Jake Sullivan, savjetnik za nacionalnu sigurnost, je Bidenova glavna osoba za često nenajavljene razgovore s najvišim spoljnopolitičkim dužnosnikom Komunističke partije kako bi pokušao upravljati rastućim razlikama između Washingtona i Pekinga.
Prilikom slijetanja, Sullivana su dočekali Yang Tao, šef odjela kineskog ministarstva vanjskih poslova za Sjevernu Ameriku, i američki ambasador u Kini Nicholas Burns.
Cilj Sullivanove posjete, koja traje do četvrtka, je ograničen - pokušati održati komunikaciju u vezi koja je prekinuta veći dio godine 2022-23 i koja je njegovana tek nekoliko mjeseci.
Ne očekuju se velike najave, iako bi Sullivanovi sastanci mogli postaviti temelje za mogući konačni samit sa kineskim liderom Xi Jinpingom prije nego što Biden odstupi u januaru.
Sullivan će razgovarati s Wang Yijem, ministrom vanjskih poslova koji također ima višu titulu direktora Ureda Centralne komisije za vanjske poslove Komunističke partije.
Neobično je držati oba položaja. Vang je u početku dao ostavku na mjesto ministra vanjskih poslova, ali se vratio oko sedam mjeseci kasnije, u julu 2023., nakon što je njegov nasljednik smijenjen iz razloga koji nisu objavljeni.
Bidenova administracija zauzela je oštar stav prema Kini, gledajući je kao strateškog konkurenta, ograničavajući pristup svojim kompanijama naprednoj tehnologiji i suočavajući se sa rastućom silom dok pokušava da izvrši utjecaj na Tajvan i Južno kinesko more.
Već zaleđeni odnosi zamrznuli su se nakon što je tadašnja predsjednica Predstavničkog doma Nancy Pelosi, viša američka zastupnica, posjetila Tajvan u augustu 2022. Nade da će se veze obnoviti su srušene sljedećeg februara kada je kineski sumnjivi balon oboren od strane američke vojske.
Na sastanku između Sullivana i Wanga u Beču u maju 2023., dvije zemlje su pokrenule delikatan proces vraćanja odnosa na pravi put. Od tada su se sreli još dva puta u trećoj zemlji, Malti i Tajlandu. Ove sedmice obilježit će se njihovi prvi razgovori u Pekingu.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je ove nedelje da odnosi sa SAD ostaju u "kritičnom trenutku". Napominje da dvije strane razgovaraju o klimi i drugim pitanjima, ali je optužio SAD da nastavljaju ograničavati i potiskivati Kinu.