odvojenom intervjuu emitovanom kasnije u subotu, Zelenski je rekao da vjeruje da Trump zaista želi da vidi kraj rata.

"Za sada ne znamo kako će se to dogoditi jer ne znamo detalje", rekao je Zelenski italijanskoj novinarki Ceciliji Sala, koja je puštena ovog mjeseca iz pritvora u Iranu u kojem je provela 21 dan.

"Vjerujem da sam predsjednik Trump ne zna sve detalje. Jer, rekao bih, mnogo toga zavisi od toga kakav pravedni mir možemo postići. I da li Putin u principu želi da zaustavi rat. Vjerujem da ne želi to", rekao je Zelenski.

Trump je izrazio spremnost da razgovara s Putinom o okončanju rata, za razliku od odlazeće administracije Joea Bidena, koji je izbjegavao ruskog lidera.

Kijev, dugo zabrinut zbog mogućnosti da će o njegovoj sudbini odlučivati veće sile bez njegovog učešća, navodi da radi na organizovanju sastanka između Zelenskog i Trumpa.

Zelenski je rekao da vjeruje da bi evropski saveznici također trebali biti uključeni u sve buduće mirovne pregovore.

"Što se tiče rasporeda pregovora: Ukrajina, stvarno se nadam da će Ukrajina biti tamo, Amerika, Evropa i Rusi", rekao je Zelenski.

Trump kaže da bi Jordan i Egipat trebali prihvatiti više Palestinaca iz Gaze

Kamioni pomoći u Gazi nakon prekida vatre između Izraela i Hamasa, Rafah, 25. januar 2025. (Foto: REUTERS/Hatem Khaled)
Kamioni pomoći u Gazi nakon prekida vatre između Izraela i Hamasa, Rafah, 25. januar 2025. (Foto: REUTERS/Hatem Khaled)

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je u subotu da bi Jordan i Egipat trebali prihvatiti više Palestinaca iz Gaze, gdje je izraelski vojni napad izazvao tešku humanitarnu situaciju i ubio desetine hiljada ljudi.

Na pitanje da li je ovo privremena ili dugoročna sugestija, Trump je rekao: "Može biti i jedno i drugo".

Washington je prošle godine rekao da se protivi nasilnom raseljavanju Palestinaca. Grupe za ljudska prava i humanitarne agencije mjesecima su izražavale zabrinutost zbog situacije u Gazi, jer je rat raselio gotovo cijelo stanovništvo i doveo do gladi.

Washington se također suočio s kritikama zbog podrške Izraelu, ali je zadržao podršku svom savezniku, rekavši da pomaže Izraelu u odbrani od militantnih grupa koje podržava Iran, kao što su Hamas u Gazi, Hezbolah u Libanu i Huti u Jemenu.

Trump je u subotu razgovarao sa jordanskim kraljem Abdullahom.

"Rekao sam mu da bih volio da preuzmeš više jer trenutno gledam cijeli pojas Gaze i tu je nered, pravi je nered. Volio bih da uzme ljude", rekao je Trump, koji je uzeo uredu 20. januara, rekao je o svom subotnjem razgovoru sa jordanskim kraljem Abdulahom.

"Volio bih da Egipat uzme ljude", rekao je Trump novinarima, dodajući da će u nedjelju razgovarati s egipatskim predsjednikom Abdelom Fattahom al-Sisijem.

Stanovništvo palestinske enklave prije početka rata između Izraela i Gaze bilo je oko 2,3 miliona.

"Ggotovo sve je srušeno i ljudi tamo umiru, pa bih radije uključio neke arapske nacije i izgradio kuće na drugoj lokaciji gdje bi možda mogli živjeti u miru za promjenu", rekao je Trump.

New York: Rasprava oko zahtjeva da se zabrane maske za lice u javnosti

New York: Rasprava oko zahtjeva da se zabrane maske za lice u javnosti
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

Pozivi na zabranu maski za lice u javnosti izazivaju debatu u New Yorku. Pristalice kažu da bi to moglo suzbiti kriminal u podzemnoj željeznici, dok kritičari tvrde da ugrožava građanske slobode. Izvještava Aron Ranen.

