Linkovi

Analitičari: Kinesko-ruska finansijska saradnja podiže crvenu zastavu


Kineski predsjednik Xi Jinping, desno, i ruski predsjednik Vladimir Putin rukuju se prije razgovora u Pekingu, 16. maja 2024
Kineski predsjednik Xi Jinping, desno, i ruski predsjednik Vladimir Putin rukuju se prije razgovora u Pekingu, 16. maja 2024

Kina i Rusija složile su se da prošire svoju ekonomsku saradnju koristeći planirani bankarski sistem, za koji analitičari kažu da ima za cilj podršku njihovim vojsci i podrivanje globalnog poretka predvođenog SAD.

Dvije zemlje objavile su zajedničko saopštenje u kojem se slažu "da ojačaju i razviju infrastrukturu plaćanja i poravnanja", uključujući "otvaranje korespondentnih računa i osnivanje filijala i banaka podružnica u dvije zemlje" kako bi se olakšalo "glatko" plaćanje u trgovini.

Saopćenje je izdato kada se kineski premijer Li Qiang sastao s ruskim premijerom Mihailom Mišustinom u srijedu u Moskvi, prenijela je ruska novinska agencija Tass narednog dana.

Na sastanku je Mišustin rekao: "Zapadne zemlje uvode nelegitimne sankcije pod namišljenim izgovorom, ili, pojednostavljeno rečeno, učestvuju u nelojalnoj konkurenciji", navodi se u transkriptu ruske vlade.

Mišustin je takođe ukazao da je upotreba njihovih nacionalnih valuta "takođe proširena, sa učešćem rublja i RMB u međusobnim plaćanjima preko 95 odsto", pošto su dvije zemlje ojačale saradnju u oblasti investicija, privrede i trgovine.

Li i Mišustin potpisali su u utorak više od deset sporazuma o ekonomskoj, investicionoj i transportnoj saradnji. Li je bio u državnoj posjeti Moskvi na poziv Mišustina.

David Asher, viši saradnik na Hudson institutu, rekao je: "Ovaj sastanak između Rusa i Kineza je važan jer ulazi u mnogo širi otvor saradnje" koji bi imao "veću vojnu dimenziju", ugrožavajući nacionalnu sigurnost SAD-a.

Asher je dodao da bi njihova bilateralna saradnja mogla dovesti do "ruske pomoći Kini u Pacifiku i Južnom kineskom moru" u zamjenu za podršku Pekinga moskovskoj ekonomiji i industriji koji pomažu u ratnim naporima Rusije u Ukrajini, kao "prkos SAD-u".

Glasnogovornik State Departmenta rekao je u četvrtak za VOA Korean da su SAD "zabrinute zbog podrške NRK-a [Narodne Republike Kine] za obnovu ruske odbrambene industrijske baze, posebno za nabavku robe dvostruke namjene poput alata, mikroelektronike i druge opreme".

Glasnogovornik je nastavio: "NRK ne može tvrditi da je neutralna strana dok istovremeno obnavlja odbrambenu industrijsku bazu Rusije i doprinosi najvećoj prijetnji evropskoj sigurnosti."

"Kina je Putinov jedini spas", rekao je Edward Fishman, vanredni profesor na Školi za međunarodne i javne poslove Univerziteta Kolumbija koji je pomogao State Departmentu da osmisli međunarodne sankcije kao odgovor na rusku agresiju u Ukrajini.

Na ovoj fotografiji koju je distribuirala ruska državna agencija Sputnjik, ruski premijer Mihail Mišustin, desno, rukuje se sa premijerom Državnog savjeta Kine Li Qiangom dok se sastaju u Moskvi 21. avgusta 2024.
Na ovoj fotografiji koju je distribuirala ruska državna agencija Sputnjik, ruski premijer Mihail Mišustin, desno, rukuje se sa premijerom Državnog savjeta Kine Li Qiangom dok se sastaju u Moskvi 21. avgusta 2024.

"Kineske firme su iskoristile slabu pregovaračku poziciju Rusije i sklopile niz povoljnih poslova", rekao je Fishman. "Ali ovi dogovori imaju više od samo komercijalnog značaja. Oni održavaju Putinovu ratnu mašinu."

