U tužbi se navodi da im je špijuniranjem, CIA pod Pompeom prekršila pravo na privatnost.
Podnosioci tužbe su novinari Charles Glass i John Goetz i advokatice Margaret Kunstler i Deborah Hrbek koje su zastupale Assangea.
"Ustav Sjedinjenih Država štiti američke državljane od prekomjernih poteza američke vlade, čak i u slučaju aktivnosti u jednoj stranoj ambasadi u stranoj državi", rekao je Richard Roth, vodeći pravni zastupnik podnosioca tužbe.
Centralnoj obavještajnoj agenciji, koja je odbila da komentariše tužbu, zabranjeno je da prikuplja obavještajne podatke o američkim državljanima, mada nekoliko članova Kongresa tvrdi da agencija ima tajni arhiv podataka o Amerikancima.
Assange je podnio tužbu Višem sudu u Londonu da bi spriječio da bude izručen Sjedinjenim Državama gdje je protiv njega podignuta optužnica.
U tužbi, koju su u New Yorku podnijeli američki novinari i advokati, navodi se da je prije posjete Assangeu od njih traženo da predaju elektronske uređaje privatnoj firmi za obezbjeđenje "Undercover Global S.L".
Ističe se da je kompanija kopirala te informacije i predala ih CIA-i, na čijem čelu je tada bio Pompeo.
Assange je proveo sedam godina u ambasadi Ekvadora prije nego što je uhapšen 2019. godine. Pompeo i "Undercover Global S.L." nisu bili dostupni za komentar tužbe.
Protiv Assangea je u Americi podignuta optužnica od 18 tačaka, uključujući i optužbu za špijunažu, nakon što je WikiLeaks objavio povjerljive američke vojne podatke i diplomatske depeše.
Assangove pristalice smatraju da je heroj i da je žrtva zato što je razoktrio američke prestupe u konfliktima u Afganistanu i Iraku.