State Department zamrzava nova sredstva za gotovo sve američke programe pomoći širom svijeta

Američki državni sekretar Marco Rubio
Američki državni sekretar Marco Rubio

State Department je u petak naredio potpuno zamrzavanje novih sredstava za gotovo svu američku stranu pomoć, čineći izuzetke za hitne programe hrane i vojnu pomoć Izraelu i Egiptu.

Naredba prijeti brzim zaustavljanjem mnogih od milijardi dolara u globalnim projektima koje finansiraju SAD za podršku zdravstvu, obrazovanju, razvoju, obuci za posao, borbi protiv korupcije, pomoći sigurnosti i drugim naporima.

SAD pružaju više strane pomoći na globalnom nivou nego bilo koja druga zemlja, oko 60 milijardi dolara u 2023, ili oko 1% budžeta SAD-a.

Naredbom državnog sekretara Marca Rubija, dostavljenoj američkim ambasadama širom svijeta, posebno je izuzela hitne prehrambene programe, poput onih koji pomažu da u prehrani miliona ljudi u rastućoj gladi u zaraćenom Sudanu.

U depeši se navodi izvršenje uredbe o zamrzavanju pomoći koju je predsjednik Donald Trump potpisao u ponedjeljak.

Ali uredba od petka posebno je razočarala humanitarne službenike jer nije uključila posebno izuzeće za zdravstvene programe koji spašavaju živote, kao što su klinike i programi imunizacije.

Globalno priznat program za borbu protiv HIV-a, Predsjednikov Plan hitne pomoći za pomoć AIDS-u, bio je među onima koji su uključeni u zamrzavanje potrošnje, koje bi trebalo trajati najmanje tri mjeseca. Poznat kao PEPFAR, program je zaslužan za spašavanje 25 miliona života, uključujući živote 5,5 miliona djece, budući da ga je pokrenuo republikanski predsjednik George W. Bush.

U Ujedinjenim narodima, zamjenik glasnogovornika Farhan Haq rekao je: "Ovo su bilateralne odluke, ali svejedno očekujemo da one nacije koje imaju sposobnost izdašno financiraju razvojnu pomoć."

Dok je Rubiova naredba izuzela vojnu pomoć saveznicima Izraelu i Egiptu od zamrzavanja, nije bilo naznaka sličnog izuzeća koje bi omogućilo vitalnu vojnu pomoć SAD-a Ukrajini.

Bidenova administracija izgurala je vojnu pomoć Ukrajini prije odlaska s dužnosti zbog sumnje hoće li je Trump nastaviti. Ali još uvijek postoji oko 3,85 milijardi dolara sredstava koje je odobrio Kongres za sve buduće isporuke oružja Ukrajini i sada je na Trumpu da odluči hoće li ih potrošiti ili ne.

Opsežnim zamrzavanjem započinje provedba obećanja Trumpa i drugih republikanaca da će srušiti američke programe pomoći.

Također u petak, agencija State Departmenta koja nadgleda izbjeglice i preseljenje poslala je smjernice agencijama za preseljenje s kojima radi, rekavši da moraju odmah "obustaviti sav posao" u okviru strane pomoći koju su primali. Iako je u uputama bilo malo jasnoće, obavještenje sugerira da bi agencije za preseljenje koje rade s izbjeglicama, uključujući Afganistance koji su stigli sa posebnim imigrantskim vizama, možda morali privremeno obustaviti svoj rad.

Očekuje se da će u narednih mjesec dana biti postavljeni standardi za reviziju cjelokupne strane pomoći kako bi se osiguralo da ona bude "usklađena sa vanjskopolitičkom agendom predsjednika Trumpa", navodi se u depeši. A u roku od tri mjeseca očekuje se da će revizija cijele vlade biti dovršena naknadnim izvještajem koji će se izraditi kako bi Rubio dao preporuke predsjedniku.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG