"Sve u svemu, pregovarali smo o oslobađanju 16 osoba iz Rusije, uključujući pet Nijemaca i sedam ruskih državljana koji su bili politički zatvorenici u svojoj zemlji", naveo je američki predsjednik Joe Biden.
Biden je zahvalio saveznicima koji su pomogli u kompliciranim pregovorima za razmjenu, uključujući Njemačku, Poljsku, Sloveniju, Norvešku i Tursku, ističući da neće stati dok se ne oslobodi "svaki Amerikanac koji je nepravedno zatvoren".
“Neke od ovih žena i muškaraca su godinama nepravedno držane. Svi su pretrpjeli nezamislivu patnju i neizvjesnost. Danas je njihova agonija završena”, rekao je američki predsjednik Joe Biden u izjavi. “Dogovor koji je osigurao njihovu slobodu bio je podvig diplomatije.”
To je bila najveća razmjena zarobljenika između Sjedinjenih Država i Rusije od Hladnog rata.
“Današnja razmjena će biti istorijska. Još od Hladnog rata nije postojao sličan broj pojedinaca razmijenjenih na ovaj način”, rekao je savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan novinarima na brifingu. "To je kulminacija mnogih rundi složenih, mukotrpnih pregovora tokom mnogo, mnogo mjeseci."
Sullivan je rekao da je sporazum također prvi put da je toliko zemalja i saveznika radilo zajedno kako bi osigurali oslobađanje nezakonito pritvorenih pojedinaca.
Pored Amerikanaca, sporazum osigurava oslobađanje njemačkih državljana i ruskih političkih zatvorenika, uključujući Dieter Voronin, Kevin Lick, Rico Krieger, Patrick Schoebel, Herman Moyzhes, Ilya Yashin, Liliya Chanysheva, Kseniya Fadeyeva, Vadim Ostanin, Andrey Or Pivovarov, O. i Saša Skočilenko.
Od Amerikanaca, najduže je držan Paul Whelan, bivši američki marinac, koji je uhapšen u Moskvi 2018. godine. 2020. osuđen je na 16 godina zatvora zbog optužbi za špijuniranje koje on i američka vlada smatraju
Reporter Wall Street Journala Gershkovich i novinarka Radija Slobodna Evropa/Radio Liberty Kurmasheva privedeni su 2023. i osuđeni su u odvojenim zatvorenim suđenjima 19. jula, koja su naširoko ocijenjena kao lažna.
Oslobođen je i Kara-Murza, aktivista i kolumnista The Washington Posta koji je u pritvoru od aprila 2022. godine. Političar i istoričar dobio je Pulicera za svoja pisma pisana iz zatvora.
S ruske strane, Kremlj je pregovarao o oslobađanju Vadima Krasikova, Rusa koji služi doživotni zatvor u Njemačkoj.
Sullivan je rekao novinarima: “Postalo je jasno da Rusi neće pristati na oslobađanje ovih osoba bez razmjene koja uključuje Vadima Krasikova.”
Krasikov je osuđen za ubistvo čečenskog disidenta u Berlinu 2019. Ranije se kandidovao za razmenu za opozicionog lidera Alekseja Navaljnog, koji je umro u februaru 2024.
Druge osobe koje se vraćaju u Rusiju su Artem Viktorovič Dulcev i Anna Valerevna Dulceva iz Slovenije; Mikhail Valeryevich Mikushin iz Norveške; Pavel Aleksejevič Rubcov iz Poljske; i Roman Seleznjev, Vladislav Kljušin i Vadim Konoščenok iz Sjedinjenih Država.
Paul Beckett, pomoćnik urednika u Žurnalu, koji je vodio kampanju novina da obezbijedi Gerškovićevo oslobađanje, rekao je za Glas Amerike ranije ove godine da zatvaranje njegovog kolege naglašava opasnosti sa kojima se suočavaju novinari širom sveta.
"To je svakako podsjetnik za sve naše novinare koji su na opasnim mjestima da je novinarstvo rizičan posao", rekao je Beckett. “To je plemenit i cijenjen poduhvat koji se nekim vladama u svijetu zaista ne sviđa.”
Kurmaševa je urednica sa sjedištem u Pragu u tatarsko-baškirskoj službi sestrinskog glasila Glasa Amerike Radija Slobodna Evropa/Radio Sloboda. Dvostruka državljanka SAD i Rusije otputovala je u Rusiju u maju 2023. da se brine o svojoj bolesnoj majci.
Kada je Kurmaševa pokušala da napusti zemlju u junu 2023. godine, vlasti su joj oduzele pasoše, a ona je čekala da budu vraćeni kada je privedena u oktobru 2023.
Američki State Department nije označio Kurmaševu kao pogrešno pritvorenu. Visoki zvaničnik administracije rekao je za Glas Amerike da je Kurmaševa postala dio pregovora ubrzo nakon što je privedena, a SAD je drago što su je vratile kući.
Sličan dogovor 2022. doveo je do oslobađanja američke košarkašice Brittney Griner u zamjenu za ruskog trgovca oružjem Viktora Bouta, koji je služio 25-godišnju kaznu u Sjedinjenim Državama.
Kurmaševin suprug, Pavel Butorin, rekao je da su mu je od njenog hapšenja prvenstvena brige bile kćerke para.
"One su dovoljno stare da shvate brutalnost režima koji je zarobio njihovu majku", rekao je za Glas Amerike početkom jula u njihovoj kući u Pragu. “Sanjamo da se naša porodica ponovo okupi nakon ovih iskušenja.”
Najstarija kćerka para, Bibi, rekla je da su joj nedostajali mali trenuci sa majkom, na primjer kada su zajedno puštali muziku ujutru dok su se vozili u školu.
“A na povratku iz škole uvijek bi donosila grickalice i uvijek bismo pričali o našem danu. To mi zaista nedostaje”, rekla je 16-godišnjakinja.
* Vladimir Kara-Murza je rusko-britanski državljanin sa stalnim boravkom u SAD
Patsy Widakuswara je doprinijela ovom izvještaju.