Američko ministarstvo finansija u petak je uvelo sankcije za više od 400 subjekata i pojedinaca koji podržavaju ruske ratne napore u Ukrajini, uključujući kineske firme za koje kaže da pomažu Moskvi da izbjegne sankcije Zapada isporukom mašina - alatki i mikroelektronike.

Kao odgovor na kinesko-ruski plan za uspostavljanje finansijskog sistema za olakšavanje trgovine, zamjenik američkog ministra financija Wally Adeyemo rekao je za Financial Times da će Washington "ići na granu koju otvaraju" i zemlje koje im to dozvoljavaju.

Analitičari kažu da bi Kina i Rusija mogle sve više da se okrenu alternativnim metodama plaćanja kako bi izbjegle sankcije.

Rusija je u junu obustavila trgovanje dolarima i eurima na Moskovskoj berzi, kao odgovor na krug sankcija koje su SAD uvele protiv najveće ruske berze. Ovaj potez Rusije zabranjuje bankama, kompanijama i investitorima da trguju ovim valutama putem centralne berze.

Neposredno prije nego što je Rusija napala Ukrajinu, SAD su velike ruske banke odsjekle od američkog dolara, omiljene valute u globalnim poslovnim transakcijama.

"Postoji jasna želja i u Moskvi i u Pekingu da se izgrade finansijske i trgovinske veze koje funkcionišu izvan dometa sankcija koje predvode SAD", rekao je Tom Keatinge, direktor Centra za finansije i sigurnost pri londonskom Royal United Service Instituteu .

"Ovo uključuje razvoj mehanizama plaćanja i poravnanja koji nisu u američkim dolarima i šireg 'izolovanog' sistema plaćanja koji omogućava drugim zemljama u njihovoj orbiti da izbjegnu američke sankcije", nastavio je.

Drugi mogući načini plaćanja mogli bi uključivati digitalne valute centralne banke, kao i kriptovalute i stabilne kovanice, dodao je Keatinge.

Kineski juan zamijenio je dolar kao najtrgovanija ruska valuta 2023. godine, kada su SAD uvele sankcije nekoliko banaka u Rusiji koje su i dalje mogle trgovati preko granice u dolarima, kaže Maia Nikoladze, pomoćnica direktora Geoekonomskog centra Atlantskog vijeća, u junskom izvještaju.

Nikoladze je za Glas Amerike rekla da su transakcije izvršene u renminbiju i u rubljama omogućile Moskvi da ublaži efekte sankcija sve dok Vašington u decembru 2023. nije stvorio ovlaštenje za primjenu sekundarnih sankcija na strane banke koje su poslovale sa ruskim subjektima.

"Od tada se Rusija bori da naplati naftu od Kine", a neke transakcije su odgođene "do šest mjeseci", iako je Moskva pronašla način da obradi transakcije preko filijala ruskih banaka u Kini, rekla je Nikoladze.

Prema ovomjesečnom članku Newsweek-a, ruski list Izvestija objavio je da čak 98% kineskih banaka odbija uplate u kineskim juanima iz Rusije.

Asher sa Instituta Hudson rekao je da je još važnije od ruske upotrebe juana korištenje američkih dolara u transakcijama Peking-Moskva putem sistema automatiziranog poravnanja transfera (CHATS) Monetarne uprave Hong Konga, platnog sistema koji koriste banke kao što je HSBC koje trguju "stotine milijardi dolara godišnje."

"Može podmiriti transakcije na način koji nije vidljiv američkoj vladi", rekao je Asher. "Govorim o rezervama u američkim dolarima koje nisu u Sjedinjenim Državama, koje ne kontrolira američka vlada, o kojima nemamo dobru vidljivost, a Hong Kong pruža tu finansijsku uslugu."

Vlada Hong Konga saopćila je da ne primjenjuje jednostrane sankcije, već provodi sankcije UN-a na nagovor Kine, navodi Reuters.

William Pomeranz, stručnjak za ruska politička i ekonomska kretanja u Wilson Centru, rekao je da uprkos ovosedmičnim razgovorima Pekinga i Moskve o finansijskoj i ekonomskoj saradnji, "Kina ne želi da se nađe na lošoj strani evropskih i američkih tržišta" i da neće da rizikuje svoje ekonomske veze sa Zapadom "samo da bi pomogla Rusiji u problemu koji je, iskreno, ruski vlastiti".

XS
SM
MD
LG