Nasrallah, koji je vodio moćnu šiitsku oružanu grupu 32 godine, stvorio je regionalne neprijatelje izvan Izraela i Zapada. Zaljevske zemlje i šira Arapska liga označile su njegovu grupu „terorističkom organizacijom” 2016. godine, iako je Liga povukla tu oznaku ranije ove godine.
Saudijska Arabija pod sunitskom upravom navela je u saopćenju kasno u nedjelju da prati razvoj događaja u Libanu s „ozbiljnom zabrinutošću” i pozvala na očuvanje suvereniteta i regionalne sigurnosti Libana. Ali nije spominjan Nasrallah.
A sunitske države Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati i Bahrein potpuno su šutjeli o Nasrallahovom ubistvu. Ujedinjeni Arapski Emirati i Bahrein su normalizirali odnose s Izraelom 2020, a Bahrein je ugušio značajnu pobunu svoje šiitske zajednice 2011.
Bahreinska proiranska LuaLua TV, međutim, emitovala je video zapise koji pokazuju skromne marševe za koje je rekla da su u znak žalosti za Nasrallahom. Kanal je naveo da je režim u Bahreinu „napao” demonstrante i priveo neke od njih.
Prema saopćenju egipatskog predsjedništva, predsjednik Abdel Fattah al-Sisi razgovarao je telefonom s libanonskim premijerom Najibom Mikatijem i rekao da Kairo odbacuje bilo kakvo kršenje suvereniteta Libana - ne spominjući Nasrallaha.
Egipat je u prošlosti bio kritičan prema Iranu i njegovim opunomoćenicima, iako je održavao neformalne kontakte s Iranom, a egipatski ministar vanjskih poslova održao je zvanične sastanke s iranskim zvaničnicima tokom prošle godine.
U prvom televizijskom govoru od ubistva Nasrallaha u nedelju, Sisi je rekao da region prolazi kroz teške okolnosti i da Egipat „upravlja svojim pitanjima na način koji čuva zemlju i region koliko je to moguće, bez uvlačenja u pitanja koja mogu utiče na stabilnost i sigurnost zemlje”.
Druge države poput Sirije i Iraka proglasile su trodnevnu žalost.
Tuga i kritika
Ime Hassana Nasrallaha je od subote popularno na internetu u mnogim arapskim državama, a mnogi žale zbog njegovog gubitka.
Šeik Ahmed Bin Hamad al-Khalili, veliki muftija zaljevske države Oman, rekao je u objavi na X-u da je njegova zemlja „ožalošćena smrću generalnog sekretara Hezbollaha”.
Ali drugi korisnici kritizirali su Nasrallaha, posebno zbog Hezbollahove intervencije u sirijskom građanskom ratu. Uz podršku Irana i Rusije, ta intervencija je na kraju pomogla predsjedniku Basharu al-Assadu da povrati kontrolu nad velikim dijelom zemlje od antivladinih pobunjenika.
„Stotine hiljada je Nasrallahovih žrtvava u Siriji, zaslužuje li on sažaljenje muslimana?”, naveo je irački novinar Omar AlJmmal na X-u.
Novinar sa sjedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima Saif alDareei podijelio je u objavi na X-u video za koji je rekao da prikazuje „radost” stanovnika u sirijskoj provinciji Idlib nakon vijesti o Nasrallahovom ubistvu.
„Hezbollah je učinio ono što Jevreji nisu učinili protiv naše braće u Siriji”, rekao je.
Pjesnik iz Saudijske Arabije Abdul Latif Al-Sheikh napisao je na X-u: „Likovanje [zbog Nasrallahovog ubistva] nije samo nasumično neprijateljstvo, već prirodna reakcija na niz prljavih politika i akcija koje su izazvale široko rasprostranjeno ogorčenje.”
Drugi su pokušali uravnotežiti kritike prema Nasrallahu i Izraelu, čije su vojne operacije u Gazi i nedavna eskalacija u Libanu izazvale široko rasprostranjeno bijes.
„Radost i likovanje sada je postizanje pobjede za neprijatelja, fragmentiranje (arapske) nacije i izdaja naroda Libana i Gaze”, rekao je egipatski TV voditelj Lamis Elhadidi na X.
„Ostavite svoje razlike po strani i zaboravite na Iran, jer postoji arapska zemlja koja se bombarduje svakog sata.”